Ciekawostki

Zaskakujące ciekawostki religijne dla dzieci

religie świata

Religia jest nieodłączną częścią życia wielu z nas. Na świecie istnieją trzy główne religie monoteistyczne, czyli Chrześcijaństwo, Judaizm i Islam. W Azji natomiast przeważa Buddyzm. Każda z tych wielkich religii, posiada wiele ciekawych zagadnień, które warto pokazywać najmłodszym, bo dzięki temu poznają zarówno świat, jak i inne kultury.

1. Największą pod względem ludności religią świata, jest Chrześcijaństwo, które wyznaje aż 2, 2 miliarda ludzi. Drugi pod względem wielkości jest Islam, którego wyznawców jest 1, 6 biliarda. Hinduizm ma 1 miliard, wyznawców, a jeśli chodzi o Buddyzm, to osób, które podążają za naukami Buddy, jest około 500 milionów. Judaizm zaś, wyznaje około 14 milionów.

2. Niewiele osób wie, że teoria Wielkiego Wybuchu została po raz pierwszy sformułowana na przełomie XII i XIII wieku, przez katolickiego biskupa Roberta Grosseteste’a, który jako pierwszy opisał narodzenie wszechświata, jako eksplozję, po której sformowały się gwiazdy i planety, naokoło ziemi. Jak na tamte czasy, to zagadnienie było naprawdę przełomowe i odważne.

3. Budda nie jest czczony jako Bóg, tylko jako nauczyciel, który doskonale poznał ścieżkę zbawienia i właśnie dzięki jego naukom, jest możliwe osiągnięcie najżywszego oświecenia. Oddaje się cześć jego posągom, wokół których skupiają się praktyki religijne, osób wyznających buddyzm. Imię Budda oznacza,,przebudzony’’.

4. Współczesny język hebrajski został niemalże w całości wskrzeszony z języka religijnego, używanego podczas ceremonii. Wskrzeszenie to, nastąpiło po I Wojnie Światowej. Jest to porównywalne do tego, jakby we współczesnych Włoszech, wskrzeszono starożytną łacinę.

5. Wszyscy wiedzą, jak wyznawcy Islamu nazywają swojego Boga. Co ciekawe, Allah, to wcale nie imię, tylko słowo z języka arabskiego, oznaczające,,Bóg’’.

6. Papież Benedykt XVI posiada licencję pilota śmigłowca i często siadał za stery papieskiego helikoptera, na trasie Watykan – Pastel Gandolfo. Co ciekawe, Benedykt XVI nie ma prawa jazdy i nigdy nawet nie próbowało go zrobić.

7. Gwiazd Dawida, czyli symbol religijny Judaizmu, po hebrajsku nazywa się Magen Dawid – tarcza Dawida. Ma ona na celu, chronić naród żydowski.

8. Koran nakazuje swoim wyznawcom modlić się trzy razy dziennie. Jednakże muzułmanie modlą się 5 razy na dzień. Poranna modlitwa nazywana jest Fadżr. Odmawiana jest ona tuż przed wschodem słońca. Następnie przed południem jest czas na Zuhr, po południu Ars, wieczorem Magreb, zaś nocą odmawiana jest Isza.

9. Każdy słyszał o pysznym rodzaju kawy, jakim jest Cappuccino. Niewiele zaś osób wie, że nazwa ta, wzięła się od kapucynów, a konkretniej od kolorów ich habitów który jest bardzo zbliżony, do tego rodzaju kawy z mlekiem.

10. W Szabat (w Judaizmie święty dzień, który trwa od piątku wieczór, aż do soboty wieczór) środki komunikacji miejskiej nie kursują. Nie latają także samoloty państwowych linii lotniczych.

11. W Buddyzmie szkolenie na mnicha rozpoczyna się już od najmłodszych lat. Mali chłopcy są posyłani do świątyń, przez swoich rodziców, dla których jest to wielki powód do dumy. Na tą rodzinę spływa wówczas szczególne błogosławieństwo.

12. Dziś cyfry arabskie wydają się nam normą, ale zostały wprowadzone do użytku w Europie dopiero przez papieża Sylwestra II, czyli dopiero około 1000 roku!

13. W Buddyzmie, bycie mnichem może być czasowe. Jest to część buddyjskiej tradycji, która nakazuje, by każdy mężczyzna, choć raz w życiu przybrał pomarańczowe szaty mnicha. Co ciekawe, jeśli ktoś pracuje w służbach publicznych, to można dostać na ten czas płatny urlop.