Polska

Co Warto Zwiedzić i Zobaczyć na Podlasiu 2025

rzeka

Często rejon Podlasia traktowany jest głównie jako polski biegu zimna. Sporo w tym prawdy, bo temperatura potrafi osiągać tu w zimie rekordowe wyniki. W 2018 spadła do -38, 4 stopnia Celsjusza.

Jednak to nie wszystko, co warto wiedzieć o tym rejonie. Oprócz tego województwo podlaskie ma oczywiście swoje perły i magiczne miejsca, które warto odwiedzić. Dziś chcemy Wam pokazać 10 najlepszych atrakcji Podlasia. Oto nieco zapomniana perła Polski – Podlasie.

1. Puszcza Białowieska

Chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby o tym miejscu. Puszcza Białowieska to kompleks leśny, znajdujący się pomiędzy Polską a Białorusią. Uznawana jest za największy zachowany fragment lasu pierwotnego, czyli takiego, którego nie tknęła ręka ludzka, na naszym kontynencie.

Obszar ten został doceniony przez przyrodników, którzy dostrzegają jego gigantyczny potencjał. W Puszczy Białowieskiej żyje bowiem największa naturalna populacja wolno żyjących żubrów. Należy ona również do obszarów uznanych za ostoję ptaków przez BirdLife International. Doceniło ją również UNESCO, umieszczając na swojej liście Światowego Dziedzictwa.

2. Biebrzański Park Narodowy

To kolejny obszar przyrodniczy o olbrzymich walorach turystycznych. Odwiedzający mogą zobaczyć tu malownicze Bagno Ławki lub obszar ścisłej ochrony Czerwone Bagno. Można również wybrać się na wycieczkę Carską Drogą, którą jedni nazywają wyłącznie jeden odcinek trasy od mostu na Narwi w Strękowej Górze do miejscowości Osowiec-Twierdza. Dla innych jest to dłuższa trasa, łącząca kilka twierdz w tym rejonie i ciągnąca się przez granicę aż do Grodna.

3. Twierdza Osowiec – perła architektury fortyfikacyjnej

Twierdza powstała w drugiej połowie XIX wieku nieopodal dzisiejszej osady Osowiec-Twierdza. Słynie z obrony podczas działań zbrojnych I Wojny Światowej, gdy była oblegana przez ponad 6 miesięcy. Nigdy nie została zdobyta. Część zabudowań, tak zwany Fort I, jest dostępny dla zwiedzających, dzięki staraniom Osowieckiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego.

4. Pałac Branickich – sztuka na rubieżach kraju

Bywa nazywany „Wersalem Podlasia”. Pałac Branickich to niesamowity kompleks zabudowań magnackich, który przetrwał do naszych czasów w świetnej formie. Został wzniesiony w stylu późnobarokowym przez jednego z najważniejszych architektów tamtych czasów, czyli Tylmana z Gameren, autora choćby kościoła świętej Anny w Krakowie.

Oprócz samego pałacu można tu zwiedzać również rozległe założenie parkowe.

5. Rezerwat pokazowy żubrów – zobacz przyrodę na własne oczy

Rezerwat stanowi miejsce niesamowite. Można podziwiać tu dostojne żubry, żyjące w warunkach półnaturalnych. Są one umieszczane w dużych zagrodach, które porasta naturalna roślinność.

To idealne miejsce dla wszystkich kochających przyrodę i chcących dowiedzieć się więcej o tych rodzimych, dostojnych zwierzętach.

6. Narwiański Park Narodowy

Park ten leży pomiędzy miejscowościami Suraż i Rzędziany. Za jego symbol uznano błotniaka stawowego. Żyje tu duża ilość chronionych ptaków, a także bobry, piżmaki, jelenie, łosie i sarny. Oprócz nich w parku rośnie niemal 60 gatunków roślin, przeważnie o charakterze bagiennym. Znaleźć je można w pobliżu pięknych i malowniczych jezior.

7. Kanał Augustowski – hydrotechniczny cud XIX wieku, znów w pełni żeglowny

Rozsiane między Puszczą Augustowską a jeziorami śluzy i akwedukty tworzą 101-kilometrowy szlak wodny, który w 2024 r. przeszedł gruntowną modernizację (m.in. śluzy Paniewo i Przewięź). Dzięki temu w sezonie 2025 można bez przeszkód pokonać całą trasę z Biebrzy do Niemna – kajakiem, hausbotem lub na pokładzie zabytkowego statku Żeglugi Augustowskiej. To doskonały sposób, by połączyć aktywny wypoczynek z lekcją inżynierii sprzed dwóch stuleci.

8. Tykocin – barokowa perła nad Narwią

Maleńkie miasteczko, którego rynek z pomnikiem hetmana Czarnieckiego wygląda jak plan filmowy, kryje jedną z najpiękniejszych synagog w Polsce (XVII w.) i odbudowany zamek królewski Zygmunta Augusta. Spacer po brukowanych uliczkach prowadzi też do renesansowego Kościoła Świętej Trójcy i klasztoru Bernardynów. Wieczorem koniecznie spróbuj lokalnych specjałów – kiszki ziemniaczanej i miodów pitnych – w karczmie Alumnat.

9. Supraśl i Muzeum Ikon

Uzdrowiskowa miejscowość otulona Puszczą Knyszyńską zachwyca unią kultur: prawosławną Ławrą Męską Zwiastowania NMP, klasycystycznym pałacem Buchholtzów i drewnianymi willami z początku XX w. W 2025 roku poszerzono ekspozycję interaktywnego Muzeum Ikon o multimedialną salę poświęconą podlaskim świętym wędrownym — zwiedzanie w pantoflach i w półmroku to prawdziwie zmysłowe doświadczenie.

10. Kraina Otwartych Okiennic – Trześcianka, Soce, Puchły

Kilkunastokilometrowa pętla przez trzy wsie nad Narwią przenosi w czas folkloru staroobrzędowców. Kolorowe, rzeźbione okiennice i ganki tworzą żywy skansen, a turystyczne punkty informacji w świetlicach wiejskich (otwarte w 2023 r.) pomagają zrozumieć symbolikę wzorów i domek po domku rozszyfrować „drewniany kod” Podlasia.

11. Szlak Tatarski – Kruszyniany i Bohoniki

Egzotyczny akcent regionu to meczety i mizary (cmentarze) polskich Tatarów, osiadłych tu od XVII w. Kruszyniany zapraszają na zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem-imamem i degustację pierekaczewnika w Jurcie Tatarskiej, a w Bohonikach można w 2025 r. zobaczyć nową ekspozycję multimedialną o tatarskiej kawalerii na wystawie „Od husarii do Ułanów”.

12. Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

Nagrodzone European Museum of the Year Award, narracyjne muzeum działa pełną parą dopiero od kilku lat, ale już przyciąga tłumy. W halach dawnego magazynu wojskowego zwiedzający wsiadają do wagonu towarowego, słuchają historii zesłańców i poznają losy Podlasian od 1795 r. po czasy powojenne. W 2025 r. otwarto tu nową część ekspozycji poświęconą „dzieciom Sybiru”.

13. Skansen w Ciechanowcu – żywa wieś na pograniczu

To największy na Podlasiu skansen budownictwa drewnianego. Ponad 50 obiektów – od wiatraków koźlaków po szkołę sprzed stulecia – tworzy panoramę nadbużańskiej wsi. W lato 2024 wprowadzono cykl weekendowych rekonstrukcji rzemiosł, dzięki czemu turyści mogą własnoręcznie ubić masło czy ukręcić powrozy.

14. Wigierski Park Narodowy – jezioro jak fiord i pokamedulski erem

Choć Suwalszczyzna bywa wyróżniana osobno, administracyjnie to wciąż województwo podlaskie. Jezioro Wigry z ponad setką zatok i wysp przypomina skandynawskie krajobrazy. Z kolei na półwyspie Wigry w murach dawnego klasztoru kamedułów działa apartament-erymitarz, w którym można przenocować – idealne miejsce na kontemplacyjny reset po intensywnym zwiedzaniu Podlasia.