Polska

Co Warto Zobaczyć w Siedlcach i Okolicach

Ratusz w Siedlcach
źródło: Ludwig Schneider / Wikipedia

Siedlce, to na pierwszy rzut oka jedynie niewielkie miasteczko znajdujące się na wschodzie Polski. Niedaleko Podlasie, kraina wszak urokliwa to jej walory turystyczne nie są jeszcze w pełni docenione. Miasto jak miasto. Jeżeli chodzi o liczbę ludności, to Siedlce względem innych miast w kraju znajdują się na 46. pozycji.

Ktoś mógłby się zapytać po co tu na urlop przyjeżdżać? Tymczasem okazuje się, że Siedlce choć niewielkie, to mają wiele ciekawego do zaoferowania. Co takiego? Oto 10 najlepszych atrakcji jakie można zobaczyć w Siedlcach.

1. Zespół pałacowo – ogrodowy

Zwiedzanie Siedlec, z całą pewnością należy zacząć od wizyty w zespole pałacowo – ogrodowym. Na cały kompleks składa się kilka części, między innymi pałac Ogińskich, Oficyna Pałacowa, Pawilon Ogrodowy, a także park miejski. Główną atrakcję stanowi murowany pałac, który został wzniesiony w pierwszej połowie XVIII wieku. Jego fundatorem był Kazimierz Czartoryski. W trakcie II wojny światowej pałac uległ zniszczeniu, jednak po wojnie go odbudowano. Obecnie z jego wnętrz korzysta Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach. Zwiedzając zespół pałacowo – ogrodowy chwilę czasu warto poświęcić także na spacer po Parku Miejskim o dźwięcznej nazwie Aleksandria. Powstał na początku XVIII wieku w stylu włoskim. Pierwotnie na terenie parku było ponad 30 różnorodnych budowli. Wśród najciekawszych z nich można wymienić między innymi altany, łazienki, meczet turecki czy wiatrak.

2. Ratusz miejski

Niewiele ratuszy w polskich miastach może się pochwalić własnym imieniem. W Siedlcach jest zgoła inaczej. Tutejszy ratusz ma swoje imię – jest to Jacek. Wzniesiony został w połowie osiemnastego wieku. U jego zwieńczenia podziwiać można oryginalną ośmioboczną wieżę. W wyniku działań wojennych ratusz został częściowo zniszczony, jednak później go odbudowano. W obecnych czasach w murach ratusza można podziwiać wystawę muzeum regionalnego w Siedlcach.

3. Kościół katedralny pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP

Kościół katedralny pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP to budynek wzniesiony w stylu neogotyckim. Katedra ta została wzniesiona w pierwszych latach dwudziestego wieku, jest więc stosunkowo nowym obiektem sakralnym. Szczególną uwagę warto zwrócić na witraże. Sama bryła świątyni, która powstała na planie krzyża łacińskiego również prezentuje się dostojnie.

4. Barokowo-klasycystyczny kościół pw. Św. Stanisława BM

Barokowo-klasycystyczny kościół pw. Św. Stanisława BM to jeden ze starszych i bardziej urokliwych kościółków znajdujących się na terenie Siedlec. Wybudowano go pod koniec XVIII wieku. Ciekawostką są malowane ołtarze, zarówno ten główny, jak i znajdujące się w bocznych kaplicach. Niewielki kościółek usytuowany jest przy ulicy Floriańskiej.

5. Klasycystyczny budynek Poczty Polskiej

Budynek Poczty Polskiej ma dwie kondygnacje i został wzniesiony w stylu klasycystycznym. Jego projektantem był Antonio Corazzi. Budynek powstał w pierwszej połowie osiemnastego wieku. Kiedyś była tam oberża, obecnie mieści się tam poczta, a także bank pocztowy.

6. Kościół garnizonowy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kościół garnizonowy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa to murowany budynek, który w swojej pierwotnej formie miał cechy budowli bizantyjskiej. Przez lata przeszedł jednak szereg różnorodnych przeróbek. Świątyni ta została wzniesiona w drugiej połowie dziewiętnastego wieku. Mieści się on na placu Tysiąclecia. Jego projektantem był Jakimowski. Do czasów zakończenia I wojny światowej była to prawosławna cerkiew, po tym czasie została ona dopiero przemianowana na kościół katolicki.

7. Siedziba Kurii Biskupiej

Przy ulicy Józefa Piłsudskiego można podziwiać niewielki budynek składający się z dwóch kondygnacji. Wykonana została ona w stylu klasycystycznym. Jest to siedziba Kurii Biskupiej. Na budynek ten szczególną uwagę warto zwrócić z kilku powodów. Po pierwsze, budowla posiada charakterystyczny i bogato zdobiony fronton. Uwagę przyciąga także zdobiona brama, która prowadzi na dziedziniec budynku.

8. Kaplica Ogińskich

Kaplica pod wezwaniem św. Krzyża potocznie jest nazywana przez mieszańców miasta kaplicą Ogińskich. Została ona wzniesiona pod koniec XVIII wieku. Poprzednio na tym miejscu stał niewielki drewniany kościółek. Kaplica postała na planie ośmioboku. Ma ozdobne kolumny, a także kopułę zwieńczoną latarenką.

9. Odwach w Siedlcach

Odwach jest to budowla w Siedlcach, wybudowana na planie litery T. Posiada ona cechy budowli w stylu klasycystycznym. Wzniesiona została w połowie XVIII wieku. Pierwotnie służyła jako miejsce, w którym znajdowały się miejskie wagi. Obecnie swoją siedzibę ma tam biblioteka miejska.

10. Kolumna toskańska

Kolumna toskańska to barokowa kolumna, którą spotkać można na końcu ulicy Asłanowicza. Wybudowana została w 1873 roku. Jej fundatorlą była Aleksandra Ogińska. Miała ona uhonorować przyjazd do Siedlec króla Stanisława Augusta. U jej zwieńczenia jest krzyż. Budowla miała być wskazówką, w którą stronę należy się udać ab dotrzeć do pałacu.