Europa

Co warto zobaczyć w Helsinkach w jeden dzień

Co warto zobaczyć w Helsinkach

Helsinki są stolica Finlandii. Z reguły nie jest to popularny kraj do wyjazdów urlopowych. Jeśli jednak z jakiegoś powodu już się do Helsinek udamy, to warto wybrać się na zwiedzanie tego miasta. Koniecznie trzeba zatem wiedzieć, co warto zobaczyć.

Na pewno powinniśmy się udać na tutejszy Plac Senacki. Jest to centrum tutejszego miasta, gdzie zobaczmy sporej wielkości pomnik przedstawiający Aleksandra II. Jest to jedna z atrakcji tego miejsca, której warto poświęcić odrobinę swojego czasu.

Kolejnym miejscem powinna być Katedra Helsińska, którą również na Placu Senackim znajdziemy. Została ona wybudowana w pierwszej połowie XIX wieku. Jest to obiekt, który zachwyca swoim wyglądem zewnętrznym. Niestety tylko z zewnątrz warto ją oglądać, dlatego jeśli nie mamy zbyt dużej ilości wolnego czasu, to szkoda próbować dostać się do jej wnętrza. Nic szczególnego tam raczej nie zobaczymy, a wejście jest dosyć utrudnione, ponieważ nie jest ona dostępna do zwiedzania o każdej porze.

Jeśli nie zależy nam tylko i wyłącznie na zwiedzaniu Helsinek, to warto wybrać się do tutejszej sauny, która mieści się w Helsinkach od roku 1928. Jest to sauna Kotiharju. Ciekawa atrakcja, może nie koniecznie turystyczna, jednak nie wszystkim musi zależeć przecież na zwiedzaniu zabytków. W Fińskiej saunie nie mamy okazji być przecież na co dzień.

W mieście tym znajduje się również kościół, który koniecznie trzeba odwiedzić. Tym kościołem jest Temppeliaukio. Jest to budowla bardzo nowoczesna. Takich kształtów kościoła nie spotkamy chyba nigdzie indziej. Co ciekawe nie jest to nowy budynek, ponieważ powstał już w roku 1969, więc już stosunkowo dawno. Szczególnie nieziemskie wrażenie robi na zwiedzających wnętrze kościoła, ponieważ jest ono po części surowe, zimne, a jednak bardzo nowoczesne. To trzeba po prostu zobaczyć na własne oczy. Obowiązkowy punkt wycieczki po Helsinkach.

Może to zabrzmieć śmiesznie, jednak w mieście tym jak najbardziej warto wybrać się na przechadzkę po tutejszych dworcach kolejowych i autobusowych. Są one świetnie połączone, a co więcej całość przypomina ogromne centrum handlowe, a nie dworzec. Jest tu masa różnego rodzaju sklepików, kawiarni. Możemy więc z powodzeniem zakupić tu jakąś pamiątkę z pobytu w Helsinkach. Warto również korzystać z komunikacji miejskiej, ponieważ jest świetna i w krótkim czasie jesteśmy w stanie dojechać do wielu wartych odwiedzenia miejsc. Bilety może nie należą do najtańszych, jednak będąc w Finlandii warto te kilka euro na nie wydać.

Może nie wartym zobaczenia miejscem, ale wartym zjedzenia tutejszym przysmakiem, którego powinien spróbować każdy, kto pojawi się w Helsinkach jest renifer. Nigdzie indziej nie będziecie mieli okazji spróbowania tego jak on smakuje. Naprawdę warto to zrobić, choć oczywiście dla niektórych będzie to ogromne wyzwanie. Jeśli nie, to zawsze można spróbować trochę innego przysmaku jakim są świeże ryby takie jak łosoś czy śledź. Smakują one całkiem inaczej niż te, które możemy kupić w polskich sklepach.
Tak naprawdę ilość wartych zobaczenia miejsc nie jest aż tak imponująca jak w innych miastach świata i z powodzeniem można byłoby tę listę już zakończyć. Jeśli jednak nasz wyjazd jest dłuższy niż dosłownie kilka dni, to na pewno warto udać się w pobliże pomnika Sibeliusa. Jest to naprawdę przepiękny i trudny do opisania pomnik. Na pewno większość uzna go za bardzo dziwną jednak ciekawą kompozycję.

Helsinki posiadają również stadion olimpijski, na którym odbywały się w przeszłości igrzyska. Atrakcją tego miejsca jest na pewno wieża widokowa, która mierzy aż 72 piętra. Jeśli tylko będzie to możliwe, warto się dostać na sam jej szczyt, ponieważ widoki na okoliczną panoramę są niezwykłe i zapierające dech w piersiach.

W Helsinkach znajduje się również ogród zoologiczny. Dokładnie jest on zlokalizowany na jednej z wysp, która należy do tego miasta. W ZOO nie spotkamy zapewne tak wielu okazów zwierząt jak w tego typu miejscach na terenie naszego kraju, jednak na pewno warto je odwiedzić, choćby po to, aby porównać je z ogrodami zoologicznymi we Wrocławiu, czy w Krakowie. Sporą atrakcją jest również możliwość zwiedzania terenu ZOO po zmroku. Nocne zwiedzanie to coś, co przyciąga wielu turystów. Jest ono jednak organizowane tylko od czasu do czasu, na szczęście wcześniej jest stosowna informacja, dzięki czemu turyści mogą zaplanować pobyt w Helsinkach właśnie w dogodnym terminie.

Jeszcze jedną atrakcją, którą warto zobaczyć jeśli mamy odrobinę czasu jest na pewno forteca Suomenlinna. Składa się ona z sześciu wysp, które znajdują się w pobliżu Helsinek. Na wyspach mamy sporo atrakcji, ponieważ oprócz wspaniałych fortyfikacji, znajdziemy tutaj muzea, a także możemy zwiedzić tutejsze więzienie, kościół, i wiele innych bardzo ciekawych zabudowań. Z ciekawostek warto wiedzieć o tym, że forteca Suomenlinna została wpisana na listę UNESCO. Jest więc to rzeczywiście warte odwiedzenia miejsce, choć najczęściej bardzo zaniedbywane przez turystów, którzy przyjeżdżają do Helsinek tylko na kilka dni.

Napisz w komentarzu na dole swoją opinię. Napisz co warto zobaczyć w Helsinkach.