Polska

10 Ciekawostek Przyrodniczych w Polsce

Wiele osób uważa, że przyroda na terenie naszego kraju jest najpiękniejsza na całym świecie.

Zjeżdżają do nas turyści z całego świata, by nawet przez chwilę podziwiać to całe piękno, jakim niewątpliwie Polska może się poszczycić.

Dlatego też bezapelacyjnie warto zapoznać się z ciekawostkami na jej temat, które zarówno podkreślą jej fenomen, jak i również mogą być doskonałą nauką dla każdego.

1. Żubry

Pierwsza ciekawostka dotyczy mieszkających w Polsce żubrów. Otóż Polska to jedyne miejsce, gdzie można na wolności spotkać żubry, co wydaje się wręcz nieprawdopodobne.

2. Foki

Inny ciekawy fakt dotyczy młodych fok. Otóż już od samego urodzenia posiadają one niezwykle długie, jak i również ostre zęby, które stanowią bardzo dużą przeszkodę w ssaniu mleka matki.

3. Wąż Eskulapa

Polska może również pochwalić się tym, że na jej terenie występuje wąż Eskulapa. Jest to zarówno najrzadszy, jak i również największy wąż, jaki tu występuje, który posiada umiejętność wspinania się na drzewa.

4. Zaganiacz

Bardzo interesująca ciekawostka dotyczy również zaganiaczy. Otóż zaganiacze, to jedyne na terenie Polski ptaki, których jaja są koloru różowego. Dodatkowo każde z nich posiada małe czarne plamki.

5. Pająki

Znajdujące się w Polsce pająki z rodzin krzyżakowatych znane są z tego, że codziennie plotą swoją sieć na nowo. Wieczorem zjada obecną sieć, by rano ponownie rozpocząć proces tworzenia.

6. Kawka

Bardzo interesująca jest ciekawostka w kwestii kawek. Otóż ich stado może liczyć nawet do kilkuset osobników. Ciekawy jest także fakt, że podczas lotu pary lecą zawsze obok siebie.

7. Dziki

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że dziki pełnią bardzo ważną rolę w leśnej gospodarce. Otóż poprzez buchtowanie w znaczący sposób przyspieszają rozkład materii w lesie, przez co krzewy i drzewa odnawiają się naturalnie.

8. Najstarsze drzewo

Najstarsze drzewo znajdujące się na terenie naszego kraju to cis z Henrykowa Lubańskiego, który liczy sobie ponad 1283 lata.

9. Przedstawiciel mamutowców

Polska może pochwalić się także tym, że na terenie Brwic rośnie jedyny przedstawiciel mamutowców. Niezwykły jest fakt, że ma ponad 27 metrów wysokości.

10. Najwyższe drzewo

Najwyższym zaś drzewem na terenie Polski jest daglezja zielona, która mierzy aż 57 metrów, jak i również liczy sobie aż 115 lat.