Polska

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Szymbarku

Szymbark to niewielka wieś polska znajdująca się na terenie województwa pomorskiego.

Precyzując, leży na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, a więc pod względem kulturowym należy do Kaszub. Choć wieś nie jest duża, to jednak stanowi idealne miejsce dla osób poszukujących spokojnego i jednocześnie urokliwego miejsca na krótki wypad lub dłuższy wypoczynek.

Z całą pewnością jest to pewnego rodzaju perełka w tym regionie naszego kraju.

1. Szymbark

Liczba ludności Szymbarku oscyluje wokół liczy pięćset. Trzeba wobec tego przyznać, że nie jest to miejsce przeludnione. Wręcz przeciwnie, co może być ogromną zaletą podczas wakacji.

2. Województwo gdańskie

Ciekawostką jest, że w drugiej połowie XX wieku wieś należała do województwa gdańskiego.

3. Kościół św. Teresy

Jednym z największych zabytków wsi jest kościół św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Historyczne doniesienia twierdzą, że powstał jeszcze w XIX wieku.

4. Rekord Guinnessa

Szymbark może poszczycić się obecnością na liście rekordów Guinnessa. Taką sytuację zawdzięcza najdłuższej desce, która pochodzi z drzewa pochodzącego z kaszubskich lasów. Deska mierzyła sobie niespełna 40 metrów i niestety nowy rekord został ustanowiony przez Niemców.

Mieszkańcy Szymbarku nie mogli sobie pozwolić na taką zniewagę i wobec tego stworzyli deskę, która mierzyła ponad 46 metrów, zdobywając ponownie pierwsze miejsce.

5. Dom Do Góry Nogami

W Szymbarku znajduje się cieszący się ogromną popularnością Dom Do Góry Nogami. To niezwykła atrakcja, która potrafi zbić z tropu. Szaleństwo błędnika powoduje, że dosyć trudno poruszać się po tym domu z całkowitą swobodą ruchów.

6. Bunkier

Na terenie Szymbarku znajduje się również fantastyczna replika bunkra Tajnej Organizacji Wojskowej.

7. Pomnik niedźwiadka

Ogromnym uwielbieniem cieszy się również pomnik niedźwiadka, którego historia związana jest ściśle z okresem II Wojny Światowej. Niedźwiadek Wojtek był niezwykłym pomocnikiem w Armii Andersa. Do jego obowiązków należało między innymi przenoszenie amunicji.

8. Miłośnicy historii

Miłośnicy historii ochoczo udają się na zwiedzanie Domu Sybiraka. Chata liczy sobie ponad dwieście lat i jest „żywym” dowodem na to, jak radzili sobie i w jakich warunkach żyli ludzi zsyłani na Syberię. Została do wsi przetransportowana z Zapleskina.

9. Największy fortepian

Również w Szymbarku można podziwiać największy na świecie fortepian. To niebywały okaz, który liczy sobie aż sześć metrów długości. Waży niespełna dwie tony i naturalnie – znalazł się na liście rekordów Guinnessa.

10. Muzeum Gospodarstwa Domowego

Warto również zwrócić uwagę na nietypowe Muzeum Gospodarstwa Domowego. Eksponaty pozwalają dowiedzieć się, jak i z czego korzystały gospodynie domowe w XIX wieku i w latach późniejszych.