Czy e-receptę można zrealizować w zagranicznej aptece? Sprawdzamy!
E-recepta, lekarz online — tego rozwiązania stają się coraz bardziej popularne, zarówno wśród przedstawicieli medycyny, jak i pacjentów. Zarówno zamawianie, jak i realizacja e-recept online, są bezpieczne i wygodne. Czy taki dokument będzie ważny także w zagranicznej aptece? Podpowiadamy.
E-recepta, lekarz online — takie rozwiązania wiążą się z dużą oszczędnością czasu
E-recept to inaczej elektroniczna recepta. Dokument jest wystawiany przez lekarza, bez konieczności fizycznej obecności pacjenta w gabinecie. Nie dość, że rozwiązanie jest proekologiczne, ponieważ eliminuje wykorzystanie papierowych recept, to jeszcze wiąże się z ogromną oszczędnością czasu, zarówno z perspektywy pacjenta, jak i lekarza.
E-recepta — jak wystawić dokument? Co trzeba zrobić?
Uzyskanie e-recepty jest łatwe i bezpieczne. W tym celu wystarczy skontaktować się z podmiotem medycznym, który współpracuje z lekarzami różnych specjalności i złożyć prośbę o wystawienie recepty online. Takim podmiotem jest np. NaszaRecepta.pl. Aby uzyskać e-receptę, wystarczy wybrać opcję Zamów teraz i następnie, wypełnić krótki formularz. Znajdują się tam pytania na temat:
wnioskowanych leków (ich nazw oraz ilości opakowań),
stanu fizjologicznego (dotyczy kobiet),
zaobserwowanych objawów (na tej podstawie lekarz stwierdzi zasadność stosowania danego leku),
zdiagnozowanych chorób przewlekłych oraz przebytych operacji (jest to istotna kwestia, jeśli chodzi o przeciwwskazania do stosowania niektórych leków).
W sytuacji, gdy lekarz nie ma wątpliwości co do stanu zdrowia pacjenta, e-recepta jest wystawiana nawet w ciągu kilku minut.
E-recepta — jak wystawić? Czy lekarz może odmówić przepisania leków?
Istnieją sytuacje, w których może nie zostać wystawiona e-recepta. Lekarz online może odmówić wypisania dokumentu, gdy stwierdzone zostały wyraźne przeciwwskazania do stosowania danego leku, formularz zostanie wypełniony nieprawidłowo lub zaistnieje podejrzenie nierzetelnego poinformowania o swoim stanie zdrowia. W takich przypadkach lekarz może poprosić o dosłanie odpowiedniej dokumentacji medycznej.
E-recepta online nie może być wystawiona także na:
marihuanę,
leki o działaniu narkotycznym i odurzającym,
leki psychoaktywne i benzodiazepinę,
wyroby medyczne.
Realizacja e-recept online jest tak samo prosta, jak ich wystawianie
Realizacja e-recept online wymaga udania się do najbliższej apteki lub zamówienia leków online i następnie odebrania ich w dedykowanym punkcie odbioru leków. Farmaceuta potrzebuje od pacjenta jedynie kodu e-recepty oraz numeru PESEL. Jeśli pacjent nie pamięta tych danych, może je sprawdzić w każdej chwili w przesłanej wiadomości SMS/ e-mail lub na swoim koncie IKP.
Realizacja e-recept online za granicą — czy to możliwe?
Po wydaniu e-recepty można wykupić potrzebne leki w dowolnej aptece w kraju. A czy realizacja e-recept online jest możliwa za granicą? Okazuje się, że w większości przypadków tak, jednak jest to zależne od prawa obowiązującego w danym kraju. W niektórych państwach e-recepty można wysyłać bezpośrednio do zagranicznej apteki, natomiast inne nie respektują tego typu dokumentów. Spis leków, które można przepisywać online, także się różni, w zależności od zasad panujących w danym kraju. Dlatego o chęci wykupienia leków za granicą warto poinformować lekarza przed wystawieniem e-recepty.
W sytuacji, gdy pacjent chce zrealizować e-receptę za granicą, powinien zalogować się na swoim koncie IKP. Następnie konieczne jest odwiedzenie zakładki Uprawnienia oraz wybranie opcji Wyraź zgodę na obsługę Twoich e-recept za granicą. Po wyrażeniu takiej zgody można wybrać kraje z rozwijanej listy. Warto wiedzieć, że nie jest możliwa realizacja e-recept online na leki odurzające, psychotropowe, recepturowe, produkty lecznicze wydawane z przepisu lekarza do zastrzeżonego stosowania, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego czy też wyroby medyczne.