Europa

10 najlepszych atrakcji w Czarnogórze

kotor

Czarnogóra to bardzo wyjątkowy kraj, który w odległościach zaledwie kilkudziesięciu kilometrów może być całkowicie różnorodny.

Znajdują się tutaj piękne i piaszczyste plaże, kamieniste wzgórza, jeziora, tereny pustynne i gaje oliwne. Sprawia to, że Czarnogóra to bardzo atrakcyjne miejsce na wakacje, przyciągające coraz więcej odwiedzających. Oto najlepsze atrakcje w Czarnogórze.

1. Stary Bar – miejsce uznawane za jedno z najpiękniejszych w całym kraju, a także ogólnie na Bałkanach. Z powodu typowo turystycznych plaż, nie jest to miejscowość szczególnie głośna i tłumnie odwiedzana. Starówka przyciąga wyjątkowym klimatem i architekturą. Jedna z uliczek odchodzących od starówki wykonana jest całkowicie z kamienia. Na samym jej początku znajduje się studnia, a dalej prowadzi aż do twierdzy. To właśnie te ruiny zamku stanowią największą atrakcję Starego Baru. Twierdza otoczona jest z każdej strony górami i warto pozostać tutaj w czasie zachodu słońca, gdyż widok jest niesamowity.

2. Cetinje – miasteczko, które do tej pory nie zostało jeszcze całkowicie zdominowane przez przemysł turystyczny. Sprawia to, że można tutaj poczuć prawdziwy klimat i charakter Czarnogóry. Znajduje się tutaj mauzoleum Daniły I na Skale Orla. Po wspięciu się na samą górę, podziwiać można piękną panoramę na całe miasteczko. Jest to miejsce idealne na spędzenie popołudnia dla osób, które pragną odpocząć od gwaru najpopularniejszych, turystycznych miejscowości. Warto w tej miejscowości poświęcić chwilę na rozmowę z mieszkańcami, którzy zapoznają nas z historią oraz codziennym życiem w Czarnogórze.

3. Kotor – to jedna z najciekawszych atrakcji Czarnogóry, która szczególny klimat zyskuje wieczorem. Starówka znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i przyciąga naprawdę sporo odwiedzających. Atrakcją są wąskie uliczki, przepiękne i kolorowe kwiaty w oknach, niewielkie kamienne cerkwie, urocze kawiarnie z kawą oraz wszechobecne na każdym rogu koty. Nad miastem góruje Twierdza św. Jana, która jest bardzo ciekawym i historycznym zabytkiem. Kotor zlokalizowany jest pośród gór i wyjątkowej natury, dzięki czemu widoki i sama okolica są naprawdę niezwykłe i zachwycające.

4. Budva – nazywana przez wielu perełką na Adriatyku jest jedną z największych konkurencji dla chorwackiego Dubrownika. Budva jest miejsce bardzo popularnym wśród turystów poszukujących wielu atrakcji w postaci lokali gastronomicznych, lecz także i tych którzy pragną odpocząć w otoczeniu urokliwych i klimatycznych uliczek i widoków. W Budvie obecnych jest wiele cerkwi, które przyciągają zainteresowanych turystów z całego świata. Budva wieczorem zaczyna tętnić życiem i oferuje wiele atrakcji w postaci klubów oraz lokali z muzyką, które są atrakcyjne zwłaszcza dla młodych turystów odwiedzających miasto.

5. Ulcinj – miasto całkiem odmienne od poprzednich, którego znaczną większość stanowią Albańczycy. Miejscowość znacznie różni się od innych miast, ponieważ zabudowa charakteryzuje się znacznie większym chaosem architektonicznym.

6. Wielka Plaża – jej nazwa pochodzi od jej rozmiarów, które to osiągają aż 13 kilometrów długości i sprawiają, że jest ona zdecydowanie najdłuższą plażą. Znajduje się w mieście Ulcinj i stanowi jego największą atrakcję turystyczną. Każdego dnia na plażę przybywają całe tłumy ludzi. Pomimo dużej ilości turystów dla każdego znajdzie się kawałek miejsca i będzie mógł spędzić na niej miły, słoneczny dzień. Przy plaży obecnych jest wiele straganów, które są także swoistą atrakcją.

7. Herceg Novi – atrakcja kulinarna dla nawet najbardziej wybrednych osób, poszukujących wyjątkowych smaków. Całe miasto charakteryzuje się wyjątkowym klimatem i można w nim spędzić miły wieczór w kinie plenerowym na powietrzu. Jednak zdecydowanie najlepszą i największą atrakcją miasta jest regionalne jedzenie w bardzo przystępnych cenach, umożliwiających każdemu skorzystanie z oferty lokali gastronomicznych.

8. Jezioro Szkoderskie – największe jezioro na terenie półwyspu Bałkańskiego, którego część należy do Czarnogóry, a część do Albanii. Jezioro jest atrakcją, która przyciąga osoby pragnące trochę innego odpoczynku niż nad morzem. Jezioro Szkoderskie oferuje aktywny odpoczynek i korzystanie z wielu sportów wodnych, takich jak żeglowanie, pływanie kajakiem lub nawet pływanie wpław. W najgłębszym miejscu woda osiąga głębokość do 10 metrów. Na powierzchni jeziora znajdują się wysepki wraz z pięknymi monasterami, a także wyjątkowe gatunki ptaków, takich jak na przykład pelikany, które pojawiają się w bardzo niewielu miejscach w Europie.

9. Lovcen – jest to pasmo górskie obecne w Górach Dynarskich. Lovcen znajduje się niedaleko Adriatyku, dlatego też widoki są naprawdę niesamowite i przyciągają wielu miłośników górskiej wspinaczki. Pasmo to należy to Parku Narodowego Lovcen, a jego najwyższy szczyt osiąga 1749 metrów wysokości i nazywa się Stirovnik.

10. Monaster Ostrog – jest to prawosławny klasztor, który charakteryzuje się niezwykłym położeniem częściowo w skałach. Klasztor posiada aż cztery cerkwie oraz wiele dzwonów, z których największy waży aż 11 ton i jest jednocześnie największym na całych Bałkanach. W Monasterze znajdują się relikwia fundatora i dlatego Monaster Ostrog jest najchętniej odwiedzanym miejscem przez wielu pielgrzymów.