Polska

Co Warto Zobaczyć i Zwiedzić w Janowie Lubelskim i okolicy

fot. Adam Wesolowski / Wikipedia

Janów Lubelski to niewielkie miasto znajdujące się w województwie lubelskim. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie ze wspaniałymi Lasami Janowskimi, które należą do największego zespołu leśnego w tym regionie. To niezwykle malownicze i ciekawe pod względem historycznym miasto każdego roku przyciąga turystów z różnych stron Polski. Jakie miejsca warto zobaczyć w pierwszej kolejności?

1. Skansen Kolei Leśnej w Janowie Lubelskim 

Skansen Kolei Leśnej w Janowie Lubelskim to spora atrakcja, którą zdecydowanie warto wziąć pod uwagę, będąc w okolicy. Zachwyca zarówno miłośników kolejnictwa, jak i osoby, które z taką tematyką do tej pory nie miały nic wspólnego. To miejsce, które uświadamia gościom, jak wielki postęp technologiczny wpłynął na naszą rzeczywistość.
Adres: Bohaterów Porytowego Wzgórza 35

2. Park rekreacji Zoom Natury

Świetne miejsce dla rodzin z dziećmi. Na terenie obiektu znajduje się bardzo dobrze zaaranżowany park linowy o zróżnicowanych pod względem trudności trasach. Miejsce cieszy się wielkim zainteresowaniem zwłaszcza w sezonie letnio-wiosennym.
Adres: Świerdzowa 41

3. Muzeum Fotografii

Niezwykłe muzeum, które z pewnością zachwyci miłośników fotografii. Właścicielem obiektu jest pasjonat z krwi i kości, który może godzinami rozprawiać o każdym z dostępnych eksponatów. Wśród nich znajdziemy unikatowe modele aparatów fotograficznych. Warto dodać, że regularnie odbywają się tutaj ciekawe wystawy fotograficzne.
Adres: Jana Zamoyskiego 20

4. Janowskie Stoki 

Idealna przestrzeń na rodzinny spacer i wypoczynek w przepięknych okolicznościach przyrody. Park zachwyca wyjątkową aranżacją. Pełno tutaj ciekawych pomników oraz źródełko wodne, które nadaje całości niesamowitego klimatu.
Adres: Szewska 46

5. Uroczysko Kruczek

Wyjątkowe miejsce wypoczynkowe znajdujące się w samym środku lasu. Przestrzeń, w której można wypocząć od miejskiego zgiełku i wszechobecnego hałasu. Znajdują się tutaj ławeczki, a niepodal niewielka rzeka. Warto dodać, że wokół powstało sporo interesujących tras rowerowych.
Adres: Unnamed Road, 23-300, Janów Lubelski

6. Park Krajobrazowy Lasy Janowskie 

Atrakcja, dla której warto przybyć w te strony. Park Krajobrazowy Lasy Janowskie to przyrodnicza gratka i miejsce, w którym można odetchnąć, napawając się cudowną florą. To zdecydowanie przestrzeń, w której zakochają się od pierwszego wejrzenia miłośnicy leśnych spacerów i błogiej ciszy.
Adres: 23-300 Janów Lubelski

7. Zalew Janowski 

Zalew Janowski cieszy się ogromną popularnością w sezonie letnim. Wówczas ta przepiękna przestrzeń zamienia się w azyl dla turystów i mieszkańców pragnących znaleźć idealne schronienie przed upałami. Trzeba przyznać, że w tej roli zalew wypada wyśmienicie. Można tutaj wypożyczyć kajaki i delektować się innymi atrakcjami wodnymi.
Adres: 23-300 Janów Lubelski

8. Muzeum Regionalne 

Miejsce, do którego warto zajrzeć, by nieco zgłębić wiedzę na temat tego regionu. Zdecydowanie warto zarezerwować chwilę na zwiedzanie. Niegdyś w tym XIX-wiecznym budynku mieściło się więzienie. Obecnie można podziwiać eksponaty związane z kulturą i historią Janowa Lubelskiego.
Adres: Ogrodowa 3A

9. Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Jana Chrzciciela 

Przepiękny kościół, którego budowa rozpoczęła się jeszcze w XVII wieku. To właśnie tutaj można podziwiać obraz Matki Bożej Różańcowej, któremu przypisuje się cudowne właściwości. Za kościółkiem znajdują się się źródła uzdrawiające.
Adres: Szewska 1

10. Pływalnia kryta Otylia 

To idealna alternatywa w przypadku wyjątkowej niepogody. Pływalnia kryta Otylia oferuje basen sportowy oraz rekreacyjny. Sporym zainteresowaniem cieszy się strefa nauki pływania oraz baseny wyposażone w masaże denne i boczne. Znajduje się tutaj również świetny brodzik dla najmłodszych gości.
Adres: ks. Skorupki 9

11. Źródełko 

Źródełko to bez wątpienia jedno z najbardziej znanych atrakcji turystycznych. Nad samym źródłem umieszczono w latach dziewięćdziesiątych pomnik Jezusa. Wielu mieszkańców uważa, że woda ze źródełka ma właściwości lecznicze.
Adres: Szewska 46

12. Laboratoria wiedzy Zoom Natury 

To sporej wielkości obiekt, który zachęca rodziny do miłego spędzenia czasu w przepięknych okolicznościach natury. Dodatkowym atutem jest oczywiście centrum nauki, a w nim mnogość rozmaitych atrakcji dla dzieci w każdym wieku. Bez wątpienia jest to jedno z tych miejsc, które warto odwiedzić, będąc w Janowie Lubelskim.
Adres: Świerdzowa 41

13. Porytowe Wzgórze – cmentarz wojenny i pomnik

Miejsce niezwykle istotne pod względem hisotrycznym. To właśnie tutaj w 1944 roku odbyła się zacięta bitwa partyzancka pomiędzy wojskiem niemieckim i wojskiem polsko-radzieckim. Obecnie na terenie wzgórza znajduje się imponujący pomnik upamiętniający wielką bitwę.
Adres: Porytowe Wzgórze

14. Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Stalowa Wola znajduje się nieco ponad 40km od Janowa Lubelskiego. Nie ulega jednak żadnym wątpliwościom, że będąc w okolicy, warto wybrać się do fantastycznego Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Instytucja znajduje się na terenie Zamku Lubomirskich. Muzeum podzielone jest na kilka sektorów tematycznych. Na miejscu będziemy mogli podziwiać fantastyczne eksponaty nawiązujące do kultury oraz historii regionu. Sporym uznaniem cieszy się sektor archeologiczny. Niektóre eksponaty pochodzą z wczesnego średniowiecza.
Adres: Sandomierska 1, Stalowa Wola

15. Muzeum 24 Pułku Ułanów 

Muzeum 24 Pułku Ułanów znajduje się w pobliskim Kraśniku. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce. Można tutaj podziwiać ponad dwa tysiące eksponatów związanych z pułkiem. Są również fascynujące fotografie oraz pułkowe archiwum.
Adres: Piłsudskiego 7, Kraśnik

16. Park Charzewicki 

Znajdujący się w Stalowej Woli Park Charzewicki uchodzi za jeden z piękniejszych w okolicy. To miejsce, które pozwoli naładować baterie i odpocząć od miejskiego zgiełku. Przepiękne okoliczności przyrody zachwycają od samego początku. Warto dodać, że historia tego miejsca sięga XVIII wieku. Na jego terenie wciąż znajdują się pozostałości dawnej posiadłości, m.in. dworek myśliwski, pałac gościnny oraz wieża z mieszkaniami.
Adres: Parkowa 5. Stalowa Wola

17. Zalew Kraśnicki 

Zalew Kraśnicki to wspaniała alternatywa dla Zalewu Janowskiego. Miejsce zostało zaaranżowane w taki sposób, aby przypominało rajskie plaże w najpiękniejszych zakątkach świata. Egzotyczny klimat to zdecydowanie wielki atut tego miejsca. Warto dodać, że będzie można tutaj spróbować swoich sił w rozmaitych sportach wodnych i nie tylko.
Adres: ul. Nadstawna, Kraśnik

18. Złoty Stok

Złoty Stok to świetna zimowa atrakcja znajdująca się w pobliskiej wsi o nazwie Wieś Krzeszów. Ta stacja narciarska każdego roku przyciąga pasjonatów zimowych sportów. Znajduje się tutaj wypożyczalnia niezbędnego sprzętu. Po zmroku stok jest oświetlony, co dla wielu pasjonatów będzie miało spore znaczenie.
Adres: ul. Sieniawska 3, Wieś Krzeszów

19. Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu

Sandomierz znajduje się nieco ponad 40km od Janowa Lubelskiego. Wybierając się w te strony na kilka dni, warto uwzglęnić w harmonogramie zwiedzania Podziemną Trasę Turystyczną w Sandomierzu. Niegdyś to właśnie tutaj przechowywane produkty spożywcze, choć tunele bywały również schronieniem dla ludzi. Ta wyjątkowa atrakcja zachwyca zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Adres: ul. Rynek 10 (wejście od ul. Oleśnickiego), Sandomierz

20. Zamek w Sandomierzu – muzeum okręgowe 

Kolejna atrakcja znajdująca się stosunkowo blisko Janowa Lubelskiego. To jeden z zamków, które zostały wzniesione na polecenie Kazimierza Wielkiego. Jeho historia sięga wobec tego XIV wieku. Obecnie na jego terenie mieści się Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.
Adres: ul. Zamkowa 12, Sandomierz