10 ciekawostek o starożytnej Grecji dla dzieci

akropol

Każdy z nas zna dokonania starożytnej Grecji. Dziś Grecy kojarzeni są głównie ze względu na wyjątkową historię oraz architekturę. Bardzo ciekawe są również wierzenia, którymi kierowali się starożytni Grecy.

Bardzo wiele osób poświęca swój czas na poszerzanie swojej wiedzy na temat tego kraju, a szczególnie jego przodków żyjących na ziemi tysiące lat wcześniej. To właśnie dzięki nim zawdzięczamy wiele pomysłów i rozwiązań, z których korzystamy do dziś.

Aby poszerzyć waszą wiedzę o ciekawe informacje na temat starożytnej Grecji przedstawimy wam 10 zaskakujących ciekawostek na temat ówczesnej ludności.

1. Ateny były pierwszym miejscem, w którym panowała demokracja. To właśnie tam ludność głosując decydowała o poszczególnych prawach oraz wyborze urzędników na konkretne stanowiska.

2. Grecy mogą pochwalić się jedną z najbardziej rozbudowanych mitologii. To właśnie dzięki historiom na temat bogów tłumaczyli oni sobie wiele aspektów życia codziennego.

3. Niektórzy Grecy nie jedli fasoli ze względu na dość dziwny przesąd. Uważali oni bowiem, że zawiera ona dusze zmarłych.

4. Grecja w starożytności podzielona była na miasta-państwa, które żyły niezależnie od pozostałych. W każdym z nich panowała również oddzielna władza.

5. Jednym z wynalazków Starożytnych Greków, który towarzyszy nam do dziś jest teatr. Początkowo wystawiano tam głównie tragedie

6. W ubiorze Greków dominował głównie strój o nazwie chiton – była to długa szata wykonana z dużego kawałka bawełny.

7. W Grecji starożytnej bardzo popularne były Igrzyska Olimpijskie. Przypuszcza się, że pierwsza olimpiada odbyła się w 776 r. p.n.e – możemy podziwiać ją również w dzisiejszych czasach.

8. Miasta-Państwa bardzo często toczyły ze sobą wojny, jednak w okresie Igrzysk Olimpijskich w całej Grecji zarządzano rozejm.

9. Jedna czwarta ludności pracującej w Grecji to byli niewolnicy. Byli to głównie ludzi schwytani w trakcie działań wojennych.

10. Sztuka starożytnej Grecji była ogromną inspiracją nie tylko dla współczesnych artystów. Również inne starożytne kraje czerpały inspiracji z dokonać greckich rzeźbiarzy i malarzy.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.