Ciekawostki

Co to jest Messenger, jak działa i czy warto korzystać z Messengera

klawiatura komputera

Facebook jest serwisem społecznościowym skupiającym użytkowników, którzy w ramach aplikacji mogą tworzyć grupy oraz dzielić się wiadomościami czy zdjęciami za pomocą aplikacji. Pomysłodawcą i głównym twórcą aplikacji był Mark Zuckerberg a sama aplikacja powstała 4 lutego 2004.

Początkowo jej głównym przeznaczeniem był kontakt uczniów szkół średnich i uniwersytetów. Aplikacja jednak zyskała taki rozgłos, że bardzo szybko okryła się światową popularnością. Obecnie liczba użytkowników przekracza ponad 2 miliardy z czego ponad 75%, jest codziennie aktywna.

Jedną z aplikacji Facebooka jest Messenger. Jest to komunikator internetowy, który umożliwia wysyłanie wiadomości, filmów oraz zdjęć dodatkowo pozwalając przy tym komentować je za pomocą emotikonów.

Aplikacja ta umożliwia również wysyłanie połączeń głosowych i wideorozmów. Aplikacja pierwszy raz została uruchomiona 9 sierpnia 2011 roku i obecnie pracuje na wszystkich systemach operacyjnych w telefonach.

13 listopada 2013 roku wprowadzona została również możliwość połączenia Messengera z naszym numerem telefonu, co w praktyce oznacza możliwość wysyłania wiadomości na numer telefonu. Ułatwienie to przekonało do siebie wielu użytkowników a obecnie jest ich w granicach 2 miliardów.

Przejrzystość aplikacji i bezproblemowe działanie sprawiło, że Facebook stał się najpopularniejszym komunikatorem w internecie. Średnia wieku użytkowników wynosi 21 lat co oznacza, że aplikację tą wybiera młode pokolenie dzisiejszego świata. Łatwość obsługi sprawia jednak, że korzysta z niego coraz więcej osób starszych i tych w średnim wieku.

Co przekonuje ludzi do tej właśnie aplikacji?

Jest to nie tylko prostota, łatwość obsługi ale również rozległe zasięgi które aktualnie posiada Facebook. Dzięki temu właśnie z aplikacji, z której początkowo korzystali wyłącznie studenci, obecnie korzysta ponad 2 miliardy ludzi. Niesamowitym plusem jest również to, że jest ona darmowa i nie wymaga żadnych opłat. Obsługa Messengera i liczne funkcje które posiada jest banalnie prosta i poradzi sobie z nią każdy.

Jak działa Messenger?

Po zainstalowaniu aplikacji pojawi nam się okno logowania. Mamy do dyspozycji dwie opcje. Pierwsza z nich dotyczy logowania się za pomocą Facebooka, druga natomiast nie wymaga posiadania konta Facebook. Następnie, zależnie od opcji, wpisujemy nasze dane osobowe lub logujemy się za pomocą Facebooka. Po zalogowaniu mamy dostęp do aplikacji, z jej pomocą możemy zsynchronizować kontakty z telefonem.

Ukaże nam się opcja wyboru zezwoleń dla aplikacji. Tam możemy wybrać, do jakich elementów aplikacja może się dostać a co za tym idzie, czy może wybierać zdjęcia z galerii oraz wplatać smsy z konwersacjami. Po przejściu tych wszystkich kroków uzyskujemy pełny dostęp dla aplikacji.

Za jej pomocą możemy już nie tylko wysyłać wiadomości, ale również rozmawiać, prowadzić czat wideo czy wysyłać zdjęcia. Przydatną opcją są również powiadomienia, umożliwiają one łatwiejszą kontrolę nad tym, kiedy ktoś do nas pisze czy łatwiej sprawdzać, kiedy ktoś chcę się z nami się skontaktować. Choć wydawać by się mogło, że Messenger i Facebook to same pozytywy to nie do końca tak jest.

Nie chodzi tu tylko o zagrożenia jakie wiążą się z nieodpowiednim wstawianiem zdjęć. Bardzo często jest bowiem tak, że firmy ubezpieczeniowe a nawet pracodawcy monitorują profile swoich pracowników, sprawdzając przy tym zasadność zwolnień lekarskich.

Mogę więc bardzo szybko sprawdzić, czy dana osoba choruje, czy może spędza wakacje nad morzem lub w górach. Kolejna istotna kwestia, to brak pewności kto siedzi po drugiej stronie ekranu. Liczba przestępstw związanych z molestowaniem i gwałtami dramatycznie zwiększyła się, po dynamicznym rozwoju tej że aplikacji.

Najważniejsze jest ograniczone zaufanie dla osób, które poznaliśmy w internecie, a których nigdy nie widzieliśmy w normalnym życiu. Nie powinniśmy godzić się na propozycje osób których nie znamy, ponieważ zazwyczaj kończy się to tragedią.

Poważnym problemem, który występuje zazwyczaj u nastoletnich osób jest uzależnienie od mediów społecznościowych. Jest to konieczność spędzania czasu na przeglądaniu postów i wiadomości od innych osób. Bardzo często dochodzi wtedy do utraty poczucia czasu a co za tym idzie, spędzania wielu godzin na śledzeniu Facebooka i Messengera.

Istnieje jeszcze wiele innych zagrożeń związanych z nieodpowiednim i nie roztropnym użytkowaniem Messengera czy Facebooka. Messenger to niesamowita aplikacja, która dzięki swojej prostocie a zarazem niezawodności ułatwia kontakt z innymi oraz pozwala nawiązywać nowe znajomości i przyjaźnie.

Jak we wszystkim konieczne jest jednak umiarkowanie i rozwaga, która może uchronić nas przed niebezpiecznymi sytuacjami. Pamiętajmy o tym poruszając się po internecie i dwa razy zastanówmy się czy osoba której ufamy jest godna tego zaufania. Może to uratować nasze zdrowie oraz życie. Nie rezygnujemy jednak z przyjemności jaką jest możliwość kontaktowania się z innymi.