Ciekawostki

Co to jest region?

co to region

W rozmowach związanych z turystyką i zwiedzaniem różnych terenów, bardzo często można się spotkać ze stwierdzeniem, że warto zobaczyć dany region. Jednak region to pojęcie dość względne i w zależności od tego, co chcemy zobaczyć powinno się wziąć pod uwagę różne kryteria. Region to obszar, który charakteryzuje się jednorodnością. Jednorodność ta może dotyczyć bardzo wielu różnych aspektów: od położenia geograficznego, poprzez charakterystyczne ukształtowanie terenu aż do unikalnych zwyczajów i tradycji kulturowych.

Podział ze względu na różne czynniki

Cechy, które pozwalają wyodrębnić poszczególne regiony dzielą się na dwie grupy. Pierwsza z nich – cechy naturalne to szczególne cechy środowiska przyrodniczego, czyli podobny klimat, krajobrazy i ukształtowanie terenu.

Druga grupa to cechy antropogeniczne. Są to wszelkie cechy regionu związane z działalnością i funkcjonowaniem człowieka. Do takich cech można przede wszystkim zaliczyć wszelkie zjawiska społeczno – gospodarcze, a także kultywowane tradycje i obrzędy, które ciężko spotkać w innych regionach. Często stosuje się także podział na regiony gospodarcze i przemysłowe, które cechują się wspólnymi centrami lub powiązaniami gospodarczymi, np. tereny rolnicze.

Najbardziej oczywistym, lecz niekoniecznie wiążącym szczególne cechy regionu jest podział administracyjny terenu. Stanowi on najpowszechniejszy podział, który wyodrębnia poszczególne jednostki administracyjne. Jest to bardzo ogólny sposób na pogrupowanie poszczególnych terenów. W rzeczywistości nie zawsze odzwierciedla on kulturową i środowiskową odrębność różnych regionów. Kryteriów stanowiących o podziale jest wiele, dlatego ciężko jest jednoznacznie określić dane tereny odrębnym regionem. Regionalizacja jest jednak konieczna, by przestrzennie i prawnie usystematyzować pozycję danego regionu.

Środowisko przyrodnicze a tradycje kulturowe

Różnorodność krajobrazów, klimatu, a także ukształtowania terenów to jedna z najbardziej podstawowych przyczyn wytyczania granic między regionami. To właśnie różne cechy środowiskowe powodują często konkretne zachowania i zwyczaje żyjących tam ludzi. Pośrednio warunki, w jakich żyją mieszkańcy warunkują nawet to jakie można tam spotkać potrawy regionalne. Można stwierdzić nawet, że cechy naturalne w dużym stopniu warunkują cechy antropogeniczne.

Przyglądając się mapie Europy, a nawet samej Polski można zauważyć bardzo duże zróżnicowanie ukształtowania terenu. Polska cechuje się naprawdę dużą różnorodnością w tej kwestii. Dzięki temu w naszym kraju jest wiele regionów, które cechują się nie tylko pięknymi krajobrazami, ale także unikalnymi tradycjami i regionalnymi zwyczajami.

Kontakt z ludźmi

Odwiedzając poszczególne regiony naszego kraju warto korzystać nie tylko z urokliwych krajobrazów i bogatego dziedzictwa kulturowego. Praktycznie w każdym mieście mieszkańcy mają swoje lokalne tradycje, np. hucznie obchodzą niecodzienne święta, a także przyrządzają przepyszne miejscowe przysmaki. Warto zainteresować się już przed wyjazdem, czego warto spróbować i gdzie się udać, a także poczytać o zwyczajach panujących w danym regionie.

Szczególnie ciekawe jest poznawanie miejscowych tradycji poprzez kontakt z mieszkańcami. Wyrażanie zainteresowania lokalnymi zwyczajami zawsze jest mile widziane i każdy mieszkaniec z pewnością chętnie podzieli się wiedzą na temat ukochanego regionu.

Dotyczy to szczególnie osób starszych, które tradycje traktują bardzo poważnie i są zazwyczaj bardzo przywiązane do swojego miejsca zamieszkania. Żaden przewodnik nie będzie potrafił opowiedzieć o swoim regionie z taką szczerością i życzliwością jak wieloletni mieszkaniec danego regionu. Co więcej, taka osoba może nam pokazać lub polecić miejsca, o których nie zdołamy przeczytać w żadnej, nawet najciekawszej książce.

Nie mówiąc już o tym, że okazując zainteresowanie historią i zwyczajami panującymi w danym regionie, niewątpliwie sprawimy mieszkańcom ogromną przyjemność. W niektórych regionach Polski można się spotkać także z ciekawym zjawiskiem. Ludzie zamieszkujący np. Kaszuby, tereny górskie lub Śląsk mówią w bardzo charakterystyczny dla danego terenu sposób. Mimo tego, że dialekt to jedynie odmiana języka polskiego to czasami słuchając np. rodowitego Ślązaka trzeba się sporo natrudzić, by zrozumieć jego oryginalną, ciekawą mowę. Poznanie różnych naleciałości językowych to dodatkowa atrakcja podczas zwiedzania.

Najciekawsze regiony naszego kraju

Wiele osób uważa, że w Polsce nie ma nic ciekawego do zobaczenia. To naprawdę przykre, ponieważ takie osoby nawet nie zdają sobie sprawy z tego, jak wiele tracą. Tereny naszego kraju cechują się niezwykłym zróżnicowaniem ukształtowania terenu. Przemierzając Polskę z północy na południe można odwiedzić naprawdę wiele ciekawych miejsc, w niczym nieustępujących zagranicznym atrakcjom.

• Dla osób, które kochają morze idealny będzie wypoczynek w jednym z nadbałtyckich kurortów,
• Osoby, które kochają sporty wodne, żeglarstwo lub po prostu spokój i naturę mogą się wybrać nad przepiękne mazurskie jeziora,
• Podlasie i Suwalszczyzna mogą natomiast zaoferować bardzo ciekawą wycieczkę szlakiem prawosławia a także polskich Tatarów. W tamtych rejonach można spotkać wiele zachwycających, bogato zdobionych cerkwi,
• Pojezierze Wielkopolskie to prawdziwa kolebka państwa polskiego, gdzie można podziwiać wiekowe osady i piękne miasta – głównie Poznań i Gniezno,
• Dolny Śląsk cechuje się ogromną liczbą zabytkowych pałaców i zamków – ten region to prawdziwa gratka dla miłośników historii i pięknej architektury,
• Tatry, Sudety, Karpaty, Góry Stołowe, Karkonosze, Beskidy – góry w Polsce to całkowicie oddzielna kategoria turystyczna. Poszczególne pasma górskie bardzo różnią się między sobą zarówno wysokością jak i krajobrazami. Każde z nich są piękne i każde warto odwiedzić. Piesze wycieczki górskimi szlakami zawsze dostarczają wielu wrażeń i zapierających dech w piersiach widoków.
Wymienione regiony to tylko niektóre z tych, które warto zobaczyć. W Polsce istnieje ogromna ilość ciekawych miejsc. Warto to docenić i korzystać z piękna poszczególnych regionów w naszej ojczyźnie.