Polska

Co Warto Zobaczyć i Zwiedzić w Inowrocławiu

fot. Bartek Wawraszko / Wikipedia

Inowrocław jest przede wszystkim uzdrowiskiem, od chwili, gdy w 1868 roku odkryto na terenie miasta duże pokłady soli. W 1875 roku Powstało Towarzystwo Akcyjne „ Solanki Inowrocławskie”. Rozwój uzdrowiska oparto na wodach solankowych. W 2001 roku ukończono budowę tężni solankowej na terenie parku zdrojowego. Jednakże Inowrocław oferuje wiele atrakcji nie tylko kuracjuszom, ale i pozostałym turystom. Zatem co warto zobaczyć i zwiedzić w Inowrocławiu:

1. Park Solankowy

Park Solankowy, gdzie położone są liczne sanatoria i obiekty uzdrowiskowe. Na terenie parku stworzono piękne dywany kwiatowe, na które każdego roku składa się około 100 tysięcy sadzonek. Są one układane tak, aby tworzyły wspaniałe kolorowe obrazy.

2. Aleja Dębów Gwiazd

Aleja Dębów Gwiazd, czyli miejsce, gdzie najsłynniejsi goście Inowrocławia sadzą swoje własne drzewa od 2005 roku. Drzewo zasadzili m.in. Zbigniew Wodecki czy Irena Szewińska.

3. Muzeum im. Jana Kasprowicza

Muzeum im. Jana Kasprowicza, w którym można poznać historię tego miasta i ciekawostki z nim związane. Wyeksponowane są liczne pamiątki.

4. Kujawska Chata

Kujawska Chata to miejsce, gdzie można zdobyć wiedzę na temat dawnych czasów. W jej skład wchodzą stare gospodarcze zabudowania, zachowane sprzęty domowe oraz stroje ludowe z dawnych lat.

5. Tężnie solankowe

Tężnie solankowe, z których największa ma 320 metrów długości, oraz 9 metrów wysokości.

6. Kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny

Cudowny Kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny, który pochodzi z czasów średniowiecza.

7. Mysia Wieża

Mysia Wieża w Kruszwicy, czyli pozostałość po zamku z XIV wieku, powstał w wyniku fundacji króla Kazimierza Wielkiego. Z tym miejscem związana jest legenda o królu Popielu.

8. Kalwaria Pakowska

Kalwaria Pakowska, która zyskała miano Kujawskiej Jerozolimy. W tym miejscu znajduje się 25 kapliczek barokowych i kościół Ukrzyżowania. Pierwsza droga krzyżowa odbyła się tu już w 1628 roku.

9. Nadgoplański Park Tysiąclecia

Nadgoplański Park Tysiąclecia, gdzie znajduje się jezioro Gopło, które jest terenem lęgowym masy gatunków wodnego ptactwa.

10. Pijalnia Wód

Pijalnia Wód, która znajduje się na terenie Parku Zdrojowego, umożliwia spróbowanie dwóch rodzajów wód- „Inowrocławiankę” (woda mineralna) oraz „Jadwigę”(woda lecznicza). Wody te największy wpływ mają na osoby starsze i na osoby aktywne fizycznie.