Co to jest tofu? Wartości odżywcze i skąd jest tofu?
Tofu to wyjątkowy sojowy biały twarożek, który powstaje w trakcie procesu koagulacji mleka sojowego. Sam w sobie nie ma wyraźnego smaku, a podczas gotowania przyjmuje najczęściej smak innych, bardziej dominujących produktów spożywczych.
Dlaczego tofu jest wyjątkowe? Ponieważ posiada wiele wartości odżywczych oraz stanowi dobry fundament dla wielu smacznych potraw.
Co więcej, jest produktem pochodzenia roślinnego, więc może stanowić także element diety wegetarian i wegan, co jest istotne, gdyż posiada ono spore ilości białka, którego takim osobom brakuje z uwagi na unikanie mięsa i nabiału.
Weganom tofu może służyć jako zdrowy, roślinny zamiennik sera. W VI – VIII wieku tofu zastępowało azjatyckim buddystom nawet mięso. Ze względu na konsystencję i sposób przygotowania rozróżnia się kilka jego rodzajów: tofu jedwabiste, które posiada konsystencję śmietany, twarde yakidofu, które zazwyczaj jest lekko opieczone, Chou-dofu, czyli pleśniowa odmiana tofu oraz wędzone Xijn Gan dofu.
W zależności od kraju a nawet regionu, tofu przyrządza się na różne sposoby. Dania przygotowywane przez wprawionych kucharzy stanowią często chętnie zamawiane lokalne przysmaki.
Wartości odżywcze
Tofu jest produktem bardzo bogatym w cenne składniki odżywcze. Przede wszystkim stanowi cenne źródło białka, co jest bardzo istotne w przypadku kuchni chińskiej, w której nie ma mleka, a duże ilości spożywanego ryżu są niestety niskobiałkowe.
Pełnowartościowe białko to nie wszystko. Tofu jest bogate także w fosfor, żelazo, lecytynę, magnez, wapń, potas oraz witaminę A i witaminy z grupy B. Tofu jest niskokaloryczne i nie zawiera cholesterolu, ale jest źródłem roślinnych tłuszczów nienasyconych.
Ten niepozorny twarożek sojowy jest bardzo zdrowy i wywiera pozytywny wpływ na kondycję ludzkiego organizmu. Wspiera on m. in. funkcjonowanie układu nerwowego, wspomaga pracę nerek i wątroby, a także znacznie obniża poziom cukru we krwi. Nic więc dziwnego, że w Chinach tofu stanowi podstawę tak wielu dań.
Pochodzenie tofu
Historia powstania tofu nie jest do końca jasna. Wciąż nie wyjaśniono sporu, który toczy się o to, gdzie tak naprawdę wymyślono twarożek sojowy – w Chinach czy w Korei? Według chińskiej legendy tofu zostało wynalezione w Chinach przez chińskiego kucharza Liu Ana w 164 p. n.e.
Według fonetyki chińskiej serek nazywa się dòufǔ. Przyjęte na zachodzie określenie tofu to nazwa zaczerpnięta z fonetyki japońskiej. Tofu stało się popularne w krajach Azji Wschodniej za sprawą buddystów, którzy jedli je zamiast mięsa w VI –VIII wieku naszej ery.
W Japonii tofu pojawiło się bardzo późno, bo dopiero w drugim tysiącleciu naszej ery. Japońska odmiana tofu jest tłustsza i brak jej delikatności, którą posiada tofu chińskie. Jest to spowodowane całkowicie innym sposobem przygotowywania mleka sojowego.
Ciekawe potrawy na bazie tofu
Mimo tego, że tofu nie posiada swojego wyrazistego i intensywnego smaku, to jest obok niskobiałkowego ryżu jednym z podstawowych produktów kuchni azjatyckiej. Prawidłowo przyrządzone może być naprawdę smaczne, ponieważ podczas przyrządzania absorbuje smak innych produktów.
Kucharze lubią je wykorzystywać jako bazę lub dodatek do swoich dań, ponieważ jest łatwe i szybkie do przyrządzenia a w dodatku dzięki neutralnemu smakowi pasuje do bardzo wielu potraw. W tradycyjnej kuchni syczuańskiej podaje się je pokrojone w kostkę i gotowane z mielonym mięsem z dodatkiem ostrych przypraw.
W Pekinie natomiast serwuje się tofu na zimno, pokrojone w wąskie, twarde paseczki z dodatkiem czosnku. Nie tylko w Azji tofu to prawdziwy przysmak, również w Europie twarożek sojowy ma swoich zwolenników, zwłaszcza wśród społeczności wegańskiej i wegetariańskiej.
W dobrych restauracjach bezmięsnych zdolni kucharze potrafią tworzyć z tofu prawdziwe cuda. Można tam skosztować między innymi wykwintnych zup z dodatkiem tofu, wegańskich tacos, tofu – burgerów, tajskich pierożków a także makaronów z różnymi sosami. W takich potrawach serek jest często przyprawiany podobnie, jak przyprawia się wieprzowinę lub wołowinę, co sprawia, że łudząco przypomina on mielone mięso.
Zdarza się, że osoby, które na co dzień jedzą mięso, gdy dostają w ramach eksperymentu dobrze przyprawione tofu bez informowania ich o tym, często nie rozpoznają nieznanego składnika i identyfikują go jako mięso.
W internecie wręcz roi się od wegańskich przepisów na dania na bazie tofu: tofucznicę, różnego rodzaju sałatki, zapiekanki a nawet leczo z dodatkiem tofu. Nie trzeba od razu biec do restauracji. Można spróbować swoich kulinarnych sił również w domu.
Tofu można kupić w niektórych dobrze wyposażonych marketach. Największą zaletą tego produktu jest fakt, że jest naprawdę proste do przygotowania i korzystając z dobrego przepisu przyrządzenie potrawy na jego bazie raczej powinno się udać. Kluczem do sukcesu jest użycie odpowiednich przypraw, które nadadzą smak całemu daniu.