Ciekawostki

Co to jest Leasing? Czy leasing się opłaca?

porsche

Własny samochód zapewnia wyjątkowy komfort i niezależność. Posiadając auto nie trzeba się martwić o to, czy autobus przyjedzie szybciej lub czy tramwaj przypadkiem nie zepsuje się w połowie drogi.

Główną zaletą posiadania własnego pojazdu jest fakt, że można wyjechać wtedy kiedy nam pasuje i zajechać w dokładnie to miejsce, do którego chcemy się dostać. Nie musimy się też obawiać, że z przyczyn od nas niezależnych spóźnimy się na ważne spotkanie.

Samochód, z którego możemy skorzystać w każdej chwili daje duże poczucie bezpieczeństwa i pozwala zaoszczędzić sporo czasu na dojazdy do pracy i nie tylko. Każdy, kto choć raz rozsmakował się w wygodzie jaką zapewnia własny samochód, z pewnością chętnie z niego nie zrezygnuje na rzecz codziennych męczących spacerów lub tułaczki autobusem i tramwajem.

Nie biorąc pod uwagę względów finansowych, własne auto to same korzyści. Ale co z finansami? Zakup samochodu to bardzo duży wydatek i niestety nie każdy może sobie na niego pozwolić. Co zrobić, gdy nie stać nas na drogie auto z salonu, a nie ufamy tanim ofertom używanych samochodów? Dobrym rozwiązaniem może się okazać wzięcie auta w leasing.

Usługa zwana leasingiem to swego rodzaju wypożyczenie pojazdu. Łączy on w sobie elementy dzierżawy i kredytu. Samochód wzięty w leasing nie staje się naszą własnością, ale możemy z niego korzystać na warunkach podpisanej wcześniej umowy. W podpisanym dokumencie musi się również znajdować zapis na jak długo zostaje nam udostępniony samochód.

Leasingobiorca czerpie z tego procesu sporo korzyści. Do najważniejszych zalet należy miedzy innymi fakt, że wymaga od niego niewielkiego zaangażowania własnego kapitału. W zależności od sytuacji finansowej oraz bieżących wydatków może dobrać najodpowiedniejszą i najkorzystniejszą formę leasingu.

Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że po upłynięciu czasu obowiązywania umowy leasingowej, klient może wykupić auto w dużo niższej cenie, niż jego wartość rynkowa. Jest to szczególnie dobra opcja dla osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą.

Co więcej, właściciel nawet małej firmy może wziąć w leasing nie tylko samochód, ale także komputer, meble, wyposażenie biurowe, a nawet nieruchomość. Leasing można podzielić na dwie kategorie: leasing operacyjny i leasing finansowy. Bardzo ważne jest, by rozróżniać te dwa rodzaje usługi.

Zwłaszcza dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z własnym biznesem. Dla takich osób najlepszą opcją jest wybór leasingu operacyjnego, w którym podatek VAT nalicza się stopniowo, wraz z każdą ratą. Pozwala to rozłożyć koszty i zminimalizować jednorazowy wydatek na samym początku prowadzenia działalności gospodarczej, kiedy i tak przedsiębiorcy mają już masę rzeczy do opłacenia.

W przeciwieństwie do leasingu operacyjnego, w przypadku leasingu finansowego płacąc pierwszą ratę płaci się także całkowitą kwotę podatku.

Wówczas w skład kosztów uzyskania przychodu wchodzą nie całe raty, a jedynie ich odsetki. Dla osób, które nie prowadzą żadnej działalności gospodarczej również istnieje możliwość wzięcia samochodu w leasing. Jest to tak zwany leasing konsumencki przeznaczony dla osób prywatnych. Może ona stanowić całkiem korzystną alternatywę dla tradycyjnego kredytu.

Procedura leasingowa jest bardzo podobna jak w przypadku firm. Wystarczy, że podpisze się odpowiednią umowę z leasingodawcą, który kupuje samochód a następnie przekazuje leasingobiorcy, który zobowiązuje się regularnie opłacać raty leasingowe w zamian za możliwość użytkowania.

Czy leasing się opłaca?

Przyjęło się, że dla przedsiębiorców najlepszą opcją finansowania samochodów jest leasing. Czy rzeczywiście jest to najkorzystniejsze rozwiązanie po wejściu w życie niedawno wprowadzonych przepisów dotyczących tego zagadnienia?

Nowa ustawa, która weszła w życie z początkiem 2019 roku, reguluje bowiem kwestię naliczania wszystkich wydatków związanych z zakupem i użytkowaniem samochodu do kosztów uzyskania przychodu. Do tej pory nie było w tej kwestii ograniczeń.

Nowe przepisy wprowadziły limit kosztów uzyskania przychodu przy samochodach z leasingu oraz najmie długotrwałym. Granica wynosi 150 tysięcy złotych. Wszystkie wydane na samochód pieniądze po przekroczeniu tej kwoty nie wpływają już na obniżenie podatku dochodowego.

Dotyczy to również wszelkich nieobowiązkowych ubezpieczeń, czyli np. AC. Wejście w życie nowych przepisów nie oznacza jednak, że leasing przestał się opłacać. Przy dokonaniu odpowiedniego wyboru takie rozwiązanie wciąż może być dla przedsiębiorców całkiem korzystne.

Ważne jest, by cena samochodu, który wybieramy nie przekraczała ustalonego limitu, ponieważ nawet kilka złotych nadwyżki może spowodować, że ze strony Urzędu Skarbowego nie będziemy już traktowani ulgowo. Jeśli chodzi o koszty eksploatacyjne, zmiana obniża limit kosztów do 75% wydatków na użytkowanie samochodu zarówno do celów prywatnych jak i służbowych.

Wyjątkiem są auta, które są wykorzystywane tylko i wyłącznie w celach służbowych. Leasingobiorca ma w takiej sytuacji możliwość odliczenia 100% kosztów eksploatacyjnych.