Ciekawostki

15 fascynujących ciekawostek o największych pająkach świata

ptasznik

Pająki to dziwne, tajemnicze stworzenia, które wzbudzają strach u wielu osób. Według badań arachnofobia – strach przed pająkami – to najczęściej występujące zaburzenie lękowe na całym świecie. Za najbardziej przerażające uchodzą oczywiście ptaszniki: największe pająki na świecie. Przedstawiamy 15 wyjątkowych ciekawostek o ptasznikach!

1. Do tej pory odkryto i opisano około 2600 gatunków ptaszników.

2. Pod nazwą „ptaszniki” rozumie się infrarząd pająków i łacińskiej nazwie „Mygalomorphae”. Ostatnie badania dowodzą, że zwierzęta te żyły na Ziemi już 300 milionów lat temu.

3. Ptaszniki żyją na wszystkich kontynentach poza Antarktydą. Osoby cierpiące na arachnofobię mogą jednak odetchnąć: ptaszniki zamieszkują przede wszystkim regiony ciepłe, orientalne i tropikalne, głównie części Azji, Afryki, Australii i Ameryki Południowej. W Europie występuje tylko kilka gatunków ptaszników, które spotkać można na niektórych wyspach Morza Śródziemnego (np. na Krecie i Sycylii).

4. Największym ptasznikiem, a przy tym największym pająkiem na całym świecie, jest ptasznik goliat. Długość jego tułowia może osiągać nawet 10cm, a rozstaw nóg do 30 cm.

5. Wiele gatunków ptaszników jest jadowita – jad ma silne działanie neurotoksyczne, a w składzie może być zawartych nawet 1000 różnych peptyd.

6. Choć ukąszenie ogromnego pająka może być dosyć bolesne, w historii nie zanotowano śmierci człowieka bezpośrednio po ugryzieniu przez ptasznika. Ciekawostką jest, że amerykańskie i europejskie pająki charakteryzują się znacznie słabszym jadem od ich azjatyckich i australijskich kuzynów.

7. W literaturze można znaleźć informację o długowieczności tych pająków. W rzadkich przypadkach największe z ptaszników mogą dożywać w niewoli nawet do 20 lat! Ciekawostką jest, że samce żyją znacznie krócej od samic: na wolności samice dożywają nawet 9 lat, zaś samce – zaledwie 2 lata.

8. Po ukąszeniu ptasznika mogą wystąpić takie objawy jak: wymioty, nudności, ból i opuchlizna w miejscu ugryzienia, gorączka i drgawki oraz bóle głowy.

9. Największe gatunki ptasznika preferują płaskie powierzchnie – z powodu wagi i rozmiarów niektóre osobniki mają problemy ze wspinaczką po pionowych ścianach, co jest rzadkością wśród pająków.

10. Ptaszniki posiadają owłosione ciało i w zależności od gatunku różnią się ubarwieniem. Niektóre z nich mają ciała niebieskie (błękitne, granatowe, kobaltowe), czerwono-czarne (np. gatunek Brachypelma boehmei) lub żółte (ptaszniki słoneczne).

11. Hodowla ptaszników jest stosunkowo prosta i mało wymagająca, a także możliwa w warunkach domowych. Jednak ceny pająków mogą być skrajne różnie. Przedstawiciele popularnych gatunków mogą kosztować zaledwie kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych, ceny najrzadszych i najpiękniejszych ptaszników dochodzą nawet do 1,5 tysiąca złotych.

12. Choć ciało ptasznika produkuje pajęczynę, wykorzystywana jest ona do budowania kokonów i gniazd. Zwierzęta te preferują aktywne formy polowania – dzięki temu mogą złapać znacznie większą ofiarę.

13. Większość gatunków ptaszników żyje w podziemnych korytarzach i skalnych szczelinach, niektóre gatunki wolą budować swoje gniazda w dziuplach i na drzewach.

14. Najmniejszym odkrytym ptasznikiem jest gatunek Tmesiphantes mirim, który zamieszkuje niektóre obszary Brazylii. Gatunek opisano dopiero w 2015 roku, a długość jego ciała to zaledwie 0,5cm.

15. Ptaszniki, wbrew swojej nazwie, żywią się przede wszystkim owadami i innymi bezkręgowcami. Niektóre gatunki polują jednak na gryzonie.