Polska

Co Warto Zobaczyć i Zwiedzić w Pucku

fot. 1bumer / Wikipedia

Puck jest miastem, które zostało pięknie zagospodarowane, posiada mnóstwo zieleni, zabytków i innego rodzaju atrakcji. Do najbardziej atrakcyjnych miejsc mieszkańcy Pucka zaliczają:

1. Rynek

Odnowiony Rynek, gdzie można podziwiać stare, zabytkowe kamienice, fontannę oraz skorzystać z ławeczek na chwilę odpoczynku.

2. Molo

Molo w Pucku, które jest drewniane, a wchodzi się na nie wprost z deptaka.

3. Muzeum Ziemi

Muzeum Ziemi Puckiej, które jest umieszczone w zabytkowych obiektach (dom przy ul. Wałowej oraz zabytkowa kamieniczka przy pl. Wolności 28), dzięki niemu można poznać wiele ciekawostek historyczno-archeologicznych.

4. Groty Mechowskie

Groty Mechowskie, która jest jedyną w Polsce osobliwością geologiczną udostępnioną do zwiedzania. Powstała w wyniku wymywanie piasku w osadach wodnolodowcowych najmłodszego zlodowacenia, co sprawia, że jest nietrwała.

Dla bezpieczeństwa zwiedzających wyznaczono najkrótszą możliwą trasę zwiedzania. Jest to najkrótsza podziemna trasa turystyczna w Polsce.

5. Kościół Św. Piotra i Pawła

Kościół Św. Piotra i Pawła w Pucku, czyli najstarszy budynek w mieście z niską wieżą, który jest widoczny z dużej odległości.

6. Kamieniczki mieszczańskie

Kamieniczki mieszczańskie na Rynku, które pamiętają XIX i XX wiek.

7. Port

Port w Pucku, który jest najstarszy w Polsce i był pierwszym portem wojennym II Rzeczypospolitej. Obecnie Port Puck składa się z dwóch basenów portowych, które są rozdzielone plażą. Jest to port z przystanią rybacką i niezależną mariną jachtową oraz ośrodkiem sportów wodnych.

Tu znajduje się pamiątkowy słupek upamiętniający zaślubiny Polski z morzem.

8. Belonada

Belonada, czyli majowe zawody wędkarskie, których celem jest ryba o nazwie belona. Od 2003 roku są to zawody o randze Ogólnopolskich Zawodów Wędkarskich.

9. Zegary

Zegary: kwiatowy i słoneczny. W porcie rybackim znajduje się również nietypowy, równikowy zegar słoneczny, który podaje długość i szerokość geograficzną położenia miasta, różę wiatrów, wysokość słońca nad horyzontem w różnych porach dnia i rok.

Z kolei na Starym Rynku utworzono zegar kwiatowy w kształcie róży wiatrów, w ramach przygotowań do obchodów 100-lecia niepodległości Polski.

10. Huta szkła

Huta szkła Puck Glas, czyli huta szkła artystycznego. Zaraz obok znajduje się szlifiernia. Na miejscu można zdecydować się na naukę dmuchania szkła oraz stworzenie własnego, szklanego dzieła.