Ciekawostki

Cocker Spaniel – Charakterystyka, Opis, Żywienie i Cena

cocker spaniel

Wśród ras uznawanych za myśliwskie niezwykle sporym zainteresowaniem cieszy się Cocker spaniel. Dziś w znacznie mniejszym stopniu jest on wykorzystywany przy polowaniach, a zamiast tego traktowany jest on w charakterze psa towarzyskiego. Jest to na tyle interesującą rasa psa, że warto mu poświęcić nieco miejsca.

Opis i charakterystyka rasy

Psy rasy Cocker spaniel zaliczają się do niezwykle popularnych ras psów żyjących na naszym globie. Wiedząc o tym, nie powinniśmy być jakoś specjalnie zaskoczeni. Co więcej, psy tej rasy są naprawdę towarzyskie i oddane opiekunom. Mamy tu na myśli nie tylko dorosłych, ale i dzieci, z którymi to psy te z lubością oddają się zabawom. Psy te możemy poznać o zwartej sylwetce z niedługą linią grzbietową. Pies ten ma proste mocne proste kończyny, co widać zwłaszcza w przypadku tylnych stawów skokowych. Warto nadmienić przy okazji, że od niedawna zabronione jest przycinanie tym pasom uszu.

Tryb życia

Cocker spaniel to pies preferujący towarzystwo innych, niezmiernie łatwo przywiązuje się do otoczenia. Lubi bawić se z dziećmi.

Sierść i umaszczenie

Cocker spaniel jest obdarzony niezwykle ładną sierścią, lecz konieczna w jej przypadku jest intensywna pielęgnacja. Cechuje się ona gładką strukturą oraz przyleganiem do ciała. Zdecydowanie najmniejsze jej ilości ma on na głowie, a większą ilość pojawi się z kolei na łapkach.

Jeżeli chodzi o umaszczenie, to możemy wyróżnić tutaj umaszczenie:

– jednolite w postaci czarnej, rudej albo czekoladowej,

– dwubarwne np. biało-czarny lub biało-czekoladowy,

– trójbarwne.

Rozmiary i waga

Zazwyczaj szacuje się, że Cocker spaniel waży w granicach 11-16 kg, a wszystko to przy wielkości w przedziale 38-43 cm.

Charakter i zachowanie

Warto wiedzieć, iż każdy przedstawiciel rasy Cocker spaniel jest raczej ułożonym zwierzakiem. Do tego psy te odznaczają się sporą ciekawością świata, śmiałością i wysokimi pokładami energii. Jest to psiak uwielbiający pieszczoty, a przy tym niezwykle komunikatywny. W wieku szczenięcym są one szalenie uparte, a więc dobrze będzie zainicjować wówczas ich szkolenie. Jako ciekawostkę można również wspomnieć to, że w sytuacjach jak piesek tej rasy jest zadowolony, to nie merda on ogonem, lecz porusza całą tylną częścią ciała.

Usposobienie, a szkolenie

cocker spaniel

Już zostało to przed momentem wspomniane, iż Cocker spaniele powinny zostać poddane szkoleniu możliwie jak najszybciej. W ten sposób okiełznamy znacznie łatwiej ich usposobienie. Za sprawą przemyślanego szkolenia psy te przyswajają sobie inną wiedzę znacznie łatwiej, a i tak są to nadzwyczaj pojętne psy. Zawsze musimy mieć na uwadze to, że decydując się na wdrożenie szkolenia niezbędne jest traktowanie nie tylko spanieli, ale i innych psów łagodnie. Zawsze jednak musi być w tym pewność siebie i stanowczość. Wynika to z tego, że są to dość uparte zwierzęta i tym samym nie uda nam się nigdy w pełni uzyskać ich posłuszeństwa.

Ile żyje?

Zapewniają odpowiednie warunki do życia nasz pies rasy Cocker spaniel, powinien żyć przeciętnie od 12 do 14 lat.

Jak dbać o jego zdrowie?

Bohater niniejszego artykułu jest typowym psem kanapowym, co przekłada się jednoznacznie na jego styl życia. Tym samym trzeba uważać, aby nie doszło w jego przypadku do zbyt szybkiego zwiększenia wagi. Problem ten może się nasilać, gdyż są to psy z dużym apetytem. Z powyższych względów dobrym rozwiązaniem będzie ograniczenie przysmaków. Do tego unikajmy karmienia ich jedzeniem, które sami spożywamy. To bowiem może przyczynić się do wzrostu ich wagi. Takie pokarmy jak wędliny lub też resztki obiadowe mogą być nie tylko tuczące, ale też zaszkodzić naszemu psu.

Najczęstsze choroby

złoty cocker spaniel

Cocker spaniel to typ psa, który najczęściej ma problemy ze wzrokiem. Szczególnie trzeba kontrolować jego oczy pod kątem zapalenia spojówek, katarakty czy też podwinięcia powieki.

Cechy szczególne

Cocker spaniele, jak już to wielokrotnie powielało się w tym tekście, są zwierzętami o wysokim stopniu przywiązania do opiekunów. Warto mieć na uwadze to, że jest to też piesek nieco infantylny i łagodny. Ceni on sobie zresztą z wzajemnością zabawy z dziećmi.

Jak szczotkować?

Przedstawiciele rasy opisywanej w tym artykule charakteryzują się atrakcyjną wizualnie i miłą w dotyku sierścią. Musimy mieć jednak świadomość tego, że jest ona niestety podatna na wszelkie uszkodzenia. Dlatego też mając świadomość powyższego faktu opiekun powinien ją nieustannie poddawać pielęgnacji. Chodzi tutaj o to, aby sierść psa była szczotkowana dwa razy w tygodniu. Za sprawą tych praktyk uchronimy pupila przed filcowaniem się sierści i jej kołtunienia.

Szczególną uwagę należy zwrócić na okolice uszu oraz pachwin jak tych miejsc szczególnie narażonych na wskazane wcześniej zagrożenia.

Wypadanie włosów/sierści

cocker spaniel angielski

W zasadzie w przypadku każdej rasy psów tak też i Cocker spaniel boryka się z wypadaniem sierści. W ich przypadku proces ten ma przebieg całoroczny, a najintensywniejszy bieg przypada na wiosnę i jesień. Wówczas zaleca się codzienne szczotkowanie.

Pielęgnacja

Istotnym elementem pielęgnacji Cocker spanieli jest dbałość o ich sierść. Wynika to z tego, że należy ją regularnie szczotkować, by zapobiec tworzeniu się kołtunów. Jednocześnie sierść będzie lśniącą i gładka. W przypadku, kiedy nasz pupil jest psem wystawowym, to dobrze będzie pomyśleć nad tym, aby powyższe działania realizować pod okiem profesjonalnego groomera. Na dbaniu o sierść psa nie kończy się w żadnym razie jego pielęgnacja, gdyż do obowiązków opiekuna tego pieska powinna być całościowa dbałość o stan zdrowia i wygląd. Stąd też warto raz na tydzień doglądać stanu uzębienia, uszy, łapy i oczy zwierzęcia. Wspominając już wcześniej schorzenia najczęściej występujące u Cocker spanieli, musimy pamiętać o ich tendencji do atrofii albo też potencjalnego zapalenia spojówek.

Alergicy

Uskarżając się na alergie, nie mamy łatwego życia. Do tego nie zawsze można trzymać w domu danego zwierzęcia. W przypadku chęci zabrania do domu alergika Cocker spaniela również niedobrych wiadomości. Psy te mogą mieć bowiem tendencję do powstawania łupieżu, a to w konsekwencji prowadzi do emisji wzmożonej ilości alergenów.

Hodowla i szczeniaki

spaniel

W ramach każdej dobrej hodowli należy dbać o staranne selekcjonowanie optymalnych cech danej rasy. Odbywa się o na wielu poziomach, ale zawsze musi to mieć miejsce w możliwie jak najwcześniejszym etapie życia psa. Dotyczy to procesu szkoleniowego, ale również i dyscypliny i dbałości o higienę. Nie może to wszystko jednak odbywać się w nieprzemyślany sposób. Cocker spaniel zalicza się do ras psów, która wykazuje ponadprzeciętną wrażliwość.

Stąd też konieczne jest tutaj to, aby podchodzić do niego raczej w łagodny sposób. Musi tutaj być jednak zachowany zdrowy rozsądek, ponieważ zbyt rozpieszczony psiak będzie zachowywać się w zaborczy sposób i zacznie być niezdyscyplinowany. Na właściela spaniela spoczywa zatem duża odpowiedzialność w kwestii właściwego ułożenia zwierzęcia. Na szczęście proces zdobywania nowych umiejętności przychodzi tym psom całkiem nieźle. Zatem działając w odpowiedni sposób, mamy szansę na uzyskanie w pożądanych rezultatów na tej płaszczyźnie.

Jak sobie radzi w upały i mrozy

Chociaż mamy w tym przypadku do czynienia raczej ze stosunkowo niewielkim piesek to jednak nadzwyczaj dobrze radzi on sobie z niekorzystną aurą. Tym samym spanielom nie są starsze opady atmosferyczne i wiatr. Jednak pamiętajmy, aby zachować zdrowy rozsądek i nie narażać pupila na skrajne temperatury. Tym samym zarówno w zimie, jak i  lecie przy dużych wahaniach temperatury między domem a podwórzem ograniczyć do minimum konieczność spacerów.

Dla kogo?

Docierając do tego miejsca w naszym tekście, już wszyscy czytelnicy mają jakąś wiedzę na temat Cocker spanieli. Jest to zresztą bardzo popularna rasa i sporo osób pragnie go również mieć w swoim domu. Jednak nim podejmiemy wiążące decyzje, warto wpierw się zastanowić, czy na pewno jesteśmy właściwymi kandydatami.

 

Warto mieć na uwadze, chociażby to, że korzenie tej rasy opierają się na wykorzystaniu jej przez myśliwych. Dziś już rzadziej odgrywają takową rolę, ale duża więź z człowiekiem i zamiłowanie do ruchu pozostało. Pies ten sprawdzi się jako towarzysz różnych gier, zabaw czy też jako towarzysz dla dzieci. Spaniel preferuje długie spacery, a zatem jest to doskonały wybór dla kogoś, kto ceni sobie rekreację na świeżym powietrzu.

Jaką karmę wybrać?

cocker spaniel

W tym wypadku mamy do czynienia z psami o wysokim poziomie apetytu. Tym samym Cocker spaniel nie może na stałe mieć dostęp d karmy. Ideałem będzie wyznaczenie mu konkretnej pory i ilości posiłków. Dobrą opcją będzie ustalenie liczby na 2–3 posiłki dziennie. W diecie najlepiej połączyć suchą oraz mokrą karmę, a ich ilość powinna być dopasowana do wagi.

Minusy posiadania tego zwierzęcia w domu

Chociaż Cocker spaniel to naprawdę cudowny pies to jednak z perspektywy niektórych osób może on mieć pewne wady. Spójrzmy więc na mankamenty, które mogą wystąpić w kontekście tej właśnie rasy.

– mamy tu do czynienia z raczej hałaśliwymi  psami, które dość głośno szczekają

– źle znoszą oddalenie się na jakiś czas opiekuna,

– nie lubią zbyt długo przebywać na dworze.

Pochodzenie rasy

Nie da się jednoznacznie ustalić pochodzenia Cocker spaniela. Na pewno jednak pierwotnie był to pies myśliwski. Mówi się, że jego przodkowie pochodzą z Hiszpanii i XVI wieku dotarły do Wielkiej Brytanii. To właśnie tutaj Jon Cius podczas klasyfikacji ras w 1570 roku uwzględnił je w swoim spisie.

Historia rasy

W swoich początkach spaniele były uczestnikami polowań na hiszpańskiej ziemi. Z czasem trafiły one na wyspy brytyjskie, gdzie zadomowiły się na dobre.

Ciekawostki

cocker spaniel

Jeszcze w latach 70. poprzedniego stulecia panowało przekonanie, że są to mocno nieposłuszne psy. Warto tu jednak podkreślić to, że sytuacja ta wykreowała się za sprawą błędów doboru hodowlanego. Przeszło 20 lat zajęło wyeliminowanie tych praktyk, a i same psy wówczas odzyskały swoje dobre imię.

Chyba najpopularniejszym potem tej rasy był Lupo, czyli pies księżnej Kate i księcia Williama.

Cena w 2023 roku

Osoby pragnące zakupić małego Cocker spaniela najlepiej jak zrobią to za pośrednictwem zarejestrowanej hodowli. Będzie to gwarancja nie tylko dobrych genów, ale i pewność posiadania ułożonego psa. Za psa z dobrych hodowli trzeba zapłacić coś w granicach 4000 do 5000 zł.