Podróże

Czy jadąc do Niemiec, trzeba mieć ubezpieczenie?

Podróżowanie po Europie wiąże się z dużą swobodą, a do wielu lokalizacji możesz dotrzeć zarówno samochodem, jak i komunikacją publiczną. Nawet jeśli wyjeżdżasz wyłącznie na kilka dni do naszego zachodniego sąsiada, warto się do tego przygotować. Z naszego artykułu dowiesz się, czy w Niemczech trzeba mieć ubezpieczenie turystyczne.

Na początek: karta EKUZ a ubezpieczenie turystyczne do Niemiec

Niemcy, podobnie jak inne kraje należące do Unii Europejskiej, proponują darmową pomoc medyczną na terenie swojego kraju. Warunkiem jest posiadanie karty EKUZ, którą możesz wyrobić w Narodowym Funduszu Zdrowia bezpłatnie. Należy wypełnić wniosek i zabrać ze sobą potwierdzenie. Niewielką kartę zmieścisz do portfela. Czy to jednak wystarczy?

Niestety, wśród turystów często panuje błędne przekonanie, że uprawnienie do korzystania z ogólnodostępnej służby zdrowia to pełna opieka zdrowotna, do której nie trzeba dopłacać ani złotówki. W przypadku Niemczech ani jednego euro. Każdy kraj ma jednak nieco inne warunki, z którymi warto się zapoznać jeszcze przed podróżą, aby uniknąć niechcianych kosztów i niespodzianek w razie zachorowania czy wypadku.

Jak się okazuje, ubezpieczenie turystyczne w Niemczech może być niezbędne do poniesienia dodatkowych kosztów za hospitalizację, leczenie, a nawet wizytę u lekarza. Publiczna opieka zdrowotna wygląda tam nieco inaczej niż w Polsce, co nie oznacza, że w całości jest refundowana. Koszty związane z wizytą u specjalisty, badaniami i pobytem w szpitalu mogą mocno wpłynąć na Twój budżet, sama karta EKUZ tu nie wystarczy. 

Jeśli zastanawiasz się zatem, czy w Niemczech trzeba mieć ubezpieczenie, odpowiadamy: nie, ale warto je mieć, aby uniknąć dodatkowych wysokich kosztów za leczenie.

Podróż bez ubezpieczenia turystycznego do Niemiec – konsekwencje

Niemiecka służba zdrowia jest jedną z najlepszych na świecie, ale też jedną z najdroższych. Nawet tradycyjna wizyta u lekarza wraz z kartą EKUZ będzie kosztować Cię 10 euro, a w razie pobytu w szpitalu – 10 euro za każdy dzień. Warto to wziąć pod uwagę, niezależnie od rodzaju wyjazdu czy długości pobytu za granicą. Podczas podróży może wydarzyć się wszystko, włącznie z zatruciem, uszkodzeniem ciała, urazem głowy czy poważnymi konsekwencjami wypadku drogowego. Turystyczne ubezpieczenie niemieckie pozwoli Ci przede wszystkim pokryć wszystkie koszty leczenia, a także zagwarantuje Ci wsparcie w stresującej sytuacji. Co więcej, z taką polisą możesz też odwiedzać prywatne placówki zdrowotne. Dzięki temu masz większą dostępność lekarzy i badań. Rozbudowane pakiety oferują nawet pomoc tłumacza, co również może się przydać. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie internetowej: https://cuk.pl/porady/ubezpieczenie-turystyczne-na-wyjazd-do-niemiec.

Ubezpieczenie turystyczne do Niemiec pozwoli Ci uniknąć kosztów związanych z transportem medycznym do Polski. Ta usługa nie jest refundowana, a może wiązać się z ogromnymi cenami. EKUZ nie pokrywa też takich świadczeń jak ratownictwo górskie czy akcje poszukiwawcze. Warto się zatem zabezpieczyć. 

Dobrze dobrana polisa turystyczna do Niemiec zapewnia też nieco szersze wsparcie niż tylko pokrycie kosztów za opiekę medyczną. To również ubezpieczenie bagażu, OC w życiu prywatnym czy moto assistance. Warto wykupić ochronę, która jest dopasowana do Twoich potrzeb, aby nie ponosić finansowych konsekwencji za zdarzenia, na które często nie masz wpływu. W

Przemyśl dokładnie swoje potrzeby – ile czasu zamierzasz spędzić za granicą, jakie aktywności planujesz i jakie są Twoje indywidualne ryzyka. Planujesz sporty ekstremalne? Zabierasz ze sobą cenny sprzęt? Weź to pod uwagę, wybierając ubezpieczenie turystyczne do Niemiec. 

Jakie ubezpieczenie na wyjazd do Niemiec wybrać?

Wiesz już, że ubezpieczenie turystyczne do Niemiec powinno być uzupełnieniem karty EKUZ. W ten sposób zapewnisz sobie spokój i bezpieczeństwo. Poświęć chwilę przed wyjazdem, aby porównać warianty od towarzystw ubezpieczeniowych. Każdy z nich opiera się głównie na sumie ubezpieczenia, która powinna być jak najwyższa. Sprawdź też zakres ochrony, czyli kiedy dokładnie możesz liczyć na pomoc ze strony ubezpieczyciela. 

Podstawowa polisa obejmuje koszty leczenia, ratownictwo i transport do Polski. Warianty powinny też zapewniać pieniądze na materiały opatrunkowe oraz leki. Często ubezpieczyciele pomagają też organizować pomoc, a każde wsparcie w stresującej sytuacji jest na wagę złota.  

Jakie ubezpieczenie na wyjazd do Niemiec wybrać? Pomyśl o tych rozszerzeniach:

  • OC w życiu prywatnym – nieszczęśliwy wypadek czy niezamierzona szkoda wyrządzona innej osobie może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje finansowe. Takie rozszerzenie nie pozwoli Ci nadszarpnąć swojego budżetu.
  • Ochrona bagażu – utrata, kradzież czy uszkodzenie walizki może być bardzo stresujące i jednocześnie niekorzystne. Ubezpieczenie zapewni Ci odszkodowanie w takiej sytuacji, aby zrekompensować straty i kontynuować podróż.
  • Ubezpieczenie od odwołania podróży – choroba, niespodziewane wydarzenie w rodzinie czy inne zdarzenie losowe zmusza Cię do zrezygnowania z wycieczki? Dobrze dopasowana polisa umożliwia i odzyskać część kosztów za niewykorzystane rezerwacje biletów czy noclegów.
  • Assistance dla samochodu – jeśli jedziesz autem do Niemiec to ubezpieczenie będzie pomocne. 

Ile kosztuje ubezpieczenie w Niemczech i gdzie je kupić?

Na ostateczną cenę ubezpieczenia do Niemiec wpływa wiele czynników. Wśród nich są suma ubezpieczenia, czas trwania wycieczki, zakres ochrony oraz wybrane rozszerzenia. Zazwyczaj nie przekracza kilku lub kilkunastu złotych za jeden dzień. Im bardziej rozbudowane polisy, tym większy koszt.

Najlepiej porównać kilka wariantów ubezpieczeń na wyjazd do Niemiec. Dzięki temu możesz dowiedzieć się, z jakiej pomocy możesz skorzystać za granicą. W dodatku zobaczysz, jak kształtują się ceny za poszczególne warianty. Porównaj setki ofert w CUK Ubezpieczenia, możesz zrobić to nawet dzień przed wyjazdem, nie wychodzą z domu. Dzięki intuicyjnemu kalkulatorowi szybko zadecydujesz, jaki wariant spełnia Twoje potrzeby.