Polska

Co Warto Zobaczyć we Wrocławiu w 2024 roku

Miasto w południowo-zachodniej Polsce sklasyfikowane w pierwszej setce miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer w kategorii – najlepsze miasta do życia. W 2016 r. został okrzyknięty Europejską Stolicą Kultury, a także jednym z najbardziej inteligentnych miast na świecie w 2017 roku według IESE Cities in Motion Index. Oto najciekawsze atrakcje turystyczne we Wrocławiu i okolicach.

1. Rynek

Co warto zobaczyć we Wrocławiu

Wytyczony w jeszcze w pierwszej połowie XIII w. ma 213 metrów długości i 178 metrów szerokości. Jest to w zasadzie najpopularniejsza atrakcja Wrocławia ze względu na piękną architekturę, klimatyczne kamienice, dużo restauracji oraz wielu miejsc do zwiedzenia. Głównym zabytkiem jest Stary Ratusz powstały w okresie od XIII do XVI wieku, będący największym i najstarszym późnogotyckim ratuszem w Polsce. Przed ratuszem znajduje się charakterystyczny, dobrze zachowany pręgierz będący miejscem spotkań ze znajomymi, a nieco dalej przeniesiony ze Lwowa pomnik Aleksandra Fredry.

2. Hala Stulecia

hala stulecia

Położona niedaleko ZOO i Parku Szczytnickiego Hala Stulecia to wyjątkowy, gigantyczny gmachu dostępny od 1913 r., wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to spowodowane, że jest to pierwszy obiekt na taką skalę wręcz zalany konstrukcją żelbetonową. Ekspresjonistyczny charakter projektu oraz iście bizantyjski rozmach w połączeniu z unikalnością zastosowanej technologii do dziś nie mają swojego odpowiednika na świecie. Mieściło się kiedyś znane, miejskie kino, a dziś wystawia się w niej nawet spektakle operowe. Obok Hali Stulecia znajduje się pergola z fontanną.

3. Hydropolis

Hydropolis
Jacek Halicki / Wikipedia

Park mieści się w zabytkowym zbiorniku wody czystej z 1893 roku i stanowi najnowocześniejszą atrakcję turystyczną Wrocławia. Interaktywne centrum wiedzy wodnej otwarto końcem 2015 roku. Na powierzchni ponad 4000 m2 udostępniono zwiedzającym 64 interaktywne eksponaty. Stref tematycznych jest 8, a pomieszczenia łączy prawie półkilometrowy strumień płynący pod przezroczystą podłogą.

4. Mosty

największa ilość mostów
Jar.ciurus / Wikipedia

Nikt nie wie dokładnie ile rzeczywiście ich jest. Są tacy, którzy mówią, że aż 400. Wiadomo jednak, że Wrocław oficjalnie pod względem ich liczby jest na czwartym miejscu w Europie, zaraz po Wenecji, Amsterdamie, czy Petersburgu. Nie ma się czemu dziwić, gdyż miasto przepływa 6 rzek. Są wśród nich prawdziwe klejnoty takie jak Most Grunwaldzki, który powstał na początku XX w. i liczy 112 metrów długości. Drugim interesującym jest Most Tumski, łączący Ostrów Tumski z Wyspą Piasek mający gromadę romantycznych konotacji, gdyż nazywany jest mostem miłości z powodu zawieszonych na nim kłódek, które niestety w czasie remontu zostały podobno usunięte. Najdłuższym i najwyższym jest za to Most Rędziński o rozmiarach ponad 1700 metrów długości i 122 metrów wysokości. Ostatnim znanym jest tzw. Mostek Czarownic zwany też Mostem Pokutnic.

5. Ogród Japoński

Japoński ogród
Puchatech K. / Wikipedia

Specjalnie wydzielona część Parku Szczytnickiego to miejsce unikalne, zostało bowiem zaprojektowane przez specjalistów z Japonii. To oryginalny fragment japońskiej kultury, przeniesiony praktycznie w całości ze stoków Fudżijamy. Zasadzone tu gatunki roślin w liczbie 26 występują tylko w Japonii, a inne tylko w Azji Wschodniej.

6. Panorama Racławicka

Panorama Racławicka
Barbara Maliszewska / Wikipedia

Monumentalny obraz przedstawiający zwycięską bitwę Tadeusza Kościuszki pod Racławicami. Ma 114 metrów długości i 15 metrów wysokości. Namalowany wewnątrz specjalnej, okrągłej rotundy sprawia, że widz jest otoczony płótnem i praktycznie uczestniczy w minionych wydarzeniach. Wzmacniają to wrażenie dodatkowo makiety, które skutecznie zacierają granicę między rzeczywistością, a obrazem. „Panorama Racławicka” to dzieło XIX-wiecznego lwowskiego malarza Jana Styki, Wojciecha Kossaka, Teodora Axentowicza, Włodzimierza Tetmajera i Ludwik Bollera. Dopiero w 1985 trafił do budynku nad Odrą, w którym można obejrzeć go dzisiaj.

7. Sky Tower

Sky Tower
Danuta B./ Wikipedia

Drapacz chmur górujący nad stolicą Dolnego Śląska to najwyższy budynek w Polsce, otwarty w 2013 r. Wiele osób uważa, że kompletnie nie pasuje do architektury miasta. Stanowi najwyżej położony punkt widokowy w Polsce. Z jego szczytu można podziwiać Stare Miasto, zakola Odry, wszystkie mosty, a podobno przy sprzyjającej pogodzie nawet odległą na horyzoncie Śnieżkę.

8. Ostrów Tumski

katedra świętego Jana

Sięga czasów Mieszka I, a jest to definitywnie najwspanialszy zespół zabytków typu sakralnych we Wrocławiu. Uliczki wysepki, co ciekawe oświetlone są gazowymi latarniami. Centrum Ostrowa Tumskiego stanowią romański kościół św. Idziego, bez wątpienia to katedra św. Jana Chrzciciela jest ważniejsza. Jest to obiekt będący jednym z najpiękniejszych dzieł architektury gotyckiej w Polsce. Ze szczytu katedry rozpościera się widok na cały Wrocław, a szczególnie jego starą część.

9. Pasaż Niepolda

pasaż Niepolda
źródło: fotopolska.eu

Niewielki, liczący sobie nie więcej niż 50 metrów zaułek między zabytkowymi kamienicami Starego Miasta to centrum życia nocnego, które w każdy weekend przyciąga spragnionych dobrej zabawy wrocławian i nie tylko. Puby i kluby, a jest ich tu kilkanaście, zlokalizowane są niemal „drzwi w drzwi”, obok otoczonej lokalną legendą Bezsenności mamy do dyspozycji klub Niebo, dyskotekowy Klub 13, afterparty dostępne w Melanżu czy Mundo 71.

10. Zatoka Gondoli

Przystań ukryta w zieleni drzew znajdująca się przy ulicy Jana Ewangelisty Purkyniego. Zatoka Gondoli powstała już pod koniec XIX wieku i do dziś stanowi perłę dla fanatyków romantycznej atmosfery. W sezonie działa tu wypożyczalnia łódek, kajaków i łodzi, dzięki którym możliwa jest eksploracja koryta Odry.