Polska

Co Warto Zobaczyć w Inowrocławiu

Kościół Zwiastowania NMP
źródło: Sławomir Milejski / Wikipedia

Inowrocław to jedno z największych miast położonych w województwie kujawsko-pomorskim. Układ miasta jest bardzo charakterystyczny dla miast powstających w okresie średniowiecza, czyli centralnym punktem miasta jest rynek, od którego odchodzą liczne uliczki.

W mieście spotkać można mnóstwo zabytkowych kamienic, których historia sięga wieku XIX. Wszelkiego rodzaju zakłady przemysłowe (w Inowrocławiu prężnie działa huta oraz kombinat chemiczny) zlokalizowane są na obrzeżach miasta, gdzie powstały liczne przemysłowe strefy.

Także duże handlowe obiekty rozlokowane zostały w pewnej odległości od centrum miasta. Do Inowrocławia wielu turystów przyciąga tężnia solankowa, przez co miasto to uznawane jest za jeden z najlepszych ośrodków leczenia chorób dróg oddechowych. Poza korzyściami zdrowotnymi, co warto zobaczyć będąc w Inowrocławiu? Oto 10 najciekawszych atrakcji miasta.

1. Park Solankowy

Będąc w Inowrocławiu nie sposób nie zajrzeć do Parku Solankowego. Park zajmuje powierzchnię aż 85 ha. W tym miejscu wyróżnić można trzy strefy:
– Stary Park Solankowy w którym podziwiać można przede wszystkim starodrzew, muszlę koncertową, główne promenady otoczone dywanami kwiatowymi, papieskie ogrody czy dawne zakłady przyrodolecznicze i kąpielowe. W tej części warto zajrzeć również do pijalni wód z palmiarnią;
– strefę tężni solankowych otoczoną licznymi urządzeniami rekreacyjnymi, pięknym i urzekającym ogrodem zapachowym czy starodrzewem pełniącym funkcję izolacyjną od okolicznego parku linowego;
– Nowy Park Solankowy, w którym znajduje się sztucznie stworzony staw, liczne alejki oraz ogromna ilość bardzo młodych drzew.

2. Tężnie Solankowe

Tężnie Solankowe Inowrocław oficjalnie działają od roku 2001. Cała tężnia posiada kształt dwóch połączonych ze sobą wieloboków o obwodzie 322 metrów i wysokości 9 metrów. Na szycie tężni wybudowano taras widokowy, z którego podziwiać można piękną panoramę miasta. Przebywanie w tym miejscu szczególnie korzystnie wpłynie na osoby mające problem z nadciśnieniem tętniczym, chorobami układu oddechowego czy ogólnym wyczerpaniem organizmu. Z zalet tężni korzystać mogą również osoby zdrowe, w celu wzmocnienia organizmu i poprawy jego kondycji.

3. Kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny

Kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu to najstarszy obiekt sakralny mieście. Dla wielu jest to najcenniejszy zabytek w mieście, zarówno pod względem historycznym jak i sakralnym. Szczególni wartościowe są tu elementy takie jak:
– ceglane wieże,
– portal znajdujący się w zachodniej ścianie,
– wizerunek zwierzęcia z mitologii znajdujący się na północnej ścianie kościoła,
– płaskorzeźbione twarze znajdujące się na północnej ścianie kościoła,
– rzeźba ”Uśmiechniętej Madonny i dzieciątka Jezus” wykonana w stylu gotyckim.

4. Rynek

Rynek w Inowrocławiu, obecnie jest po licznych rewitalizacjach, a plac wokół niego otoczony jest przede wszystkim przez piękne i zabytkowe kamienice pochodzące z XIX wieku. Poza pomnikiem Królowej Jadwigi (która jest również patronką miasta) na rynku znajduje się zabytkowa fontanna czy zegar słoneczny umieszczony na ścianie jednej z kamienic.

5. Muzeum im. Jana Kasprowicza

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu posiada przede wszystkim stałe wystawy, choć oczywiście nie brakuje także tych okazjonalnych. Na stałe zarówno mieszkańcy jak i turyści podziwiać mogą przede wszystkim:
– wystawę poświęconą twórczości i życiu Jana Kasprowicza, patrona muzeum,
– wystawę ”Młodopolska legenda Stanisława Przybyszewskiego”,
– wystawę ”Solno” odnoszącą się do kopalni soli,
– wystawę ”Miasto na soli – historia i kultura Inowrocławia od pradziejów do 1939 roku”,
– wystawę ”Artystom Inowrocławskim Pro Memoria”.

6. Pijalnia Wód

Pijalnia Wód Inowrocław znajduje się w miejskiej Palmiarni. Tu za bardzo symboliczną opłatą (2 zł bilet normalny, 1 zł bilet ulgowy) można uczestniczyć w degustacji zdrowych i najlepszej jakości wód mineralnych.

7. Plac Zabaw Mrówka

Z dziećmi warto udać się na plac zabaw. W Inowrocławiu największą popularnością cieszy się Plac Zabaw Mrówka (położony w Paru Solankowym) oraz Plac Zabaw Miś. W obu miejscach przygotowano wiele atrakcji, dzięki czemu najmłodsi w takim miejscu nawet przez chwilę nie zaznają nudy.

8. Pływalnia

Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą skorzystać z jednej z czterech pływalni miejskich:
– Krytej Pływalni Wodny Park, miejsca bardzo nowoczesnego, wyposażonego w liczne atrakcje zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Znajduje się tu również kawiarnia, siłownia, solarium, sauna oraz gabinet masażu. Obiekt jest bardzo dobrze dopasowany do potrzeb niepełnosprawnych;
– Krytej Pływalni Delfin z dużym basenem, 6 torami oraz sauną;
– basenu ”Inowrocławska Terma”, który podzielony jest na część wewnętrzną oraz zewnętrzną, co stanowi nie lada atrakcję;
– basenu odkrytego, udostępnianego turystom i mieszkańcom w okresie letnim.

9. Mury obronne miasta

Kilkusetletnie mury obronne miasta, znajdujące się przy szkole muzycznej (ul. Jana Kilińskiego 16) oraz w podwórzu posesji przy ul. Poznańskiej 4. Choć z oryginalnych murów obronnych pozostało już niewiele, to jednak te nieliczne fragmenty stanowią bardzo wartościową część historii miasta.

10. Kruszwica

Goszcząc w Inowrocławiu warto udać się do oddalonej niespełna 20 km Kruszwicy, aby podziwiać Mysią Wieżę, znaną ze starej legendy o królu Popielu.