Ciekawostki przyrodnicze dla dzieci
Przyroda to dziedzina nauki, w której skład wchodzi całość materii ożywionej i nieożywionej, uwzględniające również ciała kosmiczne i zjawiska fizyczne. Oddziałują one między sobą i na siebie, odbywa się przez nich przepływ energii.
Do składu przyrody nie wlicza się materialnych rzeczy stworzonych przez człowieka. Przyrodę dzielimy na ożywioną i nieożywioną. Do przyrody nieożywionej zaliczamy czynniki, które mają wpływ na życie organizmów żywych.
Tymi czynnikami są: klimat, temperatura, wiatr, słońce, składy, skład wody i atmosfery, wody nadziemne i podziemne. Natomiast do przyrody ożywionej zaliczamy: zwierzęta, rośliny, grzyby, bakterie, wirusy.
O przyrodzie można wymieniać ciekawostki długimi godzinami. Zachęcam do zapoznania się z kilkoma z nich:
1. W Rudawach Janowickich można spotkać 4 kolorowe jeziorka. Ta anomalia jest możliwa dzięki dawnej niemieckiej kopalni pirytu, który przeniknął do wody, nadając jej niezwykłe odcienie. Jedno jezioro jest purpurowo-czerwone, drugie czarne, trzecie zielone a czwarte błękitne.
2. Na tle dolnośląskich równin można z daleka zobaczyć Ślężę, którą niektórzy nazywają polskim Olimpem. W dawnych czasach na tej górze Słowianie oddawali cześć Słońcu i wznosili kamienne figury. Mówi się, że krzyżują się tam potężne szlaki energetyczne.
3. Jest na świecie rejon, w którym w niewyjaśnionych okolicznościach natury dochodzi do zakłóceń działania kompasu i urządzeń pokładowych, pojawiają się dziwne zjawiska atmosferyczne, mgła, światła. Znikają tam bezpowrotnie samoloty, statki oraz ludzie wkraczający na ten teren. Nazywa się go Trójkątem Bermudzkim lub Trójkątem Diabła. Zajmuje od 1, 3 do 3, 9 mln km². Jest to miejsce niezbadane, szokuje dużą ilością zagadnień i niedomówień. Nie ma jednoznacznej teorii na temat tego miejsca.
4. Kolejnym ciekawym miejscem w naszym kraju jest Mofeta w Jastrzębiku k. Muszyny w Beskidzie Sądeckim. . Można usłyszeć tam dziwne bulgotanie wody. Jest to dziwne zjawisko, gdyż woda wcale się nie gotuje i cały czas jest lodowata. Staje się tak dzięki występowaniu mofety. Jest to wyrwa, dzięki której z wnętrza ziemi wydobywa się dwutlenek węgla. Jest to fascynujące widowisko, słychać syczenie z ziemi. Oglądać najlepiej to z daleka, gdyż wysokie stężenie dwutlenku węgla jest zagrożeniem dla wszystkich organizmów żywych. Jest to jedna z największych mofet w Europie.
5. Na świecie można spotkać naprawdę zwierzęta o niewyobrażalnie dużych rozmiarach. Nie są one tak wielkie jak wymarłe dinozaury, ale ich rozmiary są również imponujące. Największym ssakiem na świecie jest płetwal błękitny, który waży około 150-180 ton i mierzy 30 metrów. Jego serce waży około 600 kg a język 3 tony. Na drugim miejscu jest słoń afrykański, który jest dużo mniejszy w porównaniu do płetwala błękitnego. Ma wysokość około 7, 5 metra i waży około 6 ton. Mimo, iż jest roślinożerny osiąga tak imponujące rozmiary.
6. Każdemu z nas kwiaty kojarzą się z pięknymi, pachnącymi okazami, które ozdabiają nasze ogrody lub wazony. Nie wszystkie kwiaty posiadają przyjemną woń. Istnieją także trupie kwiaty, które strasznie cuchną zgniłym mięsem, zdechłymi zwierzętami i rybami. Dzięki temu są w stanie zwabić do siebie muchy, które z chęcią zapylają ten gatunek roślin. Są one bardzo duże i wyrastają z bulw, które ważą nawet 100 kilogramów. Można je spotkać w okolicach Sumatry i lasach Borneo. Kwiaty rozkwitają w nocy.
7. Mało kto wie, że w Afryce żyje stado pingwinów. Ich populacja liczy około 55 tysięcy z roku na rok jest ich coraz mniej. Prawdopodobnie w ciągu 15 lat wszystkie wyginą.
8. Sahara jest najgorętszą pustynią świata a zarazem ma jeden z najtrudniejszych klimatów na świecie. Wydmy, które tam występują mają nawet 180 metrów wysokości. Pustynia Sahara to zaledwie 30% piasku i 70% żwiru. Powierzchnia tej pustyni wynosi 9 200 000 kilometrów kwadratowych i wciąż się powiększa. Gdyby była ona krajem, byłby to piąty co do wielkości kraj na świecie. Sahara jest większa niż Brazylia i tylko nieznacznie mniejsza niż Stany Zjednoczone.
9. Badania włoskich naukowców wykazały, że psi węch jest w stanie wyczuć w moczu związki organiczne świadczące o raku prostaty.
10. Łzy to płyn niezbędny do nawilżenia naszej gałki ocznej. Zabijają one bakterie i oczyszczają oczy z zanieczyszczeń.
Składają się głównie z wody, małej ilości soli i białek. Podczas mrugania powiekami, rozprowadzamy łzy po całej gałce ocznej, nieustannie ją nawilżając. Jeżeli wpadnie nam coś do oka, zaczyna ono łzawić, aby pozbyć się zanieczyszczenia.