Polska

Co warto zobaczyć w centrum Rzeszowa – okiem blogerki

Rzeszów – piękne miasto, stolica województwa podkarpackiego, a jednocześnie miasto, które sprzyja wizytom turystycznym. Jako stale rozwijające się miasto posiada bardzo bogatą bazę hotelową, jak i również wiele atrakcji, zabytków oraz pięknych miejsc, do których warto zaglądnąć.

Na wstępie chcę krótko opisać hotel, w którym miałam przyjemność nocować czyli Grand Hotel Rzeszów Boutique. Jako, że moja wizyta w Rzeszowie trwała krótko, bo zaledwie kilka dni oraz podróżuje sama, wybrałam pokój typu standard, który jest niewielki natomiast spełnia oczekiwania jeśli chodzi o nocleg dla 1 osoby. Hotel sam w sobie zrobił na mnie wrażenie już przed samym wejściem, jest to zabytkowy oraz bardzo elegancki budynek. Jeśli chodzi o wyżywienie to również polecam nawet tym, którzy mają duże wymagania co do potraw. Obsługa hotelu we właściwym miejscu – wszyscy bardzo profesjonalni, pomocni oraz życzliwi. Bardzo dużym plusem hotelu jest lokalizacja, gdyż do rzeszowskiego rynku jest zaledwie kilka metrów.

Rynek
Rynek w Rzeszowie

Atrakcje na Rzeszowskim Rynku

Swoją wycieczkę po Rzeszowie zaczęłam następnego dnia od przyjazdu. Moja podróż trwała aż 8 godzin, gdyż pochodzę z Gdańska. Jako pierwszy zobaczyłam rynek czyli serce rzeszowskiej Starówki, na którym jest wiele barów, kawiarni, restauracji, pubów oraz klubów nocnych Poza tym odwiedziłam również podziemną trasę turystyczną – zespół dawnych piwnic miejskich, które znajdują się pod staromiejskim Rynkiem. Wejście znajduje się przy Ratuszu na ulicy Słowackiego 26, a wyjście przy Rynku 12. Trasa składa się z 40 połączonych ze sobą pomieszczeń, głębokość wynosi od 0,5 do 10 metrów, a długość trasy to 396 metrów. Warto zapamiętać, że obowiązuje wcześniejsza rezerwacja ze względu na ograniczoną ilość miejsc.

W okolicy rynku znajduje się także muzeum dobranocek ze zbiorów W.Jamy oraz Teatr Maska. W muzeum można zobaczyć około 2,5 tysiąca bajkowych eksponatów kolekcjonera Wojciecha, które są związane z popularnymi dobranockami. Między innymi lalki z filmów kukiełkowych, zabawki, książki, plakaty, walory filatelistycze oraz opakowania po artykułach spożywczych i kosmetykach. Główną ozdobą kolekcji jakie możemy tam zobaczyć są oryginalne lalki z popularnych filmów takich jak: Miś Colargol, Bolek i Lolek, Miś Uszatek, Kolorowy świat Pacyka, Maurycy i Hawranek, Koziołek Matołek oraz wiele innych. Natomiast w wyżej wymienionym teatrze można zobaczy spektakle dla dzieci jak i również dla młodzieży i dorosłych. Jest to bardzo profesjonalny teatr lalek oraz ma na celu przybliżenie widzom pojęcie teatru i sztuki. Spektakle są przedstawiane w przeróżnych formach scenicznych m.in. musicale, sztuki lalkowe parawanowe, żywe plany oraz przestawienia taneczne.

Fontanna multimedialna w Rzeszowie

Z mojej wizyty w Rzeszowie najlepiej jednak wspominam fontannę multimedialną, która także znajduje się w niedalekiej odległości od rzeszowskiego rynku. Oferuje pokazy, podczas których można zobaczyć mieszaninę efektów wodnych, świetlnych, laserów, dymu oraz obrazów, które wyświetlane są na ekranie wodnym. . Fontanna mieści się podnóża Zamku i Pałacu letniego Lubomirskich. Warto dodać, iż ta atrakcja jest jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie instalacji w Europie ! W mojej opinii, najbardziej efektowne są pokazy, które odbywają się w godzinach wieczornych. Poza fontanną multimedialną bardzo podobał mi się także Park Papieski, który został stworzony jako upamiętnienie wizyty w Rzeszowie papieża św. Jana Pawła II w 1991 roku. Jest to miejsce, w którym można usiąść, odpocząć oraz zrelaksować się. Jest to miejsce bardzo sprzyjające wyciszeniu się chociażby ze względu na ciągle rozwijającą się, bujną roślinność.

Fontanna
Fontanna multimedialna w Rzeszowie

Równie ważnym elementem w Rzeszowie jest Pomnik Czynu Rewolucyjnego, który został poświęcony walkom o wolność, które toczyły się na Rzeszowszczyźnie w latach 30 XX wieku. Pomnik przedstawia dwa stylizowane liście lauru złożone z 37 par elementów. Do nich zostały przymocowane na wysokości około 8 metrów dwie rzeźby. Jedna przedstawia „Nike” boginię zwycięstwa, a druga robotnika, chłopa i żołnierza. Niespotykany kształt pomnika wzbudza od początku liczne kontrowersje w odbiorze społecznym. Budzi różne skojarzenia niezwiązane z jego oficjalną symboliką. Pomnik znajduje się tuż przy popularnej galerii Rzeszów, w której można zrobić zakupy, zjeść lub po prostu usiąść i odpocząć.

Podsumowując moją wycieczkę, serdecznie polecam wszystkim Rzeszów na wypad w celu turystycznym jak i również w celu wypoczynku. Jest tu mnóstwo atrakcji i miejsc do zwiedzania. Nie sposób zobaczyć wszystkiego w jeden dzień. Trzeba zostać tu na dłużej