Podróże

Co to jest Globalizacja? Co dzięki niej Zyskujemy?

transport

Globalizacja, najprościej mówiąc, to szereg procesów, które prowadzą do jednolicenia się wszystkich państw na świecie i ich współzależności.

Fakt, że możesz dzisiaj wypić szklankę Coca Coli, jest właśnie przykładem globalizacji, gdyż firma produkująca ten napój powstała w Stanach Zjednoczonych, jednak w wyniku przepływu dóbr i finansów, mogła zwiększyć swój zasięg na cały świat.

Co jeszcze, oprócz możliwości zakupienia tysiąca różnych produktów w supermarkecie, mamy dzięki niej? Oto kilka przykładów:

1. Łatwiejsze podróżowanie

W wyniku globalizacji wiele państw wchodzi między sobą w koalicje, których celem jest osiągnięcie jakiejś wspólnej korzyści w wyniku współpracy. Przykładem takowej jest nasza Unia Europejska, w której obrębie możemy bez większych przeszkód przekraczać granice. Zaletą takiego stanu rzeczy jest oczywiście swoboda podróżowania, ale wadą- trudniejsze wykrywanie przestępców.

2. Więcej miejsc pracy

Duże firmy często lokują swoje fabryki czy inne zakłady w państwach biedniejszych, gdyż są tam niższe koszty pracy. W związku z tym na przykład w Polsce mamy sporo zagranicznych inwestycji, które dają miejsca pracy naszym rodakom i wpływają na spadek bezrobocia. Niestety, system taki ma jedną wadę- pozwala korporacjom wyzyskiwać ludzi z krajów skrajnie biednych, płacąc im grosze za ciężką i długą pracę.

3. Internet

Fakt, że korzystamy dzisiaj z sieci World Wide Web to zasługa wymiany informacji i współpracy między państwami. Zbudowanie sieci obejmującej cały świat jeszcze bardziej przyspieszyło globalizację, usprawniając przepływ informacjami i pieniędzmi.

4. Szkody dla planety

Zdecydowanie negatywnym następstwem ruchów człowieka na tej planecie jest niszczenie przyrody. Fabryki zlokalizowane w krajach trzeciego świata wyrzucają tony odpadów do rzek czy mórz, zatruwając światowe wody powoli, ale skutecznie. Zwiększający się popyt na energię powoduje wzmożone spalanie paliw kopalnych, co zatruwa powietrze, którym oddychamy wszyscy. Możliwość lokowania się w dowolnym miejscu sprawia też, że intensywnie wycina się lasy amazońskie.

5. Szybszy rozwój nauki i techniki

Drenaż mózgów to zjawisko, w którym młodzi, wykształceni ludzie wyjeżdżają ze swojego kraju ojczystego, aby w państwie bogatszym zapewnić sobie lepsze warunki do rozwoju lub pracy. Dla państwa, które traci ambitnego obywatela, jest to oczywiście negatywne, ale z drugiej strony- stwarza wielu geniuszom z różnych zakątków świata współpracę i prowadzenie badań w najbardziej zaawansowanych laboratoriach na świecie, dzięki czemu szybciej „idziemy do przodu” w wielu dziedzinach.

6. Wielokulturowość

Jednym się to podoba, innym nie, ale dzięki globalizacji następuje stopniowe mieszanie się kultur. Nie jest dziś niczym nowym zobaczyć na ulicy w dużym mieście obcokrajowca albo człowieka o innym wyznaniu niż nasze. Skutkiem przenikania się kultur jest również możliwość spróbowania egzotycznego jedzenia, czy słuchania muzyki, której wykonawca jest o nas oddalony o tysiące kilometrów.

7. Wynalazki

Gdyby nie globalizacja, jedne państwa (te, w których już wynaleziono prąd i żarówkę) świeciłyby się niczym choinka, a inne nocą byłyby zupełnie ciemne. Jakby nie patrzeć, w życiu każdego z nas są tysiące funkcjonalnych rzeczy, które ułatwiają nam życie- począwszy od materaca ze sprężynami, dzięki któremu śpisz komfortowo, przez samochód lub rower, za pomocą których spora część z nas dojeżdża do pracy, aż po dezodorant, którego mam nadzieję, używacie. Te wynalazki nie zostały wymyślone w naszym kraju, a przybyły do nas z innych- i bardzo dobrze. Poziom życia zwiększa się z roku na rok, a to właśnie dzięki sprawnej kooperacji wszystkich narodów świata.