Polska

Co warto zobaczyć w Rabce-Zdroju i okolicach

kościół Marii Magdaleny
źródło: Przemysław Jahr / Wikipedia

Rabka-Zdrój jest miejscowością znaną w całej Polsce przede wszystkim ze względu na malownicze położenie w Kotlinie Rabczańskiej oraz wody lecznicze, z których dobrodziejstw korzystają kuracjusze nie tylko z Polski. To urocze miasto, położone w województwie małopolskim, na szlaku komunikacyjnym z Krakowa do Zakopanego i z Bielska – Białej do Nowego Sącza, przyciąga nie tylko kuracjuszy, ale również turystów przez cały rok.

Historia Rabki jest związana oczywiście ze źródłami solnymi, kiedy w XIII wieku klasztor Cystersów zaczął wykorzystywać sól na własne potrzeby. Poprzez lata rozwoju kurortu w 1953 roku nadano Rabce prawa miejskie. W 1999 roku zmieniono nazwę Rabka na Rabka-Zdrój podkreślając tym samy jej walory uzdrowiskowe i turystyczne. Zanim wybierzemy się do Rabki-Zdrój, czy to w celach leczniczych, czy też turystycznych, warto poznać kilka ciekawostek związanych z tym kurortem.

1. Rabkoland – Rabka-Zdrój jest jedynym miastem na świecie, któremu przyznano tytuł „Miasto Dzieci Świata”. Tytuł ten przyznany przez Kapitułę Orderu Uśmiechu, UNESCO i Wojewodę Nowosądeckiego za wkład na rzecz dzieci, ich leczenie, rozwój i uśmiech spowodowanym mile spędzonym czasie w tym mieście. Miejscem takim jest Rabkoland – Rodzinny Park Rozrywki, wiele atrakcji dla dzieci wywołuje uśmiech na ich twarzach i zapewnia świetną zabawę dla całych rodzin.

2. Tężnia Solankowa i Pijalnia Wód Mineralnych, nie sposób pominąć to miejsce. W pierwszym pawilonie znajduje się pijalnia wód leczniczych. W drugim można skorzystać z tężni działającej na zasadzie olbrzymiego inhalatora. Niestety z Tężni można korzystać tylko w okresie do pierwszych przymrozków.

3. Park Zdrojowy. Położony w centrum kurortu park o powierzchni 30 ha, został przebudowany i podzielony na dwie części. Strefa słońca, podzielona na dziesięć ogrodów o różnej tematyce ogrodniczej, np. ogród pnączy, wrzosowisko czy ogród różany. Znajdziemy tu również place zabaw dla dzieci, kawiarnie i korty do gry w tenisa. Strefa cienia, ta część parku została zbudowana na wzór parku angielskiego, ma charakter spacerowo-refleksyjnym.

4. Deptak i fontanna ze słoniami jest wymarzonym miejscem do spacerów w przyjemnej atmosferze. Można natknąć się na wiele imprez kulturalnych i sportowych organizowanych na deptaku. Nie wątpliwą atrakcją jest fontanna ze słoniami. Siedem wykonanych z brązu figur, wkomponowanych w fontannę stały się symbolem szczęścia mieszkańców i gości. Wieczorne widowiska „woda-światło-dźwięk” są kolejną atrakcją fontanny.

5. Wieża widokowa na Polczakówce. Warto pokonać 3 km od centrum Rabki, aby wspiąć się na wzniesienie Królewska Góra. Na szczycie znajduje się, zbudowana w 2011 roku, 25 metrowa wieża widokowa. Widok Gorców, Beskidu Wyspowego, Babiej Góry oraz Tatr wynagrodzi nam trudy wspinaczki.

6. Kościół drewniany pw. Świętego Krzyża na Piątkowej Górze. Zabytkowy kościół cieszy się dużą popularnością m. in. ze względu na położenie. Wybudowany na wzniesieniu Piątkowa Góra, w miejscowości Chabówka, skąd roztaczają się piękne widoki na pasmo Babiej Góry i Tatry. Położenie przy popularnej „zakopiance” sprzyja odwiedzeniu tego miejsca, również ze względu na legendę jaka jest związana ze świątynią.

7. Dom ‘’Pod Trzema Madonnami”. Przykład typowej chaty góralskiej z 1884 roku w Rabce, w1894 roku została odrestaurowana przez miejscowego artystę Jaska z Gorców. Artysta przez kilka lat mieszkał i pracował w tym miejscu a następnie chałupa została przekształcona w Muzeum Gorczańskie i galerię twórczości artysty. W muzeum możemy zobaczyć sprzęty codziennego użytku, izbę góralską i stroje. Otwarto prezentację multimedialną dotyczącą życia górali i zbójników karpackich, jedyną taką na Podhalu.

8. Muzeum Orderu Uśmiechu. Mało kto wie, że I Światowy Zlot Kawalerów Uśmiechu odbył się właśnie w Rabce 1 czerwca 1996 roku. Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu uznała, że jest to najlepsze miejsce, ze względu na wkład Rabki jako uzdrowisko dziecięce. W tym czasie Kapituła wnioskowała o nadanie miastu tytułu „Miasto Dzieci Świata”. Muzeum znajduje się na terenie Rodzinnego Parku Rozrywki „Rabkoland”. Na scenie w muzeum możemy zobaczyć m.in. postać naturalnej wielkości Anny Dymnej pasowanej na Kawalera Orderu Uśmiechu.

9. Skansen Taboru Kolejowego. Skansen położony jest 2 km od centrum miasta w Chabówce, eksponaty zaczęto gromadzić już w latach osiemdziesiątych naszego wieku. W zbiorach znajdziemy unikalne pojazdy szynowe, pokazujące historie rozwoju taboru kolejowego na polskich ziemiach. Eksponaty zainteresują nie tylko pasjonatów tej dziedziny, poczynając od parowozów, lokomotyw, wagonów na drezynach kończąc. Ciekawostką jest, że zbiory wykorzystywano do realizacji filmów, m.in. „Lista Schindlera” czy „Złoto Dezerterów”. Dodatkową atrakcją muzeum są organizowane przejażdżki zabytkowym taborem.

10. Muzeum Górali i Zbójników. W zabytkowej chałupie położonej nad brzegiem Raby znajduje się muzeum, którego będąc w Rabce nie sposób nie odwiedzić. W eksponatach znajdziemy wszystko, co dotyczy miejscowych górali i karpackich zbójników. Dla młodszych gości przygotowano niespodzianki jak np. zdobycie Odznaki Tropiciela Zbójników, prezentacje multimedialną i interaktywną.