Ciekawostki

Czy ptaki to dobre zwierzęta dla dzieci?

Najpopularniejszy wśród zwierząt domowych jest pies, który będzie idealnym towarzyszem dla ruchliwego malca. Rozmiar wybieranego psa warto dostosować do powierzchni zajmowanego domu czy mieszkania. Rodziny z domem i ogródkiem mogą zdecydować się nawet na większe rasy. Warto uwzględnić, że dzieci miewają alergię na sierść psów, gryzoni, kotów, a nawet na pióra ptaków.

Ptaki potrafią fascynować dzieci kolorowym ubarwieniem piór, nietypowym zachowaniem czy łatwością w karmieniu. Wybierając ptaka na zwierzę domowe dla dziecka warto zastanowić się nad ziębami lub kanarkami, gdyż wymagają minimalnej interakcji i są łatwe w utrzymaniu. Są idealne dla małych dzieci z uwagi na piękny wygląd oraz delikatne ćwierkanie czy gadanie. Trzeba jednak pamiętać, że zięby nie powinny być wyjmowane z klatki, więc dla dziecka chcącego głaskać pupila bardziej odpowiednim ptakiem będą papugi.

Papużki faliste lub papużki zachwycają kolorowymi piórami, są małe i raczej łatwe w utrzymaniu oraz mogą uczyć się mówić. Papużki potrafią silnie związać się ze swoimi właścicielami. Wymagają jednak zrównoważonej diety z zielonych liściastych, warzyw oraz niektórych nasion (nie wszystkie są odpowiednie).Z kolei gatunek Cockatiels można nauczyć mówić, gwizdać i robić sztuczki. Konieczny jest jednak czas poświęcony na interakcję z ptakiem. Będzie to idealny kompan dla dziecka, które ma czas i ochotę na zabawy ze zwierzęciem. Przy wyborze ptaka do domu trzeba uwzględnić, że pomimo swoich rozmiarów, ptaszki potrzebują dość dużo miejsca, aby móc swobodnie latać. Udomowione ptaki są raczej radosne i 'gadatliwe”, jednak nie przepadają za dotykaniem.

Podobnie jak w przypadku rybek raczej nadają się do obserwowania niż wspólnych zabaw z dzieckiem. Dla mniejszych dzieci obserwacja życia ptaków szybko może stać się nudna. Każde zwierzę domowe musi mieć zapewnione odpowiednie warunki. Zadaniem dla dziecka może być poznawanie zasad hodowli pupila, aby podzielić opiekę nad zwierzęciem między domownikami. Nie wszystkie czynności dziecko będzie w stanie wykonać samodzielnie i dlatego potrzebna jest pomoc dorosłych.

Ciekawostką jest to, że ptaki są bardzo wrażliwe na zmiany w swoim otoczeniu. Gwałtowne zmiany temperatury, głośne dźwięki czy nowe przedmioty w okolicy klatki mogą je zestresować. Dlatego warto dbać o spokojne otoczenie dla naszego skrzydlatego pupila, zwłaszcza jeśli w domu jest małe, energiczne dziecko.

Niektóre ptaki są bardzo inteligentne i potrafią rozpoznawać swojego właściciela wśród innych ludzi. Potrafią także rozwiązywać proste zagadki czy rozpoznawać kształty. Dzięki temu, dziecko może nie tylko obserwować ptaka, ale też uczyć się z nim oraz prowadzić różnego rodzaju „eksperymenty”, ucząc ptaka nowych sztuczek.

Warto również dodać, że ptaki, podobnie jak ludzie, mają swoje indywidualne charaktery. Niektóre są bardziej towarzyskie, inne bardziej nieśmiałe. Wybierając ptaka dla dziecka, warto zwrócić uwagę na to, czy jego charakter będzie pasować do charakteru naszej pociechy.

Nie zapominajmy również o regularnych wizytach u weterynarza oraz konieczności dbania o higienę klatki i otoczenia ptaka. To również ważna lekcja dla dziecka – odpowiedzialność za inny żywy organizm.

Z czasem, w miarę jak dziecko rośnie, warto rozwijać jego wiedzę na temat ptaków, zachęcając do lektury książek o nich czy organizując wycieczki do miejsc, gdzie można je obserwować w ich naturalnym środowisku. To nie tylko poszerzy wiedzę malucha, ale również umożliwi mu lepsze zrozumienie potrzeb swojego domowego pupila.