Ameryka Północna

Co Warto Zobaczyć i Zwiedzić w Yellowstone

Yellowstone

Park Yellowstone jest już od ponad 40 lat wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO. Jest to najstarszy Park Narodowy na całym świecie. Każdego roku do Yellowstone przyjeżdżają setki tysięcy odwiedzających, którzy pragną odkryć najpiękniejsze zakamarki parku.

Park Yellowstone znajduje się na terenie stanu Wyoming i zajmuje powierzchnię prawie 9 tysięcy kilometrów kwadratowych. Jest to niezwykłe miejsce pod względem geotermalnym oraz widokowym.

Prawdopodobnie w żadnym innym miejscu na świecie nie można zobaczyć tyle gorących źródełek i przepięknych gejzerów co właśnie w parku Yellowstone. Pola namiotowe, hotele oraz domki dają możliwość przenocowania i zwiedzania parku przez kilka dni. Zatem co warto zobaczyć w Yellowstone?

1. Lake Yellowstone – przepiękne miejsce znajdujące się na samym początku trasy prowadzącej przez cały park. Jezioro znajduje się na tle wyniosłych gór. W pobliżu jeziora bardzo często można napotkać przechadzające się tędy jelenie. Dla zainteresowanych, nad jeziorem Yellowstone wybudowano tutaj domki do wynajęcia, w których można przenocować. Jednak aby mieć taką okazję należy rezerwować nocleg z bardzo dużym wyprzedzeniem, ze względu na ogromne zainteresowanie.

2. West Thumb Geyser Basin – miejsce zachwycające swoimi kolorami. Są to błotne jeziorka z gejzerami i źródełkami. Krajobraz przypomina prawdziwą paletę barw i kolorów, które rozciągają się aż po sam horyzont. Spacer wokół jeziorek pozwoli dostrzec gorące źródełka i czynne gejzery, które zapierają dech w piersiach. Miejsce to jest niepowtarzalne i warte uwiecznienia, ponieważ kolory są niesamowite.

3. Old Faithful Geyser – jest to największy gejzer znajdujący się na terenie parku. Jest równocześnie gejzerem, który najwyżej i najbardziej widowiskowo eksploduje, co sprawia, że jest to najchętniej odwiedzane miejsce w Parku Yellowstone. Wokół gejzeru Old Faithful znajduje się kilkanaście mniejszych, na których tle główny wydaje się być naprawdę niesamowity. Nieczęsto można mieć okazję podziwiać tego typu miejsca, dlatego warto skorzystać z promenady i udać się na spacer pośród gejzerów i źródełek.

4. Morning Glory – niezwykłe źródełko o kilku barwach. Woda przybiera kolor niebiesko – zielony, który wynika z obecności bakterii sinic. Żółty kolor na brzegach to oznaka obecności bakterii, która jest ciepłolubna. Woda w źródełko ma temperaturę około 70 stopni, a całe jeziorko określa się mianem pryzmatycznego. Niestety odwiedzający wierzą, że wrzucenie do źródełka monety przynosi szczęście, a powoduje to jedynie zatykanie się i zmienianie kolorów oraz rozwój innych bakterii.

5. Lower Geyser Basin – teren, który zajmuje około 11 kilometrów kwadratowych i składa się z aż kilkunastu gejzerów. Patrząc na nie z punktu, gdzie rozciągają się piękne zielone lasy, powierzchnia kilkunastu gejzerów wydaje się być tętniąca. Sprawia to niesamowite i zdecydowanie niepowtarzalne wrażenie. Jest to teren o największej aktywności i co kilka minut można dostrzec słupy gorącej pary wodnej i wody eksplodującej w górę.

6. Norris Greyer Basin – strefa uznana za najbardziej gorącą w całym Parku Yellowstone. W tym miejscu prawie nie występuje żadna roślinność, ponieważ wody są zbyt kwaśne i gorące. Cały teren pokryty jest osadem w kolorze szarym, który ma pochodzenie wulkaniczne. Co kilka dni Steamboat Geyser wyrzuca wodę na wysokość około 12 metrów. Około 30 lat temu eksplodował wodę aż na 90 metrów w górę i uznany został wtedy za największy aktywny gejzer na całym świecie.

7. Porcelain Basin – szlak przebiegający w okolicy Old Faithful Village, który zapewnia niesamowite widoki. Niektórzy odwiedzający uznają, że mając czas tylko na wybrane atrakcje ten szlak jest zdecydowanie najlepszym wyborem. Widoki są niezwykle barwne i niepowtarzalne.

8. Mammoth Hot Spring – miejsce, którego początek miały liczne trzęsienia ziemi, a w konsekwencji wypiętrzanie się skał. Wody termiczne osiągające temperaturę nawet do 80 stopni wypłukały następnie węglan wapnia i tak powstało miejsce wyjątkowo urodziwych źródełkach. Barwy jakie tworzą gorące wody spływające po wielu trasach to brązy oraz rudości połączone z bielą. Na całej połaci znajdują się skorupy minerałów już zaschniętych, które przywodzą na myśl widok teren po katastrofie atomowej.

9. Visitors Center – obiekt znajdujący się w Mammoth Hot Spring, w którym można poznać niesamowitą historię jego powstania. Oferuje zwiedzającym wiele bardzo ciekawych informacji nie tylko naukowych. Ciekawostki dotyczące odwiedzanego miejsca zachwycą każdego i wyjaśnią ich pochodzenie.

10. Zwierzęta – bardzo dużą i niezwykle ciekawą atrakcją Parku Yellowstone są zwierzęta. W wielu miejscach można spotkać nietypowe gatunki bizonów, jeleni lub saren, które mają w parku pierwszeństwo. Oznacza to, że przemierzając trasy na rowerze lub samochodem należy uszanować i ustąpić miejsca zwierzętom. Nie trzeba być szczególnie uważnym, aby dostrzec zwierzęta mieszkające w Parku Yellowstone, ponieważ są one przyzwyczajone do tłumów ludzi odwiedzających park każdego dnia.