Polska

Co Warto Zobaczyć w Zieleńcu w Jeden Dzień lub Weekend

fot. Szymjer / Wikipedia

Zieleniec to część (jedna z dzielnic) miasta Duszniki-Zdrój w województwie dolnośląskim. Niegdyś Zieleniec był samodzielnym miastem. Graniczy on z Czechami, a każdego roku przyciąga do siebie nie tylko miłośników zimowego narciarstwa, ale również tych, którzy chcą skorzystać z jego atrakcji. Co zatem warto zobaczyć w Zieleńcu w weekend lub jeden dzień.

1. Zieleniec Ski Arena

Zieleniec Ski Arena to położony wschodnich zboczach Gór Orlickich kurort narciarski. Dla przyjezdnych czekają wyciągi, możliwość wypożyczenia sprzętu, jak i nauka z doświadczonymi instruktorami.

2. Schronisko Orlica

Schronisko Orlica to miejsce przy Autostradzie Sudeckiej, zlokalizowane przy mostku czteroosobowej kolei linowej Winterpol. Schronisko organizuje obozy letnie i zimowe, przez cały dzień oferuje wyżywienie oraz noclegi – w pokojach dwu- i trzyosobowych, jak i w wieloosobowych w standardzie turystycznym.

3. Autostrada Sudecka

Autostrada Sudecka to droga wojewódzka nr 389, licząca sobie 42 kilometry. Zbudowana została w I połowie XX wieku, pozostaje jedną z najwyżej położonych dróg asfaltowych w Polsce. Jadąc nią, podziwiać można widoki na Masyw Śnieżnika, Dolinę Orlicy oraz Kotlinę Kłodzką.

4. Rzeczka Dzika Orlica

Rzeczka Dzika Orlica to typowo górska rzeka, która płynie pod Zieleńcem na obszarze objętym programem Natura 2000. Wyróżnia ją czerwono-brązowa barwa wody – nadaje ją humus wypłukiwany z torfowiska.

5. Wieża widowiskowa

Na Torfowisku pod Zieleńcem zlokalizowana jest wieża widowiskowa – wybudowana w 2007 roku pozwala na szerszy widok na liczące sobie osiem tysięcy lat torfowiska. Jest ona czynna każdego dnia tygodnia przez całą dobę.

6. Zabytkowy obiekt sakralny

Kościół w Zieleńcu pod wezwaniem świętej Anny to zabytkowy obiekt sakralny. Zbudowany został z kamienia, jego wygląd przywodzi na myśl szkocki zamek. Powstał na miejscu drewnianej świątyni z 1762 roku.

7. Raj dla kolarzy

Zieleniec w sierpniu zamienia się w raj dla kolarzy za sprawą maratonu kolarskiego „Klasyk Kłodzki – Mistrzostwa Polski w Maratonie Górskim”.

8. Heinricha Rübartscha

W Zieleńcu zobaczyć można tablicę pamięci Heinricha Rübartscha – piwowara i oberżysty, który był prekursorem turystyki i narciarstwa w tym regionie.

9. Ośrodek Nartorama

Ośrodek Nartorama oferuje w okresie letnim możliwość aktywnego spędzenia czasu, między innymi jazdę na nartach po trawie, jazdę na desce snowboardowej po trawie, snowtubing, wypożyczenie roweru górskiego.

10. Ranczo Gryglówka

Ranczo Gryglówka to stajnia nieopodal ośrodka Gryglówek, gdzie można skorzystać z jazdy konnej pod okiem instruktora, jak i spróbować dosiąść wierzchowca po raz pierwszy.