Podróże

Co zrobić ze swoim autem kiedy przejechało już całą Europę

Podróżowanie, turystyka, wakacyjne wyprawy, wczasy… Każdy wyjazd – poza kosztami finansowymi – niesie również inne obciążenie. To licznik kilometrów, który nieubłaganie bije w górę w naszym pojeździe. Stan licznika tym bardziej niepokoi właścicieli, im wyższa wartość jest na nim wyświetlana. Nie od dziś wiadomo bowiem, że im wyższy przebieg, tym mniej łaskawym okiem patrzą na samochód potencjalni nabywcy. Często dochodzi do takich sytuacji, że do sprzedaży pomiędzy właścicielem a zainteresowanym nie dochodzi właśnie ze względu na zbyt wysoki kilometraż auta. Na ratunek jednak przychodzą nam komisy i skupy aut, dla których nawet ćwierć milionowy przebieg nie stanowi przeszkody do kupna auta. Przykładowo można zajrzeć na stronę skup aut Warszawa Ursynów.

Jak wygląda sprzedaż samochodu w skupie aut? Objaśniamy wszystkim, którzy z transakcjami w komisie czy skupie samochodów nie mieli nigdy do czynienia:

Żeby w ogóle do transakcji doszło, najpierw trzeba wyrazić chęć sprzedaży auta. Udajemy się zatem do skupu aut, by zademonstrować nasz pojazd. Osoby o odpowiednich kompetencjach zajmą się oględzinami samochodu: sprawdzą jego stan mechaniczny, udadzą się na jazdę próbną, ocenią stan wizualny zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz auta. Po tych działaniach następuje wycena samochodu – przedstawiciel skupu pojazdów deklaruje kwotę, którą jest w stanie zapłacić za nasz „towar”.

Kiedy zdecydujemy się na sprzedanie pojazdu, musimy przygotować następujące dokumenty:
– Dowód osobisty, paszport lub inny dokument potwierdzający naszą tożsamość;
– Dowód rejestracyjny, karta pojazdu, oraz polisa OC sprzedawanego auta;
– Wszystkie posiadane przez nas komplety kluczy i pilotów do auta;

Dodatkowym atutem będzie przygotowanie faktur na naprawy, których przeprowadzenie deklarowaliśmy podczas demonstracji auta, jak również wszelkich posiadanych dokumentów przekazanych przez dealera (instrukcje obsługi, etui, książki serwisowe i walidacyjne, itp.)

Uwaga! Jeżeli pojazd ma więcej niż jednego właściciela, przy sprzedaży auta powinni pojawić się wszyscy właściciele z dokumentami potwierdzającymi tożsamość. Jeżeli jest to niemożliwe, wtedy osoba udająca się do skupu pojazdów powinna posiadać pełnomocnictwo wystawione przez pozostałych właścicieli w celu sprzedaży auta.

Nieco inaczej sprawa wygląda przy sprzedaży samochodu firmowego. Wtedy – zamiast standardowej umowy-sprzedaży, jaką sporządza się między komisem a osobą prywatną – sprzedaży dokonuje się na podstawie faktury VAT. Faktura musi zostać wystawiona przez osobę upoważnioną do wystawiania faktur w firmie, a oryginał tej faktury musi być dostarczony do skupu aut. W przypadku samochodów wykupionych po okresie leasingu, należy również przedstawić:
– Oryginał faktury wykupu samochodu z leasingu;
– Dokumenty poświadczające zakończenie leasingu;
– Potwierdzenie przelewu regulującego płatność za fakturę sprzedaży z leasingu;

Należy również pamiętać, że jeżeli – będąc przedsiębiorcą – nasz pojazd został wyceniony na kwotę większą niż 15. 000 PLN, płatność może być przekazana wyłącznie na rachunek bankowy. Jeżeli zaś jesteśmy osobą prywatną – całość kwoty może być przekazana zarówno gotówką, „od ręki”, jak i przelewem wraz z wydrukiem potwierdzenia transakcji. Warto pamiętać, że większość skupów aut rozliczy się z nami natychmiastowo – przelew gotówki dokonują zazwyczaj za pomocą tzw. przelewu natychmiastowego. Przelew ELIKSIR lub SORBNET to przelew o ekspresowym czasie realizacji – tak by cała kwota za pojazd znalazła się na koncie sprzedającego jeszcze podczas wizyty w skupie.

Uzbrojeni w taką wiedzę, możemy spokojnie odsprzedać nasz wysłużony pojazd. W Warszawie warto sprawdzić następującą ofertę: Skup aut Warszawa Wilanów

Każdy wie, że sprzedanie swojego auta do skupu jest najszybszym sposobem, aby pozbyć się samochodu.