Ciekawostki

15 intrygujących ciekawostek o pływaniu

pływanie

Pływanie to jedna z dyscyplin sportowych, a zarazem podstawowa umiejętność wielu zwierząt. Pływają ssaki (w tym ludzie), ryby, gady, płazy i ptaki, a także wielu przedstawicieli świata bezkręgowców. Środowisko wodne stało się domem dla wielu istot: malutkich stawonogów, których długość nie przekracza kilku milimetrów, i ogromnych, potężnych wielorybów, które uznawane są za największe żyjące zwierzęta w całej historii naszej planety.

1. Najszybciej pływającą rybą na świecie jest żaglica pacyficzna. Żyje ona w wodach Oceanu Spokojnego, a jej maksymalna prędkość może dochodzić nawet do 110 kilometrów na godzinę!

2. Najpopularniejsze sportowe style pływania to kraul, żabka, styl motylkowy i styl grzbietowy.

3. Choć może wydawać się to zadziwiające, człowiek podczas pływania obficie się poci.

4. Zaledwie dwie osoby w całej historii ludzkości zeszły na głębokość ponad 300 metrów jedynie w stroju do nurkowania.

5. W Mszczonowie, mieście w województwie mazowieckim, znajduje się najgłębszy basen w Polsce, który wykorzystywany jest przez amatorów i profesjonalnych nurków z całego świata. Basen w Mszczonowie ma głębokość 45 metrów i służy również do organizowania kursów nurkowania.

6. Większość przedstawicieli świata gadów doskonale czuje się w środowisku wodnym. Także ogromne anakondy – największe węże na świecie – potrafią pływać. Ich prędkość w wodzie dochodzi do 20km/h.

7. Według Księgi Rekordów Guinnessa najwolniejszą rybą na świecie jest karłowaty konik morski. Zwierzę to powoli dryfuje w oceanicznych wodach, a w ciągu godziny przemieszcza się na odległość nie większą niż 1,5 metra.

8. Amerykański pływak Caeleb Dressel to sportowiec, który może poszczycić się pobiciem największej liczby rekordów świata. Na koncie ma on 4 rekordy sztafetowe i 4 rekordy indywidualne.

9. Regularne pływanie przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Doskonale wpływa na układ kostny, wspomaga funkcjonowanie serca i obniża ciśnienie krwi. Uczęszczanie na basen polecane jest w szczególności osobom z nadwagą (pływanie nie obciąża kości i stanów, w przeciwieństwie do ćwiczeń siłowych czy biegania), chorym na różne dolegliwości ze strony kręgosłupa oraz kobietom w ciąży.

10. Na Saharze znajduje się jaskinia zwana „Jaskinią Pływaków”. Jej ściany zdobią rysunki sprzed około 10 tysięcy lat, które ukazują pływające postaci ludzkie i zwierzęce.

11. Najgłębszym basenem na świecie jest Deep Dive Dubai. Śmiałkowie w pełnym sprzęcie do nurkowania mogą zanurzyć się tu aż na głębokość 60 metrów.

12. Do wody w basenach rekreacyjnych i sportowych jest chlor, który ma działanie bakteriobójcze, jednak równocześnie może uczulać i negatywnie wpływać na kondycję skóry pływaków. Coraz częściej do oczyszczania wody w basenach stosuje się więc ozonowanie, które zabija bakterie i wirusy, nie wpływając przy tym na ludzki organizm.

13. Jedną z najciekawszych wodnych dyscyplin sportowych jest pływanie synchroniczne, które obejmuje elementy tańca i gimnastyku.

14. Ludzki noworodek potrafi pływać – ta umiejętność zachowuje się jeszcze z okresu prenatalnego, jednak zanika w ciągu kilku pierwszych miesięcy życia dziecka.

15. Pływanie jest częścią triathlonu, czyli wyjątkowo wymagającego konkursu sportowego. Do pozostałych elementów zawodów należą: jazda na rowerze i bieg. W zależności od organizatora pokonywane przez uczestników dystanse mogą być całkiem różne. Na Igrzyskach Olimpijskich zawodnicy muszą przepłynąć dystans 1,5 kilometra, przemierzyć na rowerze 40 kilometrów, a następnie przebiec trasę o długości 10 kilometrów.