Ciekawostki

Czas na zmianę pracy? Oznaki, że czas zacząć szukać nowych możliwości

Decyzja o zmianie może być trudna, a znalezienie nowej pracy to bardzo poważny krok.

Być może każdy przynajmniej raz wrócił z pracy do domu w stanie apatii i całkowitej impotencji z jedyną myślą: „Wygląda na to, że czas rzucić pracę”. I może być wiele przyczyn tego, których być może nie można było ustalić i rozwiązać.

Jeśli wskazówki, które wymieniliśmy poniżej, nie pomogą Ci poczuć się lepiej w pracy, to jest to dowód na to, że czas poszukać nowej pracy. Znalezienie odpowiedniej pracy nie jest takie trudne. Wyszukaj w Internecie słowa kluczowe, takie jak praca Garwolin, których możesz użyć, aby znaleźć wymarzoną pracę.

Zawsze czujesz się zmęczony, nawet po weekendach lub wakacjach

Ciągle czujesz się zmęczony i nie masz czasu na regenerację w weekend lub wakacje. Praca wymaga całej siły: nie wystarczą ani do komunikowania się z bliskimi, ani do hobby.

Możliwa diagnoza: wypalenie emocjonalne.

Jak naprawić?

Deleguj obowiązki. Przeanalizuj, ile zadań wykonujesz w ciągu dnia. Może pracujesz we dwoje już jakiś czas i tego nie zauważasz. Zastanów się, jakie zadania możesz delegować lub usunąć z codziennej listy.

Przeprowadzaj regularny detoks informacyjny. Postaraj się chociaż raz w tygodniu spędzić dzień bez gadżetów i dostępu do internetu. Pozwól sobie na spacery, komunikację na żywo z przyjaciółmi, pójście do kina.

Nie zapomnij o wypoczynku. Planuj czas wolny tak samo, jak planujesz czas pracy.

Złe relacje z kolegami

Zdarza się, że „młody i sympatyczny zespół” z opisu stanowiska w rzeczywistości okazuje się dokładnym przeciwieństwem tego, co spodziewałeś się zobaczyć. I to jest normalne, ponieważ wszyscy jesteśmy bardzo różni i mamy różne wymagania wobec zespołów, w których jesteśmy gotowi pracować.

W pracy spędzamy dużo czasu, więc środowisko powinno być w miarę komfortowe. Jeśli ciągle masz konflikty w zespole, to jest to problem. Spróbuj przedyskutować to z działem HR, być może zorganizują jakieś inicjatywy, które pomogą usprawnić komunikację w zespole.

Czujesz, że osiągnąłeś wszystko, co możliwe

Dotyczy to zarówno tych, którzy odnieśli już sukces w zawodzie, jak i początkujących specjalistów. Jeśli czujesz, że stoisz w miejscu, wykonując zadania, które znasz od dawna, ale nie widzisz perspektyw rozwoju na tym stanowisku lub w firmie, to osiągnąłeś swój pułap kariery.

Przede wszystkim należy zwrócić się z tym pytaniem do swojego bezpośredniego przełożonego i omówić możliwość awansu horyzontalnego, czyli poszerzenia kompetencji, przejścia na pokrewne stanowisko. Można więc zdobyć dużo nowej wiedzy i spróbować swoich sił.

Twoja praca wydaje ci się bez znaczenia

Jeśli podczas pracy przyłapiesz się na myśleniu, że wykonujesz pracę absolutnie bezużyteczną, wykonując tego samego typu i niepotrzebne zadania, to czas pomyśleć o tym, co Cię motywuje i co Cię interesuje. Zadaj sobie następujące pytania: W czym jestem dobry? Jakie są moje wartości i cele? Czego mi brakuje, aby osiągnąć to, czego chcę?

Pomoże to ustalić priorytety i nakreślić ścieżkę rozwoju, ale jeśli nie możesz samodzielnie dojść do odpowiedzi, możesz skontaktować się z psychologiem lub coachem.

Czy masz problemy zdrowotne z powodu pracy?

Przepracowanie w pracy prowadzi do tego, że nasz własny organizm zaczyna stawiać opór wszystkiemu i dawać sygnały o pomoc: bóle mięśni, zły sen, tiki nerwowe, lista nie ma końca.

  • W pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem, aby nie pogorszyć sytuacji i jak najszybciej rozpocząć leczenie.
  • Po drugie, naucz się odpoczywać i odpowiednio pracować: nie zabieraj pracy do domu na weekend, poświęć czas na ulubione zajęcia i planuj swoją energię, a nie czas.

Nowe wyzwania są niepokojące

Lęk przed pracą nad nowym zadaniem, obawa, że nic nie wyjdzie, to oznaki syndromu impostora. Walka z nim wymaga czasu i wysiłku. Spróbuj zacząć od pochwały. Przypomnij sobie, co już zrobiłeś, co osiągnąłeś, nawet jeśli te osiągnięcia są niewielkie.

Praca zajmuje większość czasu

W tym miejscu ważne jest ustalenie, dlaczego tak się dzieje. Czy aspirujesz do kariery na wyżyny i dlatego jesteś gotowy na recykling? A może pracujesz całymi dniami, bo nie umiesz zarządzać swoim czasem i odmawiasz innym zadań?

W obu przypadkach istnieje duże ryzyko przytłoczenia i po prostu rozczarowania pracą. Spróbuj przerobić swój harmonogram, aby zmieścić wszystko w ośmiu godzinach pracy: zrezygnuj z nadgodzin, zaplanuj swój dzień i, co najważniejsze, naucz się delegować zadania.

Wniosek

W obliczu jednej z tych trudności nie spiesz się, aby napisać rezygnację. Spróbuj rozwiązać problem najlepiej, jak potrafisz, zwłaszcza jeśli miejsce pracy jest Ci bliskie.

Jeśli po twoich próbach nie nastąpią żadne zmiany, a kierownik nadal ignoruje twoje prośby, możesz spokojnie zacząć szukać interesujących cię ofert pracy, ponieważ żadna praca nie jest warta twojego zdrowia fizycznego i psychoemocjonalnego.