Azja

10 mało znanych ciekawostek o zakazanym mieście

Zakazane Miasto

Zakazane Miasto to bez wątpienia jedna z najciekawszych atrakcji Pekinu. Skąd taka nazwa i czym właściwie jest owo Zakazane Miasto? Otóż w XV wieku pewien cesarz z dynastii Ming przeniósł stolicę z Nankinu do Pekinu. Nakazał wybudowanie zupełnie nowego, pełnego przepychu zespołu pałacowego, w którym mógłby zamieszkać.

Wybudowano przebogatą, okazałą budowlę otoczoną fosą i obwarowaną murem. Pałac to nie jedynie rezydencja potężnego władcy. Znajduje się tu około setki rozmaitych budynków, takich jak świątynie, biblioteki oraz wiele kwater dla licznych konkubin władcy. Była to przez wiele wieków potężna rezydencja władców z dynastii Ming i Qing

Zakazane Miasto to w zasadzie prywatna posiadłość chińskiego cesarza. Miał tutaj wszystko, co było potrzebne mu do życia. Władcy rzadko opuszczali to miejsce, chyba że nadciągnęły nieznośne w tej szerokości geograficznej fale upałów – wtedy przenosili się wraz z całym swym dworem do tak zwanego Pałacu Letniego. Nikt ze zwykłych mieszkańców kraju nie miał wstępu za mury Zakazanego Miasta, a jeśli ktoś nieupoważniony wtargnął na teren – przypłacał to własną głową.

Wejście to tego pełnego tajemnic miejsca zakazane było przez blisko pięćset lat! Ostatnim cesarzem mieszkającym w Zakazanym Mieście był Pu Yi, a kompleks pałacowy stanowił jego dom (a w zasadzie więzienie, gdyż jako małe dziecko został zabrany z rodzinnego domu i tutaj właśnie ulokowany) aż do 1924 roku (opowiada o tym m. in. film Bernardo Bertoluciego „Ostatni Cesarz”.

Ten niezwykły zespół budowli przetrwał niejedno – wojny domowe, liczne najazdy wrogów, inwazje cudzoziemców. Od lat 60-tych ubiegłego wieku stał się nareszcie dostępny dla „zwykłych śmiertelników” jako muzeum. Współcześnie jest to jeden z największych kompleksów pałacowych świata. Legendy o tym miejscu głoszą, że wybudowano tutaj 9999 pokoi. W roku 1987 cały kompleks pałacowy został wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Całe Zakazane Miasto liczy sobie 32 hektary. Wchodzi się tutaj pod portretem Mao. Rezydencja utrzymana jest w pełnych bogatego przepychu kolorach złota i purpury. Cały kompleks składa się 980 budowli i 9000 pomieszczeń. Otoczony jest on fosą o szerokości 58 m, otaczająca mury o szerokości 8, 5–10 m. Nad fosą znajduje się kilka mostków.

Odległość pomiędzy południową a północną bramą to prawie 1 kilometr! Cały kompleks pałacowy wybudowano zgodnie z zasadami feng shui, usytuowany jest on na osi północ-południe. Wejścia do budynków znajdują się od strony południowej, co otwiera je na pozytywną energię yang i jednocześnie sprawia, że miejsce chronione jest przed szkodliwym działaniem yin.

Po wejściu na teren Zakazanego Miasta naszym oczom ukazuje się Pałac Najwyższej Harmonii, gdzie cesarz sprawował swe funkcje urzędowe. Pałac jest umieszczony na 3-kondygnacyjnym podwyższeniu. Do jego wejścia wiedzie podwójny ciąg schodów, rozdzielony ozdobioną płaskorzeźbami kamienną pochylnią, która zarezerwowana była dla cesarskiej lektyki. Wewnątrz Pałacu zobaczymy przepięknie zdobiony tron cesarski.

W dwóch olbrzymich kadziach stojących na zewnątrz gromadzono wodę na wypadek pożaru. Nieco dalej w kierunku północnym znajduje się Pałac Pośredniej Harmonii, gdzie monarchowie udzielali głosu swym ministrom. Za tymi budynkami widzimy Pałac Trwałej Harmonii, gdzie cesarz nadzorował ostatnie etapy egzaminowania urzędników
państwowych.

Wartym zauważenia faktem jest to, iż w Zakazanym Mieście na każdym kroku natkniemy się na namalowane bądź też wyrzeźbione wizerunki smoków. Jest to niewątpliwie jeden z najbardziej znanych symboli tego kraju. Chiński smok ma ciało węża, łuski karpia, pysk wielbłąda, szpony orła u tygrysich łap. W jego pysku widnieje perła symbolizująca doskonałość. Kolejnym zwierzęciem nieodparcie kojarzącym się z Chinami jest lew – symbol potęgi i dostojeństwa. Lew chronić miał przed złymi duchami i niecnymi mocami.

Nieopodal Zakazanego Miasta znajduje się park Jingshan (Park Malowniczego Wzniesienia), który cudzoziemcy nazywają Wzgórzem Węglowym. Wzniesienie to zostało usypane z ziemi wybieranej podczas kopania fosy, która otacza Zakazane Miasto. Z wierzchołka wzgórza roztacza się przepiękna, malownicza panorama całego bogatego pałacowego kompleksu pałaców cesarskich.