Podróże

Co To Jest Hejt?

hejter

Hejt jest popularną formą negowania innych osób za ich poglądy, wygląd czy zachowanie. Każdy z nas doskonale wie co oznacza słowo hejter czy hejtować.

Nie do końca wiemy jednak jak sobie radzić z mową nienawiści, jakie ma skutki prawne oraz jak powstało do zagadnienie. Na początek porozmawiajmy o genezie słowa.

Pochodzi ono z języka angielskiego i oznacza nienawiść, nienawidzić. Termin ten pojawił się po raz pierwszy na początku XXI w. Objawia się on zarówno przy pomocy słów, memów, gestów, komentarzy oraz nagrań.

Hejterzy najczęściej wybierają opcje które najbardziej zapadają w pamięć, aby jeszcze bardziej ośmieszyć daną osobę. Wszystkie publikowane przez nich treści nie mają żadnego znaczenia merytorycznego lecz jedynie krytykują daną osobę bądź instytucje.

Jak wygląda obraz hejtera

Otóż najczęściej są to mężczyźni w wieku od 16 do 24 lat, 75% z nich posiada wykształcenie średnie a 25% dysponuje wykształceniem wyższym.

Publikują oni przynajmniej kilka razy w tygodniu, posty negatywne. Za takie osoby uważa się około 7 tys. internautów.

Choć wydawać by się mogło, że hejt jest czymś występującym niesamowicie regularnie, to nie do końca tak jest. Na hejterów trafia się dość rzadko, występują oni bowiem w głównej mierze na portalach i forach związanych z polityką oraz kwestiami światopoglądowymi.

Hejterów nie spotkamy natomiast na portalach i forach specjalistycznych, które poświęcone są określonemu hobby czy tematyce.

Według danych statystycznych, co czwarta osoba padła w swoim życiu ofiarą hejtu w internecie a około 11% ankietowanych przyznaję, że samemu hejtowało w internecie. Pokazuje to tylko wielkość problemu, jakim jest hejt w internecie.

Jakie są najczęstsze przyczyny hejtowania w Internecie

Pierwszą dość istotną kwestią jest to że wielu osobom, możliwość wyżywanie się na innych, przynosi ulgę w trudnych chwilach. Dzięki temu mają oni okazję pozbycia się żalu i frustracji, które im towarzyszą.

Kolejna kwestia to skłonność do czynienia zła. Każdy z nas jest w stanie krzywdzić innych. Jedyne co odpowiada za to czy to zrobimy, to warunki jakie mamy do dyspozycji.

Jeśli warunki pozwalają lub zmuszają nas do robienia złych rzeczy to nie zawahamy się i to zrobimy. Pokazuje to tylko jak bardzo podłym i nieprzyjemnym gatunkiem jest człowiek. Bardzo istotna jest również anonimowość. Sprawia ona, że hejterzy czują się bezpieczni i bezkarni w swoich działaniach.

Dzięki poczuciu anonimowości, mogą oni bezkarnie obrażać innych nie ponosząc za to konsekwencji. Nie do końca jednak tak jest.

Obecne systemy umożliwiają dotarcie organów ścigania, do hejterów na podstawie adresów IP komputerów. Dzięki temu hejt w internecie nie jest tak bezkarny.

Stereotypy i uprzedzenia to kolejna kwestia która potrafi doprowadzić do hejtowania kogoś w internecie. Najczęściej ofiarami padają przedstawiciele mniejszości narodowych, religijnych a także osoby o odmiennych poglądach seksualnych czy innym kolorze skóry.

Jest tak dlatego, że wiele osób uważa za złe to co jest dla nich odmienne. Zachowania te są jak najbardziej bezpodstawne i krzywdzące. Bardzo często przyczyną hejtu jest również zazdrość. Nie potrafimy znieść myśli, że ktoś jest bardziej szczęśliwy od nas, jeśli chodzi o sprawy finansowe, życiowe czy gdy mowa o pracy.

Złość i frustrację przelewamy do internetu, oczerniając to, że komuś bardziej się powodzi. Hejtowanie nie jest wyjściem, nie zapewni nam ulgi, nie pozwoli zapomnieć o sprawach ani nie doda otuchy.

Za pomocą hejtu ranimy innych i ich poglądy nie zyskując przy tym nic dla siebie. Choć wydawać by się mogło, że nie ma sposobów radzenia sobie z hejtem, to podejście to jest niesamowicie błędne.

Istnieje bowiem kilka sposobów na radzenia sobie z obelgami internecie. Najprostszym a z drugiej strony najtrudniejszym sposobem jest unikanie czytania i zwraca jakiejkolwiek uwagi na tego typu posty.

Nie zaprzątanie sobie głowy pomaga nie tylko w radzeniu sobie z hejtem ale również umożliwia zachowanie spokoju. Dzięki temu będą oni mogli banować hejterów a co za tym idzie fora strony internetowe będą czystsze i spokojniejsze.

Ważna jest również profilaktyka. Dzięki licznym eventom i warsztatom można edukować społeczeństwo, aby zmniejszyć pobłażliwość na tego typu zjawiska oraz ograniczyć ich występowanie.

Warto pamiętać również, że za zniesławienie grożą kary grzywny oraz pozbawienia wolności. Lepiej więc dwa razy zastanowić się zanim zacznie się kogoś obrażać w internecie.

Głupi żart może nas bowiem kosztować nie tylko dużo pieniędzy ale również pobyt w więzieniu. Nie kierujmy się impulsami i nie podejmujmy decyzji w gniewie ponieważ mogą one rzutować na nasze dalsze życie oraz naszych bliskich.