Ciekawostki

20 Zaskakujących Ciekawostek o Żmijach

żmija

Badacze rozpoznają setki różnych gatunków żmij i umieszczają je w trzech różnych podrodzinach. Poznaj fascynujące ciekawostki, informacje i fakty o żmijach.

1. Żmije mogą wydłużać kły i gryźć bez wstrzykiwania jadu. Znane jest to jako suche ugryzienie i jest powszechne u ludzkich ukąszeń węży. Ukąszenia na sucho umożliwiają żmijom zachowanie ich jadu, który może się wyczerpać.

2. Niektóre z bardziej znanych członków tej rodziny to grzechotniki, żmije zygzakowate, żmije gabońskie i inne.

3. Gabońskie żmije są biernymi łowcami, czekającymi w ukryciu, by uderzyć w małe stworzenia przechodzą w zasięgu. Żywią się małymi i średnimi ssakami i ptakami.

4. Siedliska żmij różnią się od siebie niemalże na całym świecie.

5. Każdy gatunek jest inny, ale wszystkie mają wspólny zestaw cech. W pysku mają długie, wydrążone kły do wstrzykiwania swojego jadu w ofiarę. Większość gatunków ma dość szerokie, trójkątne głowy.

6. Generalnie, żmije są nocne. Często wydają się ospałe w porównaniu z innymi wężami. Dzieje się tak dlatego, że wiele żmij polega na ich kamuflażu jako ochronie, a nie na zdolności do szybkiego poruszania się. Są bardziej skłonne do wtapiania się w otaczającą pokrywę ziemi, gdy zbliża się do nich drapieżnik, niż do oddalenia się od nich.

7. Ogólnie rzecz biorąc, węże te mają ciężkie ciała i mają duże rozmiary.

8. Jeśli kiedykolwiek przyjrzałeś się jednemu z wielu gatunków z bliska, prawdopodobnie zauważyłeś, że ich kły nie wystają z dna pyska. Dzieje się tak dlatego, że gdy nie są używane, kły składają się z powrotem na górze pyska węża.

9. Gabońskie żmije żyją od około 20 lat. Samice mogą mieć od 50 do 60 dzieci jednocześnie.

10. Żmije mogą obracać kły razem lub niezależnie, co pozwala im odczekać do ostatniej sekundy, aby wznieść swoje kły.

11. Najdłuższą żmiją i najdłuższym jadowitym wężem w obu Amerykach – jest Groźnica niema (Lachesis muta), która rośnie do ponad 335 cm długości.

12. Każdy gatunek ma swoje własne, niepowtarzalne preferencje siedliskowe. Niektóre żyją w lasach, obszarach deszczowych czy bagnach i zaroślach.

13. Ich pyski mogą się otwierać pod kątem prawie 180 stopni, więc możliwość obracania kłów w tej przestrzeni jest zaletą.

14. Żmije gabońskie to największe żmije w Afryce, ważące ponad 20 kilogramów i osiągające długość ponad 1,8 metra.

15. Chociaż nie wszystkie, niektóre gatunki występują na terenach rolniczych w poszukiwaniu gryzoni. Żyją one na pastwiskach, w pobliżu gospodarstw rolnych, na plantacjach, w sadach i innych miejscach.

16. Wszystkie żmije są jadowite i mają długie kły.

17. Żmije mają szybkie uderzenie. Na przykład żmija zygzakowata z Afryki może uderzyć z prędkością ćwierć sekundy.

18. Różne gatunki żyją w różnych regionach świata. Węże te występują w Stanach Zjednoczonych, na południu, przez Amerykę Środkową i Południową. Żyją one również w Eurazji, Afryce i na wyspach. Niektóre z nich sięgają nawet do koła podbiegunowego.

19. Żmije mają duże rozmiary, choć na ogół są krępe i mają krótkie ogony. Jedną z najmniejszych żmij na świecie jest żmija Protobothrops maolanensis, która została odkryta w Chinach w 2011 roku. Mają one mniej niż 61 centymetrów długości.

20. Gabońskie żmije mają spokojną naturę i bardzo rzadko gryzą ludzi. Większość ugryzień pojawia się, gdy wąż jest nadepnięty, zanim będzie miał okazję uciec. Jeśli jest nękany, podnosi górną część swojego ciała i syczy, zanim faktycznie uderzy.