Polska

Co warto zobaczyć w Gdańsku w 1 dzień

brama żurwa

Jeśli udajemy się do miasta którego nie znany, warto wcześniej przygotować się do takiej wycieczki, sprawdzić, jakie miejsca warto odwiedzić. Jednak, jeśli znamy to miejsce, warto zastanowić się nad tym, jakie nowe atrakcje warto tam zobaczyć. Dotarcie do nowych miejsc zapewnić może całodzienny spacer ulicami miasta, lub też przewodnik.

1. Góra Gradowa

Góra Gradowa, to miejsce, które warto odwiedzić. Wysiłek wejścia na szczyt zdecydowanie się opłaci. Najpiękniejszą panoramę miasta podziwiać można właśnie z tej góry. Wokół niej wyznaczony jest szlak spacerowy. Na nim z kolei znaleźć można interesujące ekspozycje Havelianum. Góra ta znajduje się za Dworcem PKS w Gdańsku.

2. Hevelianum

Hevelianum Gdańsk

Hevelianum, jest typowym centrum nauki. W tym miejscu goście przybliżają się do wszelkich praw fizyki, chemii czy też przyrody i astronomii. Wystawy są interaktywne. Każda grupa wiekowa znajdzie tam coś dla siebie.

3. Stary Ratusz i Pomnik Heweliusza

Stary Ratusz jest oczywiście koniecznością do odwiedzenia w Gdańsku. Przed Ratuszem Starego Miasta znajduje się pomnik Jana Heweliusza, słynnego astronoma oraz piwowara, a także rajcy Starego Miasta. Obok obiektu znajduje się Dom Handlowy Wielki Młyn. Natomiast przy Ratuszu Głównego Miasta znajdziemy fontannę Neptuna oraz Dwór Artusa.

4. Długie Pobrzeże

Długie Pobrzeże wzdłuż Motławy jest jednym z popularniejszych miejsc w Gdańsku. Jest to miejsce dość tłumne. Nic dziwnego, podziwiać możemy stamtąd niesamowite widoki, a także wiele ciekawych zabytków, takich jak Żuraw, ogromny statek SS Sołdek czy też  Zieloną Bramę Głównego Miasta.

5. Ulica Mariacka

Ulica Mariacka, to przepiękna ulica, przy której mieszczą się pracownie Bursztynu. Przed każdą z kamienic znajdują się przedproża, co dadaje jej szczególnej wyjątkowości. Zostały one utworzone w celu zapobiegania zalaniu. Szczególny urok rej ulicy podziwiać można wieczorem, przy blasku lamp.

6. Brama Żuraw

Brama Żuraw to obiekt leżący nad Motławą, będąca niegdyś istotną rzeką dla transportu wodnego. Brama jak i inne tego typu obiekty typu żuraw wznoszone byky w obawie przed powodziami. Brama Żuraw jest jednym z najciekawszych tego typu obiektów. Powstał w piętnastym wieku. Jest to więc najstarszy zachowany dźwig portowy w Europie.

7. Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka w Gdańsku jest największą ceglaną świątynią w całej Europie.  Miejsce to naprawdę robi wrażenie. Warto wiedzieć, że jest to jeden z największych kościołów na świecie. Bazylika jest ogromna. Jej długość wynosi 105,5 m, natomiast szerokość 66 m, kubatura wynosi natomiast 155 tys. m3, a sklepienie posiada wysokość 30 m.

8. Dwór Artusa

Dwór Artusa jest jednym z najciekawszych budynków  należących do gdańskiego Traktatu Królewskiego. Pierwszą budowlę znajdującą się w tym miejscu wzniesiono w połowie czternastego wieku. Aktualnie podziwiać można tam wiele interesujących eksponatów, między innymi najstarszą ładę piwną pochodzącą z 1592 roku, oraz kolekcje najstarszych modeli żaglowców w kraju.

9. Złota Kamienica

Złota Kamienica to miejsce znajdujące się w Głównym Mieście. Znajduje się tam kolumna meteorologiczna Fahrenheita. Jest to bardzo nietypowy pomnik. Posiada on kształt termometru. Warto wiedzieć, że uczony pochodził właśnie z Gdańska.

10. Ogród Zoologiczny

Ogród Zoologiczny mieści się na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zajmuje spory obszar, jest to 136 hektarów. Jest to największy ogród zoologiczny w Polsce. Znajdziemy tam około 190 gatunków zwierząt, między innymi rzadko spotykane kondory wielkie oraz żyrafy Rothschilda.