Azja

10 zaskakujących ciekawostek o starożytnych Chinach

starożytne chiny

Każdy z nas wie, że życie ludzi toczy się na ziemi już od kilku tysięcy lat. Zanim ukształtowały się granice państw obowiązujące obecnie toczyło się wiele wojen oraz panowało wiele potęg, które do dziś pozostawiły po sobie wiele śladów.

To właśnie ludom żyjącym w dawnych czasach możemy zawdzięczać naszą kulturę oraz historię, a także liczne wynalazki oraz zdobycze ludzkiego gatunku. Mimo, że w dawnych czasach ludzie nie znali komputerów oraz innych sprzętów elektronicznych to bardzo dobrze radzili oni sobie z wyzwaniami dnia codziennego.

Wymyślili oni pismo, koło oraz sposoby liczenia. Dzięki nim nasze życie wygląda obecnie tak jak wygląda. Dziś chcielibyśmy podzielić się z wami kilkoma ciekawostkami na temat jednej ze starożytnych potęg, którą był Chiny.

1. Chińczykom możemy zawdzięczać używany przez nas każdego dnia papier. Jednak co wyjątkowe to właśnie oni jako pierwsi użyli papieru do celów higienicznych.

2. W trakcie badań archeolodzy znaleźli widelce wykonane z kości słoniowej pochodzące z 2400-1900 p. n. e, dlatego możemy przypuszczać, że to właśnie w Chinach jako pierwszych używano tych narzędzi

3. Ciekawym wynalazkiem, który wykorzystywany w starożytności w Chinach były wizytówki, które są tak popularne obecnie.

4. W starożytności w Chinach panowały 3 religie konfucjanizm, buddyzm oraz taoizm.

5. Chińczycy już w starożytności posługiwali się również mapami. Najstarsza odkryta mapa pochodzi z 4 w. p.n.e

6. Chiny w starożytności należały do głównych wytwórców porcelany na świecie.

7. Każdy z nas dobrze zna Chiński Mur, który należy do najbardziej widowiskowych miejsc na świecie. Pierwszy fragment Chińskiego Muru został zbudowany właśnie w starożytności. Dopiero w 15 w. powstał ten, który dobrze znamy.

8. W Chinach wynaleziono także jeden z ulubionych przysmaków na świecie – mowa tu o lodach.

9. Pismo chińskie, które dla wielu z nas jest naprawdę wyjątkowym rodzajem pisma zostało ukształtowane już na początku naszej ery i przetrwało do dziś.

10. W czasach starożytnych w Chinach korzystano z kalendarza, który stworzony został specjalnie na potrzeby rolników.