Ciekawostki

Co to jest Podcast? Dlaczego Podcasty są popularne?

mikrofon

Rozwój nowych technologii oraz internetu sprawił że wiele innych rozrywek i mediów odszedł niejako na boczny tor. Chodzi tu głównie o radio czy telewizję. Jednak internet nie tylko ogranicza konwencjonalne media ale również wpływa na rozwój nowych zagadnień, które są kontynuacją radia czy telewizji.

Mowa tutaj nie tylko o telewizji czy radiu internetowym, które każdy z nas dobrze zna. Mniej znaną lecz przeżywającą rozkwit dziedziną są podcasty. Czym są ? Jak działają ? Czego dotyczą ? Na te oraz inne pytania odpowiemy w tym artykule.

Podcasty to pliki dźwiękowe, lub też audycje radiowe, które są udostępniane w internecie. Nie odbywają się one na żywo, przez co można je odsłuchiwać w dowolnym momencie. Audycje te podobnie jak programy radiowe czy telewizyjne, grupowane są w cykle, sezony i odcinki. Tworzone są na konkretne tematy, przez co każdy może znaleźć coś dla siebie, niezależnie od tego jakie ma preferencje i co lubi.

Jeśli mowa o historii podcastów, to nie są one niczym nowym. Pierwsze audycje pojawiły się bowiem już w 2000 roku. Prawdziwy Boom powstał jednak po premierze iPoda. To za jego sprawą w świecie rozpowszechniła się idea prywatnego i indywidualnego słuchania muzyki.

Od tego czasu stały się popularne a obecnie wybierane są nawet przez młodzież w wieku od 18 do 24 lat. Jeśli chodzi o działanie podcastów to nie jest ono zbyt skomplikowane i opiera się na działaniu kanału RSS. Podcasty po nagraniu i eksporcie do plików MP3 trafiają na serwer.

Po publikacji na serwerze dystrybucja informacji zajmuje się kanałem RSS który powiadamia każdego użytkownika z osobna o dodaniu nowego odcinku do serii którą lubi. Później użytkownik pobiera dany podcast i może go bez najmniejszego problemu słuchać w miejscu w którym się znajduje.

Możemy ich słuchać nawet na najsłabszych urządzeniach, przez co są ogólnodostępne. Jeśli posiadamy urządzenia mobilne z systemem Apple korzystać możemy z aplikacji iTunes lub Podcasty. Aplikacja ta zawiera największą na świecie bibliotekę podcastów, przez co mamy dostęp do całego świata za pomocą naszego urządzenia.

Dla użytkowników systemu Windows i Android również stworzono urządzenia i aplikacje które korzystają z bibliotek aplikacje iTunes. Obecnie coraz bardziej umacnia się również trend wkraczania podcastów na YouTube. Wielu twórców Zrozumiało że aby iść z duchem czasu konieczne jest otwarcie się na nowe trendy i technologię.

Jakie są plusy z wykorzystania czasu na słuchanie podcastów. Pierwszym i zarazem najważniejszym argumentem za podcastami jest to że możemy ich słuchać w dowolnym miejscu i czasie. Potrafią one doskonale wpasować się w nasz tryb życia i nie wymagają angażowania wielu zmysłów.

Oznacza to, że możemy ich słuchać dojeżdżając do pracy, wykonując czynności domowe czy uprawiając sport. Drugi argument to bardzo szybki rozwój osobisty i motoryczny. Występują bowiem podcasty które poruszają kwestie związane z nauką, samokształceniem czy mówię o tematach związanych z poszczególnymi dziedzinami.

Dzięki temu możemy wykorzystać nadmiar czasu na naukę nowych rzeczy oraz zdobywanie dodatkowej wiedzy z zakresu, który nas interesuje. Możemy chociażby uczyć się języków, rozwijać swoje kompetencje biznesowe czy nauczyć się technik zarządzania, a wszystko to w drodze do pracy czy podczas obowiązków domowych.

Jaka jest przyszłość podcastów jeśli chodzi o polskę i świat ? Choć podcasty są bardzo popularne na świecie to w Polsce nie słyszy się o nich zbyt wiele. Spowodowane jest to nie tylko wysoką ceną sprzętów marki Apple ale również niezbyt dużą ilością osób zajmujących się tworzeniem podcastów w języku polskim.

W 2017 roku osób aktywnie tworzących podcasty było zaledwie 1000. Obecnie natomiast każdego dnia słyszy się o nowych osobach które planują rozpoczęcie tworzenia podcastów lub właśnie ruszyli z podcastami. Choć wydaje się to trudne to rozpoczęcie nagrywania podcastów wcale takie nie jest.

Najważniejsze jest tematu który nas interesuje i posiadanie odpowiedniej wiedzy, którą później możemy dzielić się w internecie. Kolejna kwestia co nagrywanie wideo lub tylko dźwięku. Warto również odrobinę poczytać jeśli chodzi o odpowiednie prezentowanie się i wymowę.

Dzięki temu nasze podcasty będą przyjemne do słuchania lud oglądania. Wszystkie te kwestie sprawią, że stworzone przez nas podcasty będą nie tylko interesujące ale również będzie się je przyjemnie słuchać i oglądać. Warto również pamiętać o tym aby nie poddawać się gdy będą miały miejsce niepowodzenia.

Początkowo bowiem nie będziemy zyskiwać tak dużej popularności, pierwsze nagrania będą wiązały się z dużym stresem i nauką tego co robimy. Z czasem jednak zyskamy wiedzę i umiejętności które sprawią, że to co robimy będzie łatwiejsze. Po pewnym czasie zyskamy na popularności co również przełoży się na zyski. Kluczem do sukcesu jest jednak to aby robić to co się lubi, ponieważ tylko tak zyskamy sławę.