Ciekawostki

Co to jest nfc?

nfc

Od pewnego czasu coraz więcej słyszymy o technologii NFC. Czym jest NFC? Co oznacza ten skrót? Jakie daje możliwości i w ogóle, po co nam ta technologia? To jedne z najczęściej zadawanych pytań, na które warto poznać odpowiedzi.

Skrót NFC wywodzi się od angielskich słów Near Field Communication. Oznacza bezdotykową i bezprzewodową technologię komunikacji na niewielka odległość. Ten radiowy standard komunikacji umożliwia łączenie się w odległości nie większej niż 20 centymetrów, przy zachowaniu wysokiej częstotliwości.

Czym więc ten rodzaj łączności różni się od powszechnie znanych, jak choćby bluetooth, czy wiele innych, które obecnie są już w każdym urządzeniu przenośnym, a coraz częściej także w komputerach, laptopach czy innych urządzeniach? Główna różnica polega na tym, że NFC nie służy przesyłaniu plików, jak to jest zwykle w przypadku innych systemów łączności. Ten konkretny rodzaj łączności ma na celu jedynie sparowanie urządzeń. Pozwala na transfer danych pomiędzy urządzeniami, które znajdują się w niedalekiej odległości do siebie.

Technologia NFC w swoim czasie stanowiła wielki przełom. Wiele urządzeń było wyposażanych w ten rodzaj łączności i były to niezwykle ważne cechy tych urządzeń. Obecnie, zastosowanie tej łączności jest tak szerokie i bardzo popularne, że znaleźć możemy je niemal wszędzie.

To własnie dzięki NFC możliwa jest choćby płatność telefonem. Jest to zdecydowanie największa zaletą tej technologii. Ponadto, dzięki NFC udaje się sparować ze sobą telefon komórkowy oraz np. nowoczesny zegarek, telewizor, czy głośniki w samochodzie. Technologia ta pozwala na transmisję wielu ważnych plików pomiędzy nimi, udostępnianie dźwięków czy przekazywanie połączeń z wykorzystaniem tych wszystkich urządzeń.

Wystarczy, że sparujemy ze sobą dwa urządzenia, aby mogły ze sobą współpracować już stale, nawet na dość sporych odległościach. Nic wiec dziwnego, że technologia ta w dość krótkim czasie podbiła świat techniki i urządzeń oraz że znalazła tak szerokie zastosowania.

Ogromną zaletą NFC jest toi, że umożliwia przesyłanie w błyskawicznym tempie niewielkich plików i danych. Stosując ten rodzaj techniki, producenci doskonale wiedzieli, że ludzie wprost oszaleją na jej punkcie. Własnie dlatego dziś niemal każde urządzenie wyposażone jest w ten transfer danych. Zaś wykorzystywanie na szeroką skalę możliwości, jakie daje NFC z pewnością przyniesie nam jeszcze wiele ciekawych możliwości, których jeszcze dziś nie odkryliśmy. Technologia ta okazała się dla nas bardzo przydatna i znacząco ułatwia nam wiele podstawowych czynności. Już sam fakt, że pozwala używać telefonu tak, jak choćby karty kredytowej to ogromny skok technologiczny.

Teraz wybierając się na zakupy nie musimy już pamiętać o tym, by zabierać ze sobą portfel, gotówkę czy kartę kredytową. Wystarczy, że zabierzemy telefon, który i tak większość z nas zwykle nosi przy sobie, a z pewnością uda nam się zapłacić za jego pomocą za zrobione zakupy. Parując swoje urządzenie z zainstalowaną aplikacją swojego banku z terminalem płatniczym będziemy mogli dokonać płatności, a wszystko będzie odbywać się w pełni bezpiecznie.

Obecnie, przesyłanie danych na krótkie odległości zaczyna być wykorzystywane także w wielu innych urządzeniach. Już same smartwatche, które przecież pełnią przede wszystkim funkcję zegarka, są w stanie łączyć się z naszym telefonem, wieloma ciekawymi aplikacjami, a także pozwalają na płacenie zegarkiem tak, jak karta płatniczą. To bez wątpienia kolejny wielki krok w technologiczna przyszłość. Zegarek bez wątpienia jest wygodniejszy do noszenia przy sobie niż na przykład telefon. Wystarczy założy ć go na rękę, a będziemy w stanie wykonać wiele istotnych czynności, do których kiedyś potrzebowaliśmy wielu przedmiotów.

Obecnie wszystko jest w jednym, małym i bardzo wygodnym urządzeniu. Nic więc dziwnego, że rozwój takich technologii jak choćby NFC ma tak wielkie znaczenie i jest coraz częściej wykorzystywane. Dziś jeszcze nie wiemy, czym zaskoczą nas twórcy oprogramowań czy producenci urządzeń w najbliższej przyszłości. Jednego możemy być jednak pewni. Z pewnością zrobią wszystko, aby również tym razem ułatwić nam wiele codziennych czynności.

Większość zadań, jakich podejmują się firmy tworzące oprogramowania czy urządzenia ma przecież na celu ułatwienie nam codziennego życia. Możemy wiec być pewni, że kiedy pojawi się kolejne wspaniale urządzenie na naszym rynku, będzie miało wiele cennych i bardzo praktycznych funkcji. Najpewniej nie zabraknie wśród nich NFC, na którym obecnie wiele urządzeń opiera swoje funkcjonowanie.

Nic w tym dziwnego, skoro to właśnie komunikacja bliskiego zasięgu pozwoliła nam na tyle codziennych udogodnień i uprościła wiele ważnych czynności. Dzięki tej technologii udało się połączyć wiele funkcji w jednym, często niewielkim urządzeniu. Bez wątpienia przyszłość przyniesie nam jeszcze wiele ciekawych udogodnień, wśród których znajdziemy także te, które zostaną oparte na systemie łączność NFC.