Ciekawostki

22 Zaskakujące Ciekawostki Techniczne

elektronika

Technologia, ciągle zmieniająca się i wciąż ulepszana, przynosi nam przyszłość, którą zawsze sobie wyobrażaliśmy. Poznaj zaskakujące ciekawostki i mało znane informacje o technice!

1. Robot wzmocni pracę chirurgów.W dziedzinie medycyny roboty cieszą się coraz to większą powodzeniem. Najnowsza maszyna, która jest przeznaczona do prac medycznych została wymyślona przez naukowców z Holandii i ma za sobą już pierwszy udany zabieg. MUSA ma pomóc lekarzom na polu mikrochirurgii.

2. Znana firma Boston Dynamics słynie z robotów robotów, które mogą mieć nieco dziwny wygląd, ale za to świetnie odnajdują się w wielu praktycznych sytuacjach. Mowa tu o maszynie o nazwie Handle. Pierwszy model zaprezentowano na targach już kilka lat temu, gdzie robot pokazywał swoje niezwykle umiejętności z zakresu parkouru, (forma aktywności fizyczne)j. Teraz kolejny podtyp ma bardziej praktyczne zastosowanie.

3. Firma Ocean Infinity stworzyła strategię floty autonomicznych statków badawczych, które pomogą w przeszukiwaniu mórz i oceanów.

4. Projekt marsjańskiego łazika, który stworzyli studenci z polskiej Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa zwyciężył w zawodach łazików organizowanych w Indiach. W konkursie startowało aż 20 reprezentacji, z czego trzy pochodziły z naszego kraju.

5. Spójne reaktory jądrowe mogą być świetną alternatywą dla już istniejących źródeł energii. Firma NuScale Power ze Stanów Zjednoczonych przedstawiła zupełnie nowe i w pełni bezpieczne urządzenie tego typu. Urządzenie do wyzwalania energii jądrowej mogłoby być instalowane na osiedlach miast i zasilać własnoręcznie otaczające go domy.

6. Agencje kosmiczne już od pewnego czasu starają się rozwiązać trudności związane z nadmiarem kosmicznych śmieci. Najnowszą możliwością w tym zakresie jest zastosowanie maszyny o nazwie ClearSpace-1 stworzonego przez Europejską Agencję Kosmiczną.

7. Chiński koncern Huawei na rozpoczęcie nowego roku pokazał pierwszy sklep, w którym wszystkie prace wykonują roboty. Sklep powstał w małej prowincji o nazwie Wuhan.

8. Firma Continental pragnie usprawnić działania elektronicznych pośredników przesyłek. Współpracując z ANYbotics planuje opracować robotycznych kurierów o specyficznej nazwie ANY-mal. Maszyny swoim wyglądem będą przypominały co ciekawe- psy.

9. Od pierwszego lądowania na księżycu mija już pół wieku i wiele państw szykuje się do powtórzenia tego osiągnięcia. Cały czas trwają nieprzerwane intensywne prace nad maszynami, które wspierałyby astronautów na srebrnym globie. W tej chwili z najciekawszym projektem startuje Toyota.

10.Międzynarodowa stacja kosmiczna postarała się o nietypowe roboty. Tym razem na pomoc uczonym przybyły i tu ciekawostka-robotyczne pszczoły. Niestety w żaden sposób nie przypominają one owadów, a niewielkie kostki, ważne jest, że zasada ich działania przypomina prace w roju.

11. Dużym utrudnieniem związanym z mechanicznymi i elektronicznymi chwytaczami jest możliwość zniszczenia przenoszonego elementu. Nie w każdym przypadku da się odpowiednio dostosować siłę do przedmiotu. Z tym problemem walczą specjaliści z MIT. Ich chwytak szczególnie różni się od innych tego typu urządzeń.

12.Firma MIT jakiś czas temu zaprezentowała swojego robo – geparda. Teraz inżynierowie opracowali nowy model tego robota. Nazwano go MiniCheetah. Robot waży niespełna 9 kg i potrafi się poruszać z prędkością do 12 km/h.

13. Moskwa wprowadza u siebie samodzielny transport miejski. Naukowcy prowadzą już testy autonomicznych taksówek oraz metra. Teraz do przeprowadzonych badań testowych dołączono także samodzielnie poruszające się tramwaje.

14. Na pustyniach w stanie UTAH w Stanach Zjednoczonych a także w Maroku Europejska Agencja Kosmiczna przetestowała nowy rodzaj chodzika marsjańskiego, którego budowa przypomina wielkiego pająka. Urządzenie nazwano SherpaTT.

15. Projektanci firmy Hyundai zaprezentowali projekt pojazdu, którego koła są umieszczone na wysuwanych odnóżach. Dzięki takiej metodzie przekaźnik o nazwie Elevate może sprawnie poruszać się po górzystym terenie.

16. Volex to robot wymyślony przez firmę Pliant Energy System. Wyróżnia go to, że doskonale porusza się w różnorakim terenie. Dzięki specjalnej płetwie, napędzanej specjalnymi silniczkami, nie straszna mu woda, piasek, śnieg czy lód.

17. Pożary, które występują w wieżowcach, są bardzo niebezpieczne. Często strażacy mają problemy z dotarciem do odciętych przez płomienie ludzi. Z pomocą w takich sytuacjach może przyjść dron Net Guard, który jest wyposażony w specjalną siatkę.

18. NASA przedstawiła właśnie swoją kwestę w plany podboju Marsa w postaci łazika. Dzięki tej akcji zostanie zainicjowane górnictwo na Czerwonej Planecie. Urządzenie nazwali RASSOR.

19. Dzięki współpracy inżynierów z Toyoty i Hitachi powstał robot, który pomaga sprzątać dom.Sprawdza się szczególnie w sytuacji, kiedy bawiące się dzieci pozostawiają po sobie głównie rozrzucone zabawki.

20. Firma Lawson z Japonii wymyśliła robota, którzy zajmuje się lepieniem pierogów. Projekt, który nazwano CEATEC 2018, ma zostać wprowadzony do całodobowych sklepów tej firmy.

21. Niedawno firma Ørsted wymyśliła i przekazała Brytyjczykom największą na świecie farmę wiatrową.

22. Inżynierowie z Włoch doszli do wniosku, że najlepszą możliwością dla robotów, które pełnią rolę ratowników będzie maszyna przypominająca wyglądem mitycznego centaura. Właśnie w ten sposób powstał Centauro.