Polska

Jura Krakowsko-Częstochowska: Co Warto Zobaczyć

Jura Krakowsko Częstochowska

Jura Krakowsko-Częstochowska jest przepiękną, malowniczo położoną krainą w południowej części Polski. Rozciąga się ona na północy od Częstochowy i Mstowa, poprzez Ogrodzieniec aż po Kraków na południu. Krajobraz jest tu niezwykle urozmaicony i charakterystyczny, tylko tu zobaczyć możemy unikatowe białe ostańce i wysokie skały. Sporo tu niezwykłych zabytków architektury, a szlaki turystyczne wiodące przez malownicze tereny zaskoczą miłośników turystyki pieszej, jak również ekstremalnych sportów wspinaczkowych.

Jura Krakowsko – Częstochowska kojarzy się ze znanym Szlakiem Orlich Gniazd. Nazwa pochodzi od zamków i warowni, które przycupnęły na jurajskich wzgórzach niczym orły w swych gniazdach. Te majestatyczne budowle powstały głównie w wieku XIV na rozkaz Kazimierza Wielkiego, aby bronić obszarów przygranicznych. Wśród zamków wiele obecnie jest w ruinie, ale większość można swobodnie zwiedzać. Szczególnie warte polecenia zamki to:

– zamek Ogrodzieniec znajdujący się w Podzamczu – na Górze Janowskiej położone są ruiny największej warowni na Jurze, wybudowanej w XIV wieku. Zamek jest udostępniony turystom do zwiedzania. Warto wybrać się tu latem, gdyż w niemal każdy weekend odbywają się ciekawe imprezy plenerowe.

– zamek położony w Bobolicach – średniowieczny budowla zrekonstruowana w całości dzięki rodzinie Laseckich, udostępniona dla turystów jako muzeum.

– zamek położony w Mirowie – romantyczna ruina pochodząca z XIV wieku, bliźniaczy zamek do tego w Bobolicach. Obecnie jest w trakcie odbudowy, w przyszłości będzie można go zwiedzać jako muzeum.

– zamek usytuowany w Korzkwi – pięknie utrzymany i zrekonstruowany zamek, leżący nieopodal słynnego Ojcowa. W zamku znajduje się obecnie hotel i restauracja.

– zamek w Ojcowie – jeden z najsłynniejszych zamków na Jurze, zwany przez Kazimierza Wielkiego „Ociec u Skały”, na cześć jego ojca, króla Władysława Łokietka (stąd nazwa miejscowości Ojców). Zamek w ruinie, ale przystosowany do zwiedzania.

– Zamek Smoleń – XIV-wieczna warownia leżąca w Smoleniu, blisko rzeki Pilic. Charakterystyczna dla tego zamku jest średniowieczna cylindryczna wieża o wysokości 16 metrów. Została ona odbudowana i obecnie można wspiąć się na jej szczyt.
– i na koniec prawdziwa perełka renesansowej architektury na terenie Polski, czyli przepiękny zamek w Pieskowej Skale, zawieszony na skałach ponad drogą. Dziś mieści się w nim muzeum.

Jura Krakowsko – Częstochowska to jednak przede wszystkim kraina o specyficznym, unikatowym ukształtowaniu oraz rzeźbie terenu. Znane wszystkim są wspaniałe sterczące w niebo, ostro zakończone ostańce skalne w kolorze białym, wypłukane przez wodę ze skał wapiennych. Na przestrzeni wieków uzyskały niekiedy całkiem fantastyczne kształty, przez co miejscowa ludność nadawała im nazwy. Ostańce stojące samotnie lub w większych grupach są świetnym miejscem dla amatorów sportów wspinaczkowych. Najpopularniejsze centra do wspinaczki to: Skały Kroczyckie i Podlesickie, Skały Rzędkowickie, Skalne Miasto Podzamcza oraz Dolinki Krakowskie.

Nie sposób być w Jurze Krakowsko – Częstochowskiej i nie zobaczyć najbardziej charakterystycznych dla tej krainy ostańców, a są to:

– Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale – najpopularniejszy twór skalny na całej Jurze, usytuowany nieopodal najpiękniejszego z zamków w tym regionie.
– Brama Krakowska w Ojcowie – majestatyczny ostaniec w kształcie bramy, położony w Dolinie Prądnika, w Ojcowskim Parku Narodowym.
– Mirowskie Skałki – bardzo malowniczy ciąg ostańców skalnych pomiędzy zamkami w Mirowie i Bobolicach, wiedzie tędy fragment Szlaku Orlich Gniazd.

Jura Krakowsko- Częstochowska obfituje także w liczne i niezmiernie atrakcyjne dla grotołazów i speleologów jaskinie. Najwięcej ich znaleźć można w okolicach Ojcowa a także w Sokolich Górach koło Olsztyna. Do najciekawszych i najbardziej znanych jaskiń na Jurze należą:

– Grota Łokieta w Ojcowie – jaskinia ta zlokalizowana jest w Ojcowskim Parku Narodowym. Ponoć przed wiekami ukrywał się tu sam król Łokietek, stąd nazwa. W sezonie letnim można do niej wchodzić.

– Jaskinia Ciemna w Ojcowie – o tyle ciekawa i atrakcyjna, że zwiedza się ją ze świeczką, jak to dawniej bywało, nie ma w niej oświetlenia elektrycznego.

– Jaskinia Nietoperzowa w Jerzmanowicach – znajduje się na obszarze Dolinek Podkrakowskich, udostępniona jest dla turystów. To właśnie w niej były kręcone sceny z Horpyną dla filmu „Ogniem i Mieczem”.

– Jaskinia Wierzchowska Górna w Wierzchowiu – jest to szczególnie atrakcyjne miejsce, ponieważ ma najdłuższą trasą turystyczną spośród jaskiń na Jurze, a także w całej Polsce.
– Jaskinia Mamutowa w Wierzchowiu – jest to obecnie bardzo lubiana jaskinia przez entuzjastów szpinaczki, gdyż znajdują się w niej trudne trasy wiodące stropem groty.

– Jaskinia Koralowa w Sokolich Górach – najbardziej niebezpieczna z jaskiń, posiadająca otwór pionowy. Dostępna w zasadzie tylko dla doświadczonych speleologów, za to posiadajaca pięknem unikatowe nacieki.

W południowej części Jury Krakowsko – Częstochowskiej założono Ojcowski Park Narodowy, najmniejszy z istniejących na terenie naszego kraju, ale przyciągający rokrocznie tysiące turystów. Na stosunkowo niewielkim obszarze znajduje się tu wszystko, co tak bardzo przyciąga ludzi z pozostałych części Polski: niesamowite, białe ostańce, malownicze ruiny warownych zamków, możliwość zwiedzania ciekawych jaskiń oraz zabytkowa drewniana architektura. A wszystko to w otoczeniu nieskażonej przez człowieka natury, w dolinie wijącego się Prądnika.