Polska

Ciesz się wakacjami w Polsce żeglując po jeziorach mazurskich. Zacznij od Giżycka!

łódka na jeziorze

Rozległe jeziora, dzika przyroda, zapierające dech w piersiach widoki – Mazury to kraina, która spełnia wszystkie marzenia o wakacjach pod żaglami. Jeżeli chcesz obrać kurs na Krainę Wielkich Jezior, nie pomijaj Giżycka! Choć obok Mikołajek to jedna z najsłynniejszych miejscowości w regionie, będzie fantastyczną bazą wypadową.

Rejs na Mazurach – dlaczego warto zacząć od Giżycka?

Na Mazurach znajduje się ponad dwa tysiące jezior. A to daje żeglarzom ogromne pole do działania. Decydując się na czarter jachtów Mazury, wynajmiesz łódź dla siebie, grupy przyjaciół lub rodziny z dziećmi. Jeśli nie posiadasz uprawnień żeglarza jachtowego, bez problemu wyczarterujesz łódź wraz z kapitanem, który stanie za sterem.

Fot. YouTube, Miasto Giżycko official

Mając odpowiedni sprzęt, możesz opracować plan rejsu, z uwzględnieniem Giżycka – miejscowości, która czaruje swoim urokiem i ma moc atrakcji do zaoferowania. Słynie z przepięknych jezior, bujnej przyrody, ale też możliwości uprawiania sportów wodnych.

Giżycko zlokalizowane jest w centralnej części Krainy Wielkich jezior, otaczają je trzy jeziora: Niegocin, Tajty oraz Kisajno. Dzięki siatce połączonych ze sobą kanałów, można zorganizować tu całodzienną wycieczkę. W samym miasteczku nie brakuje świetnych restauracji, znajdziecie tu również miejskie kąpieliska, wiszące molo idealne na spacery (jedno z najdłuższych w Polsce, ma ponad 400 metrów!) oraz pięknie ulokowaną kładkę nad przystanią, z której można podziwiać spektakularne widoki.

Giżycko to także zabytki i ciekawostki. Do jednej z największych zalicza się most obrotowy, którego oglądanie na żywo daje dużo frajdy, stąd to „widowisko“ przyciąga wielu turystów. Most zawieszony jest nad kanałem Łuczańskim i liczy sobie ponad sto trzydzieści lat.

Wyjątkową atrakcją jest dawny fort pruski, czyli twierdza Boyen, która powstała w Giżycku w latach 1843 – 1855. Z kolei miłośnicy średniowiecznej historii koniecznie powinni odwiedzić zamek krzyżacki.

Poza tym, samo Giżycko jest miastem bardzo nowoczesnym, które w sezonie tętni również po zmroku, więc jeśli lubisz dobrze się bawić – to miejsce dla ciebie. Więcej na ten temat znajdziesz na oficjalnej stronie Giżycko.pl.

Fot. YouTube, Miasto Giżycko official

Jeziora wokół Giżycka, które musisz poznać

  • Niegocin

To trzecie pod względem wielkości jezioro na Mazurach. Uważa się je za prawdziwy raj dla wędkarzy i żeglarzy. Linia brzegowa jest dobrze rozwinięta. To właśnie przez ten akwen przebiega szlak żeglugi wodnej, znajdziesz tu także dwie bardzo duże zatoki.

Jezioro ma obecnie III klasę czystości, można więc zażywać w nim kąpieli. Wokół niego prowadzi trasa rowerowa – 30 kilometrów wyprawy, która gwarantuje wyjątkowo spektakularne widoki.

  • Tajty

To długie i wąskie jezioro w kształcie rynny. Składa się z dwóch części. Wschodnia jest dosyć wąska i ma wysokie, gęsto zalesione brzegi, a zachodnia jest szeroka i posiada płaskie, łąkowe brzegi. W tych wodach żyje kilkanaście gatunków ryb, między innymi leszcz, okoń i szczupak. Warto wiedzieć, że całe jezioro jest objęte strefą ciszy, a więc nie można pływać po nim łodziami z silnikami spalinowymi.

  • Kisajno

To jeden ze zbiorników, który należy do kompleksu jezior Mamry. Świetne miejsce do żeglowania ze względu na atrakcyjność brzegów – nie brakuje tu zatok, półwyspów i wysp. Na szczególną uwagę zajmuje część wschodnia z szerokim szlakiem żeglownym. Obszary na terenie jeziora są uznane za rezerwat przyrody, dlatego na wyspy nie można wchodzić. Ciekawostka: to właśnie tutaj kręcono między innymi słynny film „Nóż w wodzie“.

Wakacje w Polsce? Koniecznie pod żaglami!

Mazury to niewyczerpane źródło inspiracji. Każde jezioro to nowa przygoda, a każde miasto i miasteczko – ogrom atrakcji i zabytków do zwiedzania. Kraina Wielkich Jezior nadaje się nawet dla początkujących żeglarzy, bez trudu znajdziesz tu spokojne i łaskawe wody.