Czy ptaki to dobre zwierzęta dla dzieci?

Najpopularniejszy wśród zwierząt domowych jest pies, który będzie idealnym towarzyszem dla ruchliwego malca. Rozmiar wybieranego psa warto dostosować do powierzchni zajmowanego domu czy mieszkania. Rodziny z domem i ogródkiem mogą zdecydować się nawet na większe rasy. Warto uwzględnić, że dzieci miewają alergię na sierść psów, gryzoni, kotów, a nawet na pióra ptaków.

Ptaki potrafią fascynować dzieci kolorowym ubarwieniem piór, nietypowym zachowaniem czy łatwością w karmieniu. Wybierając ptaka na zwierzę domowe dla dziecka warto zastanowić się nad ziębami lub kanarkami, gdyż wymagają minimalnej interakcji i są łatwe w utrzymaniu. Są idealne dla małych dzieci z uwagi na piękny wygląd oraz delikatne ćwierkanie czy gadanie. Trzeba jednak pamiętać, że zięby nie powinny być wyjmowane z klatki, więc dla dziecka chcącego głaskać pupila bardziej odpowiednim ptakiem będą papugi.

Papużki faliste lub papużki zachwycają kolorowymi piórami, są małe i raczej łatwe w utrzymaniu oraz mogą uczyć się mówić. Papużki potrafią silnie związać się ze swoimi właścicielami. Wymagają jednak zrównoważonej diety z zielonych liściastych, warzyw oraz niektórych nasion (nie wszystkie są odpowiednie).Z kolei gatunek Cockatiels można nauczyć mówić, gwizdać i robić sztuczki. Konieczny jest jednak czas poświęcony na interakcję z ptakiem. Będzie to idealny kompan dla dziecka, które ma czas i ochotę na zabawy ze zwierzęciem. Przy wyborze ptaka do domu trzeba uwzględnić, że pomimo swoich rozmiarów, ptaszki potrzebują dość dużo miejsca, aby móc swobodnie latać. Udomowione ptaki są raczej radosne i 'gadatliwe”, jednak nie przepadają za dotykaniem.

Podobnie jak w przypadku rybek raczej nadają się do obserwowania niż wspólnych zabaw z dzieckiem. Dla mniejszych dzieci obserwacja życia ptaków szybko może stać się nudna. Każde zwierzę domowe musi mieć zapewnione odpowiednie warunki. Zadaniem dla dziecka może być poznawanie zasad hodowli pupila, aby podzielić opiekę nad zwierzęciem między domownikami. Nie wszystkie czynności dziecko będzie w stanie wykonać samodzielnie i dlatego potrzebna jest pomoc dorosłych.

4/5 - (liczba ocen: 1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.