20 fascynujących ciekawostek o serialu The Office

Serial The Office (Biuro) od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród miłośników amerykańskich sitcomów. Opowiada on o losach pracowników firmy papierniczej z Pensywalni. Prześmiewcza tematyka, komediowe zabarwienie i doskonała obsada sprawiła, że serial ten doceniony został przez widzów i krytyków.

1. Amerykańska wersja serialu w rzeczywistości nie była pierwszą. Powstała na bazie brytyjskiego serialu o tej samej nazwie, która jednak nie zyskała takiej sławy, jak remake.

2. The Office uznawany jest za serial mockumentalny. Jego to specyficzny gatunek filmowy, który stylizowany jest na dokument. Równocześnie to jeden z niewielu (a także jeden z pierwszych na świecie) sitcomów związanych z tym gatunkiem filmowym i telewizyjnym.

3. Jedną z głównych postaci w serialu zagrał Steve Carell, który za tą rolę w 2006 roku został nagrodzony prestiżową nagrodą Złotego Globu.

4. Ciekawostką jest, że odtwórcą roli Jima Halperta jest aktor polsko-irlandzkiego pochodzenia John Krasinski.

5. Amerykańska wersja sitcomu liczy łącznie 9 sezonów, które składają się z 201 odcinków.

6. Choć rola ekscentrycznego kierownika przyniosła aktorowi Steve’owi Carellowi ogólnoświatową sławę, zagrał on również w takich produkcjach jak Śmietanka Towarzyska (2016), Evan Wszechmogący (2007), Czarownica (2005), 40-letni prawiczek (2005) i Bruce Wszechmogący (2003).

7. Główną postać kobiecą w serialu zagrała Jenna Fischer.

8. Serial The Office produkowany był w latach 2005-2013. Ostatni odcinek dziewiątego sezonu wyemitowano 16 maja 2013 roku.

9. Ciekawostką jest, że wszystkie komputery, które wykorzystywano w serialu, były całkowicie sprawne i używane przez aktorów nawet podczas odgrywania ról.

10. Pierwowzorem serialu była brytyjska produkcja The Office, która nadawana była przez stację BBC. Sitcom nie doczekał się jednak ogólnoświatowej sławy (w przeciwieństwie do swojej późniejszej wersji amerykańskiej) i był kręcony jedynie przez dwa lata (2001-2003). Brytyjczycy nakręcili dwa sezony serialu, które łącznie zawierały 14 odcinków.

11. Cztery postacie serialu (Oscar, Phyllis, Angela i Creed) noszą imiona swoich odtwórców.

12. W amerykańskiej wersji serialu tytułowe „Biuro” mieści się przy ulicy Slough Road. Nie byłoby w tym nic zadziwiającego gdyby nie fakt, że nazwa ta została zapożyczona z oryginalnego, brytyjskiego serialu. To właśnie w miejscowości Slough działa się fabuła sitcomu.

13. Długość przeciętnego odcinka serialu The Office trwa 21 minut – krótkie odcinki to charakterystyczna cecha amerykańskich sitcomów.

14. Serial kręcono w kilku amerykańskich miejscowościach, większość jednak na terenie Pensylwanii (Scranton) oraz Kalifornii (Los Angeles i Santa Clarita).

15. W Polsce The Office emitowany był w telewizji na kanale Comedy Central (sezony 1-3), a następnie emisję przejął kanał Fox Comedy.

16. Ciekawostką jest, że wielu aktorów serialu The Office poznało się wcześniej na planie filmu „40-letni prawiczek”. W tej komediowej produkcji zagrały gwiazdy „Biura”: Phyllis Smith, Steve Carrell i Jenna Fisher.

17. Odtwórca jednej z głównych ról w sitcomie, John Krasinski, zagrał również w takich produkcjach jak: „Jarhead. Żołnierz piechoty morskiej”, „Holiday” i „Ciche miejsce”. Jest on również docenianym aktorem dubbingowym, który użyczył swojego głosu Lancelotowi w oryginalnej wersji filmu animowanego „Shrek trzeci” oraz Cuthbertowi w „Potwory kontra Obcy”.

18. Przez wielu krytyków „The Office” uznawany jest za najlepszy sitcom wszechczasów, który inteligencją i humorem pokonuje nawet sławnych „Przyjaciół”. Choć ostatnie odcinki serialu zostały nakręcone 10 lat temu, dziś coraz więcej młodych ludzi powraca do oglądania serialu dzięki dostępności na platformach streamingowych.

19. Ci, którzy jeszcze nie widzieli kultowego serialu, mogą obejrzeć go na niektórych dostępnych w Polsce platformach streamingowych. Obecnie serial znajduje się na platformach Netflix, Canal + oraz Amazon Prime Video.

20. Amerykański serial The Office był wielokrotnie nagradzany na wielu różnych festiwalach filmowych. Zdobył Złoty Glob, 5 nagród Emmy, Kryształową Statuetkę w konkursie People’s Choice, dwie nagrody Teen Choice oraz dwa wyróżnienia Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych. Wielokrotnie nagradzani byli nie tylko aktorzy grający w serialu, ale również jego producenci i reżyserzy.

Oceń artykułDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.