10 Niesamowitych Ciekawostek o Wyżynie Śląskiej
Wyżyna Śląska to miejsce, które na terenie Polski jest niezwykle popularne.
Można tu również zaobserwować wiele znakomitych atrakcji, które przyciągają tu w ciągu roku tysiące zaciekawionych nimi turystów.
Ale to także istna kopalnia ciekawostek, które niewątpliwie warto poznać, by jeszcze mocniej zapoznać się z tym pięknym miejscem i w pełni zrozumieć ten cały fenomen, jaki się wokół niego przez te wszystkie lata wytworzył.
1. Wyżyna Śląska
Pierwsza z ciekawostek na temat Wyżyny Śląskiej dotyczy węgla kamiennego. Otóż to właśnie na tych terenach wydobywa się najwięcej węgla kamiennego, co jednocześnie jest najlepszym wynikiem na terenie całej Europy i sprawia, że zostawia pod tym kątem pozostałe miejsca daleko w tyle.
2. Jaskinia
Kolejna ciekawostka dotyczy znajdujących się tu licznych jaskiń. Otóż na terenie Wyżyny Śląskiej można zaobserwować ponad 1000 jaskiń, co jest wręcz niesamowitym wynikiem.
3. Góra Św. Anny
Biorąc pod uwagę najwyższe wzniesienie, jakie można tutaj zaobserwować, to zdecydowanym liderem w tej kwestii jest Góra Św. Anny. Mając na uwadze liczbę, to jest to 400 metrów n.p.m.
4. Wyżyna Śląska
Wyżyna Śląska spełnia również bardzo ważną rolę, o której zdecydowanie trzeba wspomnieć. To właśnie przez nią przebiega główny wodny dział, który odpowiada za rozdzielanie dorzecza Wisły i Odry.
5. Pasjonaci owadów
Pasjonaci owadów bezsprzecznie będą zachwyceni kolejną z ciekawostek. Otóż na terenie Wyżyny Śląskiej występuje ponad 1200 gatunków motyli, co jest czymś wręcz niezwykłym.
6. Gatunki motyli
Ale Wyżyna Śląska jest znana nie tylko z tak dużej liczby gatunków motyli, jaką można tam zaobserwować. To także miejsce, gdzie występuje aż 17 z 21 wszystkich gatunków nietoperzy, jakie można znaleźć na terenie całej Polski.
7. Zabytki
Wyżyna Śląska to także prawdziwy fenomen pod kątem zabytków. Otóż posiada na swoim terenie ponad 4000 obiektów, które wpisane są na listę zabytków.
8. Negatywna ciekawostka
Niestety z owym miejscem wiąże się również jedna bardzo negatywna ciekawostka. Otóż są to tereny najbardziej zanieczyszczone w całym kraju. Główny wpływ na to mają występujące tam huty i kopalnie.
9. Pustynia Błędowska
Znajdująca się tam Pustynia Błędowska bardzo często nazywana jest Polską Saharą, a wiele osób uważa ją za jedyną naturalną pustynię na terenie całej Europy.
10. Zaludnienie
Wyżyna Śląska to także najbardziej zaludniony obszar w całym kraju. Średnia liczba zaludnienia, jaką można tam zaobserwować, wynosi 2000 osób na 1 kilometr kwadratowy.