Polska

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Opolu w jeden dzień

Opole jest miastem położonym na Nizinie Śląskiej, nad rzeką Odrą. Jest uznawane za jedno z najstarszych miast w Polsce. Data powstania osady jest szacowana na około 970 r. n. e. Jest to miasto, które zawiera liczne zabytki i atrakcje, które zaciekawią każdego niezależnie od tego, czy jest z rodziną, przyjaciółmi czy samemu. Porozmawiajmy więc o 10 najbardziej interesujących, a zarazem najlepszych miejsc i atrakcji, które warto odwiedzić, będąc w Opolu.

1. Wyspa na środku rzeki

Wyspa Bolko jest jednym z najbardziej odwiedzanych miejsc zarówno przez rodowitych opolan jak i turystów. Pierwsze wzmianki o jej istnieniu pochodzą z 1213, roku znana pod wieloma nazwami jak Kępa, Bolkowa Kępa, Las Minorytów czy Bolko Insel. Od 2004 oficjalnie przyjęto jednak nazwę wyspy Bolko. Jest nazywana również zielonymi płucami Opola oraz sprzyja wszystkim możliwym aktywnością. Liczne ścieżki rowerowe i chodniki umożliwiają bieganie, jak i jazdę rowerem. Na wyspie znajduje się las liściasty, polana oraz zoo. Jest to Idealne miejsce do spacerów z rodziną czy przyjaciółmi oraz odpoczynek po ciężkim tygodniu w pracy.

2. Opolskie Zoo

Od lat przyciąga ono nie tylko mieszkańców Opola, ale i gości z zagranicy. Znajduje się na wspomnianej wyspie Bolko i ma powierzchnię 30 hektarów. Mieszka tam 1500 zwierząt z ponad 290 gatunków. Znajdziemy tam wybiegi lampartów, wilków czy lam. A dodatkowo liczne mniejsze domowe zwierzaki biegają wśród zwiedzających prosząc o głaskanie. Jest to jeden z najnowocześniejszych ogrodów zoologicznych w Polsce. Zaciekawi zarówno najmłodszych jak i starszych gdzie świetnie spędzimy cały dzień.

3. Kultowa kawiarnia

Na wyspie Bolko znajduje się jedna z najbardziej kultowych kawiarni w Opolu. Otwarta w 2013 Laba, jest miejscem kultowym które każdy powinien zobaczyć. Posmakujemy tam deserów i dań z najświeższych składników. Jest to świetne miejsce do spotkań z przyjaciółmi i wieczorny wypoczynek przy kuflu piwa czy lampce wina.

4. Wieża Piastowska

Zbudowana w około 1300 roku z inicjatywy Bolesława Opolskiego stanowi jeden z elementów charakterystycznych miasta. Odrestaurowana dopiero po II Wojnie Światowej, przyjmuje turystów po dziś dzień. Zamknięta w 2011 na 3 lata, w celu renowacji, dziś stanowi obowiązkowy punkt każdej wycieczki.

5. Amfiteatr Tysiąclecia

Od 1963 jest miejscem, gdzie odbywa się krajowy festiwal piosenki polskiej. Przebudowany w 2011 stał się otwarty naturystów można go zwiedzić całkowicie za darmo od 10:00 do 18:00. Stanowi miejsce licznych wydarzeń muzycznych sławnych na całą Polskę.

6. Muzeum Polskie Piosenki

Jest to miejsce, gdzie poznamy historię najsłynniejszych polskich artystów i ich dzieł. W trakcie zwiedzania każdy zwiedzający dostaje słuchawki, w których przemierza poszczególne ekspozycję. W trakcie takiej podróży poczujemy się jak na koncercie oraz poznamy historię takich sław jak Czerwone Gitary czy Maryla Rodowicz.

7. Opolska Wenecja

Jest to nic innego jak stare koryto Odry, które dzisiaj emanuje niesamowitą energią widokiem. Położone nad brzegiem kamienice bardzo przypominają te z Wenecji, szczególnie wieczorem, kiedy są bogato oświetlone. Spacerując brzegiem kanału i my również na most groszowy, znany głównie zakochanym ze względu na liczne kłódki które są na nim zawieszone.

8. Naleśnikarnia dla łasuchów

Otwarta ponad 30 lat temu Grabówka, jest najbardziej rozpoznawalną restauracją w całym Opolu. Nieprzerwanie od 30 lat serwuje naleśniki według własnych receptur. Wśród nich każdy znajdzie coś dla siebie zarówno od tych na słodko poprzez te z pieczarkami czy tuńczykiem. Będzie to świetne miejsce do spędzenia chwili wolnego czasu i posmakowania wybornego jedzenia.

9. Muzeum Wsi Opolskiej

Składa się ono z 50 budynków stanowiących przykład architektury z XVIII i XIX wieku. Znajdziemy tam, chociażby młyn, kuźnie czy karczmę. Budynki zawierają oryginalne wyposażenie pochodzące z tamtych czasów. Jest to świetne miejsce do poznania lokalnej kultury i historii mieszkańców. Będąc w tym miejscu bez wątpienia poczujemy się jak w innej epoce.

10. Stanowisko Ostrówek

Jest to bardzo ciekawe miejsce głównie dla fanów historii i wykopalisk. Znajdują się tam pozostałości ulic, domostw oraz liczne przedmioty użytkowe. Jest to element historii miasta którą bez wątpienia warto poznać.

Nie są to wszystkie ciekawe zabytki które warto zobaczyć będąc w tym mieście. Jest ich na tyle dużo że bez wątpienia można spędzić bardzo ciekawie cały tydzień, nie nudząc się ani przez chwilę czy to będąc samemu, z rodziną czy przyjaciółmi. Jest to tak malownicze miasto, że nie warto ani przez chwilę zastanawiać się czy warto je odwiedzić. Nie zwlekajcie i przyjeżdżajcie.