Ciekawostki

10 ciekawostek o Zaćmieniu Słońca

zaćmienie słońca

Zaćmienie Słońca to zjawisko astronomiczne, które zwykle jest głośno omawiane w mediach i skłania ludzi do spojrzenia w niebo.

Jakie ciekawostki warto znać na temat tego zjawiska? Poniżej znajduje się kilka propozycji.

1. Całkowite zaćmienie Słońca to zjawisko, do którego dochodzi co osiemnaście miesięcy. To właśnie wtedy Księżyc zasłania Słońce.

2. Całkowite zaćmienie Słońca trwa maksymalnie siedem minut i trzydzieści sekund. Właśnie tyle zainteresowani mają czasu, aby zobaczyć na niebie ciemne koło z jasną obwódką.

3. Osoby obserwujące zaćmienie Słońca z bieguna południowego lub północnego mogą obserwować je tylko częściowo, ponieważ ich położenie powoduje, że widzą je z zupełnie innej perspektywy.

4. Sznur jasnych punktów obserwowanych podczas zaćmienia Słońca nazywany jest Perłami Baily’ego. Pojawiają się, kiedy światło przebija się przez nierówności Księżyca. Dominującą „perłę” nazywa się pierścieniem z diamentem. Nazwę tego zjawiska zawdzięczamy Francisowi Baily’emu, który zaobserwował je w pierwszej połowie XIX wieku.

5. Ziemia i Księżyc nie znajdują się zawsze w takiej samej odległości od Księżyca, a w związku z tym zdarza się, że podczas zaćmienia tarcza Księżyca bywa zbyt mała, aby zasłonić całą gwiazdę. Wówczas na niebie obserwujemy świetlistą obrączkę.

6. Zaćmienie Słońca należało do najstarszych omenów w starożytnych cywilizacjach. Wierzono wówczas, że zjawiska występujące na niebie są skutkiem tego, w jaki sposób żyją ludzie.

7. Ciekawostką jest fakt, że kalendarz Majów zawierał informacje na temat zaćmienia Słońca. Ruch ciał niebieskich miał dla nich znaczenie zwłaszcza w zakresie sakralnym.

8. W 1415 roku zaćmienie Słońca zaskoczyło Władysława Jagiełłę podczas podróży na Litwę, o czym wspomina polski kronikarz, Jan Długosz. Zabobonny władca Polski podobno poważnie się przestraszył tego zjawiska.

9. Pierwsze zarejestrowane zaćmienie Słońca miało miejsce w 1960 roku, a zdjęcie tego zjawiska wykonał Warren De La Ruey. Do swojej pracy wykorzystał fotoheliograf.

10. Zaćmienie Słońca w 1919 roku pozwoliło astrofizykowi Arthurowi Eddingtonowi potwierdzić teorie autorstwa Alberta Einsteina dotyczące ogólnej teorii względności.