Podróże

Co należy wiedzieć, decydując się na wynajem samochodu?

Co wiedzieć wynajmując samochód

Wynajem samochodu to bardzo popularny sposób na poruszanie się po obcym mieście lub zwiedzanie okolicy w czasie wakacji. Decydując się na wypożyczenie pojazdu, powinniśmy jednak zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat.

Sposób rezerwacji auta

Większość osób podróżujących samolotem, szuka wypożyczalni znajdujących się jak najbliżej terminala. Ich wybór zazwyczaj jest duży. Te większe posiadają rozbudowaną stronę internetową, na której można znaleźć wszelkie niezbędne informacje, obejrzeć dostępne pojazdy, zapoznać się z ich ceną oraz zarezerwować. W mniejszych konieczny jest kontakt telefoniczny lub mailowy.

Umowę wynajmu samochodu należy podpisać osobiście, jednak wcale nie oznacza to, że koniecznie w siedzibie firmy. Wiele wypożyczalni zgadza się na podstawienie pojazdu w najdogodniejsze miejsce dla klienta.

Niezbędne dokumenty

Podczas wypożyczania samochodu podpisywana jest umowa cywilnoprawna. Kierowca musi przedstawić dokument potwierdzający jego tożsamość – dowód osobisty lub paszport – oraz prawo jazdy. Polski dokument jest akcentowany na terenie całej Unii Europejskiej oraz w krajach EFTA (Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein), natomiast podróżując dalej, trzeba posiadać międzynarodowe prawo jazdy.

Wypożyczając samochód na firmę, należy przedstawić również dokument potwierdzający numer NIP oraz dane firmy. 

Wiek kierowcy

Rozważając wynajęcie samochodu, trzeba mieć na uwadze ograniczenia wiekowe, które wprowadzają wypożyczalnie. Limit wieku może się nieco różnić w zależności od firmy, zazwyczaj jednak granica wynosi 19-75 lat (są jednak wypożyczalnie, które nie przekazują pojazdów osobom np. poniżej 25 lat). Znaczenie może mieć także długość posiadania prawa jazdy – minimalny okres to zazwyczaj rok.

Wiele składowych ceny

Wybierając wypożyczalnię, warto bardzo dokładnie zapoznać się z cennikiem opłat. Podstawowe koszty najczęściej naliczane są w systemie dobowym, jednak dochodzi do nich jeszcze kilka innych składowych, takich jak kaucja pobierana w momencie podpisania umowy i zwracana po zakończeniu okresu wynajmu lub opłata za benzynę. Niektóre firmy wprowadzają również limit kilometrów, po którego przekroczeniu trzeba zapłacić więcej. Rzetelne i uczciwie działające wypożyczalnie, takie jak Flex Rent a Car informują klientów o wszystkich kosztach jeszcze przed podpisaniem umowy.

Odpowiedzialność za uszkodzenia

Każdy samochód w wypożyczalni posiada ubezpieczenie OC, większość ma również AC. Jednak koszty usterek powstałych z winy kierowcy obciążają jego kieszeń. Jeśli chcemy tego uniknąć, możemy zdecydować się na zakup dodatkowego pakietu – zniesienia udziału własnego, chroniącego np. od kradzieży pojazdu czy skutków kolizji drogowych. Warto zadbać o własne dobro i wykupić ochronę personalną chroniącą kierowcę oraz pasażerów podczas wypadku.