Podróże

Czy e-receptę można zrealizować w zagranicznej aptece? Sprawdzamy!

w aptece

E-recepta, lekarz online — tego rozwiązania stają się coraz bardziej popularne, zarówno wśród przedstawicieli medycyny, jak i pacjentów. Zarówno zamawianie, jak i realizacja e-recept online, są bezpieczne i wygodne. Czy taki dokument będzie ważny także w zagranicznej aptece? Podpowiadamy.

E-recepta, lekarz online — takie rozwiązania wiążą się z dużą oszczędnością czasu

E-recept to inaczej elektroniczna recepta. Dokument jest wystawiany przez lekarza, bez konieczności fizycznej obecności pacjenta w gabinecie. Nie dość, że rozwiązanie jest proekologiczne, ponieważ eliminuje wykorzystanie papierowych recept, to jeszcze wiąże się z ogromną oszczędnością czasu, zarówno z perspektywy pacjenta, jak i lekarza.

E-recepta — jak wystawić dokument? Co trzeba zrobić?

Uzyskanie e-recepty jest łatwe i bezpieczne. W tym celu wystarczy skontaktować się z podmiotem medycznym, który współpracuje z lekarzami różnych specjalności i złożyć prośbę o wystawienie recepty online. Takim podmiotem jest np. NaszaRecepta.pl. Aby uzyskać e-receptę, wystarczy wybrać opcję Zamów teraz i następnie, wypełnić krótki formularz. Znajdują się tam pytania na temat:

  • wnioskowanych leków (ich nazw oraz ilości opakowań),

  • stanu fizjologicznego (dotyczy kobiet),

  • zaobserwowanych objawów (na tej podstawie lekarz stwierdzi zasadność stosowania danego leku),

  • zdiagnozowanych chorób przewlekłych oraz przebytych operacji (jest to istotna kwestia, jeśli chodzi o przeciwwskazania do stosowania niektórych leków).

W sytuacji, gdy lekarz nie ma wątpliwości co do stanu zdrowia pacjenta, e-recepta jest wystawiana nawet w ciągu kilku minut.

E-recepta — jak wystawić? Czy lekarz może odmówić przepisania leków?

Istnieją sytuacje, w których może nie zostać wystawiona e-recepta. Lekarz online może odmówić wypisania dokumentu, gdy stwierdzone zostały wyraźne przeciwwskazania do stosowania danego leku, formularz zostanie wypełniony nieprawidłowo lub zaistnieje podejrzenie nierzetelnego poinformowania o swoim stanie zdrowia. W takich przypadkach lekarz może poprosić o dosłanie odpowiedniej dokumentacji medycznej.

E-recepta online nie może być wystawiona także na:

  • marihuanę,

  • leki o działaniu narkotycznym i odurzającym,

  • leki psychoaktywne i benzodiazepinę,

  • wyroby medyczne.

Realizacja e-recept online jest tak samo prosta, jak ich wystawianie

Realizacja e-recept online wymaga udania się do najbliższej apteki lub zamówienia leków online i następnie odebrania ich w dedykowanym punkcie odbioru leków. Farmaceuta potrzebuje od pacjenta jedynie kodu e-recepty oraz numeru PESEL. Jeśli pacjent nie pamięta tych danych, może je sprawdzić w każdej chwili w przesłanej wiadomości SMS/ e-mail lub na swoim koncie IKP.

Realizacja e-recept online za granicą — czy to możliwe?

Po wydaniu e-recepty można wykupić potrzebne leki w dowolnej aptece w kraju. A czy realizacja e-recept online jest możliwa za granicą? Okazuje się, że w większości przypadków tak, jednak jest to zależne od prawa obowiązującego w danym kraju. W niektórych państwach e-recepty można wysyłać bezpośrednio do zagranicznej apteki, natomiast inne nie respektują tego typu dokumentów. Spis leków, które można przepisywać online, także się różni, w zależności od zasad panujących w danym kraju. Dlatego o chęci wykupienia leków za granicą warto poinformować lekarza przed wystawieniem e-recepty.

W sytuacji, gdy pacjent chce zrealizować e-receptę za granicą, powinien zalogować się na swoim koncie IKP. Następnie konieczne jest odwiedzenie zakładki Uprawnienia oraz wybranie opcji Wyraź zgodę na obsługę Twoich e-recept za granicą. Po wyrażeniu takiej zgody można wybrać kraje z rozwijanej listy. Warto wiedzieć, że nie jest możliwa realizacja e-recept online na leki odurzające, psychotropowe, recepturowe, produkty lecznicze wydawane z przepisu lekarza do zastrzeżonego stosowania, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego czy też wyroby medyczne.