Ciekawostki

Zaskakujące ciekawostki o wszystkim

książki

„Homo sum, humani nihil a me alienum puto” – Terencjusz
/ Człowiekiem jestem i nic co ludzkie, nie jest mi obce/

Ciekawostki o wszystkim

Przychodząc na świat, człowieka od pierwszych chwil ciekawi wszystko co go otacza. Poznawanie nieznanego to normalny proces towarzyszący wszystkim. Człowiek uznawany za istotę rozumną w ciągu całego swojego życia, przyswaja niesamowitą ilość informacji i wiedzy. Nie jest możliwe wiedzieć wszystkiego, ale raz poznane nieznane, przestaje być obce.
Wiedzę można zdobywać na różne sposoby, doskonałym jej uzupełnienie mogą być ciekawostki, które bardzo często stanowią dodatek do szkolnej nauki.

Ciekawostki o Kosmosie

1. Według szacunków uczonych istnieje ponad 2 biliony galaktyk. Szacunki te dotyczą tylko tego co udało się zaobserwować uczonym, na podstawie światła jakie zdążyło dotrzeć na ziemię.

2. Droga Mleczna taką nazwę przyjęto dla galaktyki, w której znajduje się Ziemia. Wiek naszej galaktyki ocenia się na około 14 miliardów lat.

3. Centrum Drogi Mlecznej znajduje się w odległości około 27 tysięcy lat świetlnych od Słońca.

4. Droga Mleczna jest galaktyką, w której znajduje się Układ Słoneczny, składa się z ze Słońca, 8 planet, około 185 księżyców, 5 planet karłowatych i niezliczonej ilości ciał niebieskich.

5. Ziemia – planeta Układu Słonecznego
– trzecia od słońca planeta
– jedyna znana zamieszkała planeta
– uformowała się około 5 miliardów lat temu
– 149, 16 miliona kilometrów kwadratowych zajmują lądy na Ziemi
– 361, 06 miliona kilometrów kwadratowych zajmują oceany
– 8848 metrów nad poziom morza mierzy Mount Everest, najwyższy punkt Ziemi
– 11 034 metrów pod powierzchnią morza sięga największa morska głębia, nazwana Rów Mariański.
– Himalaje – łańcuch najwyższych gór świata, mają 2, 5 tysiąca kilometrów długości i 250 kilometrów szerokości, na ich terenie znajduje się 10 z 14 najwyższych gór świata, których wysokość każdej przekracza 8 tysięcy metrów
– Andy – łańcuch górski w Ameryce Północnej, ciągnący się wzdłuż wybrzeża Oceanu Spokojnego, jego długość wynosi ponad 9 tysięcy kilometrów z najwyższym szczytem Aconcagua o wysokości 6961 metrów nad poziom morza. Andy są najdłuższym pasmem górskim na świecie.

Ciekawostki o Ludziach

1. 7, 6 miliarda tyle według obliczeń liczy populacja ludzi na świecie w 2018 roku, według podziału na kontynenty przedstawia się następująco:
– 4, 31 miliarda osób Azja
– 1, 15 miliarda osób Afryka
– 745 miliona osób Europę
– 617 miliona osób Ameryka Południowa
– 356 miliona osób Ameryka Północna bez Ameryki Środkowej
– 37 miliona osób Oceania

2. Najludniejsze państwa świata w 2018 roku:
– Chiny – 1 384 688 968 mieszkańców
– Indie – 1 296 834 042 mieszkańców
– Stany Zjednoczone – 329 256 465 mieszkańców

3. Obszar Unii Europejskiej zamieszkuje 517 111 319 osób.

4. Szacuje się, że na Ziemi kiedykolwiek żyło około 108 miliardów ludzi, na czasy współczesne przypada 7% z tej liczby.

5. 37, 5 miliona osób mieszka w Tokio stolicy Japonii, miasto uważa się za największe miasto świata, liczba ta obejmuje całą metropolię tokijską.

6. 17, 8 miliona wynosi liczba mieszkańców Szanghaju i właśnie on zaliczany jest do największego miasta świata według ludności. Pozycja Szanghaju wyznaczona została licząc tylko mieszkańców miasta właściwego.

7. 1 777 972 według stanu na 01. 01, 2019 roku tylu mieszkańców liczy Warszawa

Nauka i technika w służbie człowieka

Nauka i technika nie zawsze szła w parze z pomocą człowiekowi. Jak prześledzić losy świata to włos się na głowie jeży, jak często to co człowiek wynalazł, prędzej czy później przeciwko niemu się obracało.
Najszybciej odkrywano, niestety, to co do zabijania innych służyło.

1. Broń w rękach ludzi – od maczugi do rewolweru
– maczuga – obuchowa broń, pierwsze ślady pochodzą z paleolitu, wraz z rozwojem człowieka niestety udoskonalana i modyfikowana, posłużyła jako prawzór współczesnych buław marszałkowskich, atrybutów władzy.
– łuk – uznany i zaszeregowany do broni miotającej, pierwsze ślady pochodzą sprzed 35 tysięcy lat. Początkowo był pomocny podczas polowań, z czasem zamienił się w groźną broń
– kusza – kolejny przykład broni miotającej, praktyczniejsza w użyciu niż łuk. Dzięki odpowiedniej konstrukcji, pozwalała na „kumulowanie” energii sprężystości i wyzwalania jej w kontrolowany sposób. Pierwsze wzmianki pochodzą z V wieku przed naszą erą.
– broń palna- początkiem rozwoju broni palnej było wynalezienie w IX wieku prochu, co miało miejsce w starożytnych Chinach i właśnie z tamtych rejonów pochodzą pierwsze egzemplarze datowane na X wiek
– rewolwer – Samuel Colt jako pierwszy skonstruował powtarzalną broń, pozwalającą na oddanie kilku strzałów bez konieczności powtarzania ładowania. Swój wynalazek opatentował w 1835 roku. Od tego momentu nastąpił gwałtowny trwający do dziś, rozwój broni palnej.

2. Samochód- od pierwszego do najszybszego
– 1835 rok – w Holandii powstaje pierwszy samochód elektryczny
– 1885 rok – w tym roku został zbudowany pierwszy pojazd napędzany silnikiem benzynowym, konstruktorem był Carl Benz
– 1888 rok Emile Roger kupił egzemplarz trójkołowca Carla Benza i tym samym został uznany za pierwszego w świecie samochodowego klienta
– 1901 rok – powstał pierwszy model Mercedesa – Mercedes 35 PS
– 1905 – w samochodach pojawiła się pierwsza okrągła kierownica
– 1, 1 miliarda sztuk aut na świecie naliczono w 2015 roku
– 18, 7 miliona dolarów tyle zapłacił anonimowy klient za najdroższe nowe auto przeznaczone do sprzedaży. Tym autem jest wyprodukowany w jednym, jedynym egzemplarzu czarne Bugatti La Voiture Noire. Auto zostało wykonane ręcznie przez inżynierów Bugatti na 100 lecie firmy, wyposażono je w silnik o mocy 1500 KM, maksymalna prędkość 420 km/h w 2, 5 sekundy osiąga 100 km/h. Nadwozie wykonane jest z karbonu.
– Koenigsegg Agera RS uważany jest za najszybszy drogowy samochód świata, osiągnął prędkość 457, 2 km/h, zaprojektowany został przez szwedzką firmę Koenigsegg

Ciekawostki Architektoniczne

1. 828 metrów wysokości ma wzniesiony w Dubaju budynek nazwany Burdż Chalifa, uznawany jest za najwyższy budynek świata.

2. 610. 000 metrów kwadratowych wynosi powierzchnia Pentagonu w Arlington na terenie USA. Powierzchnia zajmowana przez budynek uznawana jest za największą na świecie.

3. 143 metry wysokości mierzy budynek najwyższego na świecie szpitala. Jest to Guy’s Hospital w Londynie, zajmuje 34 piętra znajduje się w nim oprócz szpitala, Akademia Medyczna.

4. 161, 53 metrów wysokości ma najwyższy kościół świata. Znajduje się on w niemieckim mieście Ulm, na kościelną wieże prowadzi 768 stopni.

5. 160 metrów wysokości mierzy najwyższy jednopiętrowy budynek świata. Znajduje się na Florydzie w USA, mieści się w nim Centrum Lotów Kosmicznych.

6. 1 kilometr tyle ma wynosić wysokość wznoszonego w saudyjskim mieście Dżudda budowla. Budowa została rozpoczęta w 2013 roku a osiągnięcie 1000 metrów wysokości planowane jest na 2020 rok. Powstający budynek nazywa się Jeddah Tower.

7. 237 metrów wysokości ma Pałac Kultury i Nauki w Warszawie jest najwyższym budynkiem w Polsce.

8. Mosty świata
– 55 kilometrów długości ma najdłuższy most na świecie, wybudowano go w Chinach. Most wzniesiony nad wodą łączy Hongkong, Zhuhai i Macau
– 1950 metrów długości ma najdłuższy wybudowany w Polsce most, łączy on dwa brzegi Wisły w ciągu autostrady A1, znajduje się w okolicach Grudziądza.
– 565 metrów tyle wynosi największa odległość jezdni na moście od najniższego położonego pod jej powierzchnią miejsca, most Beipanjiang w Chinach szczyci się tym osiągnięciem, jest on zarazem najwyżej położonym mostem na świecie
– za najstarszy most świata uznaje się odkrytą w Iraku budowlę zwaną „Most w Tello”, według szacunków archeologów powstał on około 4000 lat temu.

9. 57 kilometrów długości ma najdłuższy tunel wydrążony w skałach, znajduje się w Szwajcarii pod przełęczą Świętego Gotarda w Alpach, jest najdłuższym tunelem komunikacyjnym. Budowa trwała 17 lat.

10. 5100 metrów nad poziomem morza, na takiej wysokości znajduje się peruwiańskie miasto La Rinconada, uznawane za najwyżej położone miasto świata. Ludność miasta liczy 30 tysięcy osób.

11. Jerycho miasto w Palestynie uznawane jest za najstarsze nieprzerwanie istniejące miasto świata, jego początki sięgają 9000 lat przed naszą erą. O wieku miasta świadczą dowody odkryte przez archeologów na terenie Jerycha. Obecnie zamieszkuje je ponad 20 tysięcy osób.

12. Jerycho jest nie tylko uznawane za najstarsza miasto świata, jest ono również najniżej położonym miastem świata, Znajduje na głębokości 270 metrów poniżej poziomu morza.

Najdziwniejsze miasta świata

1. Slab City – położone w Kalifornii uznawane za ostatnie wolne miasto Ameryki. Jego zabudowę stanowią przyczepy, kontenery i budy. W mieście nie ma żadnych mediów, nie posiada ono adresu, mieszkańcy to ludzie bezdomni, emeryci wszyscy którzy nie maja się gdzie podziać. Miasto powstało na terenie byłej amerykańskiej bazy wojskowej Camp Dunlop.

2. Matmata położone w Tunezji miasto swoją niezwykłość zawdzięcza faktowi istnienia domów wydrążonych w skałach, głównie w jaskiniach pod ziemią. Pomimo wybudowania przez władze, domów na powierzchni mało osób je zamieszkało.

3. Neft Daslari – wybudowane na Morzu Kaspijskim miasto służyło kiedyś jako miejsce wydobycia ropy naftowej. Konstrukcja opierała się na zbudowaniu szeregu połączonych ze sobą platform wiertniczych, głównymi mieszkańcami byli pracownicy wydobywający ropę. Funkcjonowały tu ulice, place, boiska sportowe nawet park. Dziś miasto wchodzi w skład Azerbejdżanu i w dalszym ciągu zamieszkują tu ludzie, pomimo zaprzestania wydobycia ropy.

4. Izamal – żółte miasto w Meksyku. Według wierzeń Majów w tym miejscu mieściła się siedziba boga słońca – Kinichkakmo, na jego cześć całe miasto ma żółty kolor.

Fundacja New7Wonders

Szwajcarska fundacja New7Wonders co pewien czas ogłasza internetowy plebiscyt, w którym uczestnicy głosując na zgłoszone obiekty, wybierają według własnego uznania najciekawsze według nich miejsca czy obiekty występujące na świecie. Kryterium podlegają obiekty których budowę ukończono przed 2000 rokiem, do 2007 roku oddano ponad 100 milionów głosów na podstawie, których zaproponowano 7 współczesnych cudów świat

1. Machu Picchu – ruiny słynnego miasta Inków położone w Andach na wysokości 2400 metrów nad poziomem morza, znajduje się na terenie Peru. Miasto zostało odkryte w 1911 roku, stanowi najlepiej zachowane ruiny pośród inkaskich miast.

2. Pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janerio w Brazylii – mająca 38 metrów wysokości, statua wykonana na szczycie góry Corcovado. Odsłonięcie nastąpiło w 1931 roku, stanowi obecnie symbol miasta.

3. Tadż Mahal – świątynia wzniesiona przez sułtana Szahdżahana w Agrze dla upamiętnienia zmarłej żony. Budowa mauzoleum trwała 22 lata, początek przypada na rok 1632 a zakończyła się w roku 1654. Do budowy wykorzystano marmur, przywożony z kamieniołomu oddalonego o 350 kilometrów.

4. Koloseum – eliptyczna budowla o obwodzie 524 metrów i wysokości 48, 5 metra. Wzniesiona została przez cesarzy z rodu Falawiuszów w Rzymie. Kilkupiętrowa budowla mogła pomieścić 50 tysięcy widzów. Wzniesiona została w I wieku przed naszą erą.

5. Wielki Mur Chiński – budowany był w odcinkach przez 17 wieków. Połączenie odcinków w liczący 7600 kilometrów mur nastąpiło w latach 221-220 przed naszą erą. Do dnia dzisiejszego zachowało się łącznie około 2500 kilometrów. Mur został wzniesiony na wysokości około 1000 metrów nad poziom morza jest widoczny z kosmosu.

6. Chichen Itza – miasto założone przez Majów na półwyspie Jukatan w Meksyku w IV-VI wieku, w latach świetności miasto zamieszkiwało 35 tysięcy osób. Miasto jest przykładem typowej zabudowy miast Majów. Miasto jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

7. Petra – historyczne miasto wzniesione w czasach antycznych począwszy od III wieku przed naszą erą kończąc w I wieku naszej ery. Znajduje się na terenie Jordanii, stanowiło stolicę królestwa Nabatejczyków, mieszkało w nim około 30 tysięcy osób. Na jego terenie znajdują się pozostałości potężnych budowli, najcenniejszym zabytkiem Petry jest Skarbiec. Miasto zostało zbudowane w skalnej dolinie, do której prowadzi jedna wąska droga wśród skał.

Siedem cudów natury świata

Kolejny plebiscyt ogłoszony przez szwajcarów w 2009 roku dotyczył stworzenia nowej listy siedmiu cudów natury świata. Czas trwania weryfikacji sprawił, że lista została ogłoszona w 2011 roku, w którym ogłoszono listę nowych cudów natury świata.

1. Amazonka – rzeka w na terenie Ameryki Południowej, istnieje wiele sprzeczności dotyczących długości rzeki, jedne źródła podają 6400 kilometrów inne 7040 kilometrów. Jedno nie podlega dyskusji, Amazonka posiada największą na świecie sieć dorzeczy obejmujących obszar około 7 milionów kilometrów kwadratowych. Całe dorzecze Amazonki porasta potężny obszar tropikalnego lasu nazwanego Puszczą Amazońską.

2. Zatoka Ha Long w Wietnamie – zajmuje powierzchnie 1500 kilometrów kwadratowych przyozdobiona jest wieloma skalistymi wyspami, doliczono się ich 1900 sztuk. Skaliste wysepki utworzone przez wapienne słupy o przedziwnych kształtach, sprawiają niesamowite wrażenie.

3. Wodospad Iguazu – utworzony przez naturę przełom rzeki Iguazu, szeroki na 2 kilometry obszar natura podzieliła na 275 progów skalnych, po których przepływa 1756 metrów sześciennych wody na sekundę. Wytworzony przez spadająca wodę szum słychać z odległości 20 kilometrów. Wodospad leży na granicy argentyńsko-brazylijskiej.

4. Wyspa Jeju – jest pochodzenia wulkanicznego, centralny jej punkt stanowi wulkan Halla-san, wznoszący się na wysokość 1950 metrów nad poziom morza. W 2007 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

5. Wyspa Komodo – kolejna wyspa na liście cudów natury świata. Zasługuje na to miano głównie ze względu na zamieszkujące ją Warany, największe jaszczurki świata. Oprócz nich spotkać tu można na kilka tysięcy gatunków węży, papug, krabów, małp. Na wyspie żyją potomkowie pierwotnych ludzi Komodo. Znajduje się ona w Małe Wyspy Sundajskie, należy do Indonezji.

6. Rzeka Podziemna Puerto Princesa – położona jest na obszarze parku narodowego nazwanego od jej imienia. Rzeka przepływa na odcinku 8 kilometrów przez liczącą 24 kilometry jaskinię. W 1999 roku wpisano park na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

7. Góra Stołowa – znajduje się na południowym krańcu Afryki, na Przylądku Dobrej Nadziei, wysoka na 1067 metrów widoczna z morza z odległości ponad 200 kilometrów, stanowi jedną z największy atrakcji znajdującego się w pobliżu Kapsztadu.

Znane nieznane z jedzeniem związane

1. Czy tylko cukier słodzi? – nie, jest wiele innych sposobów na zaspokojenie słodkiego smaku
– melasa – słodka jak cukier, jest produktem ubocznym podczas produkcji cukru, to w niej znajduje się wszystko co najlepsze zawarte w buraku cukrowym. Nie ma jednoznacznych dowodów na zdrowotne działanie melasy, jest jednak zdecydowanie zdrowsza od czystego cukru, w niej znajdują się witaminy, składniki mineralne i kwasy, których pozbawiony jest cukier.
– karob – roślina znana też pod nazwą drzewa świętojańskiego, z jej owoców pozyskuje się np. melasę którą można zastąpić cukier, zawiera wiele cennych dla organizmu składników
– stewia – roślina zielona, możliwa do uprawy w domowych warunkach, jej liście mają bardzo słodki smak, suszona i sproszkowana może doskonale zastąpić cukier.
– ksylitol – cukier brzozowy, dawniej pozyskiwany z kory brzozy, dziś coraz częściej wytwarzany jest z kukurydzy
– erytrol – pozyskiwany dawniej z roślin dziś już nieco inaczej, głównie jest on pochodną fermentacji glukozy

2. Chleb – mąka+woda+sól = chleb
– najstarsze ślady chleba pochodzą sprzed 14 400 lat
– pierwsze chleby – mieszanina mąki i śruty pieczona w popiele lub na rozgrzanych kamieniach
– podpłomyk/wychopieniek – placek chlebowy pieczony przez Słowian
– 1260 rok – w Krakowie powstał pierwszy w Polsce cech piekarzy
– 117 euro – tyle kosztuje najdroższy chleb świata. 400 gramowy bochenek z domieszką złota, piekarz Juan Manuel w swojej piekarni w Pan Pina w andaluzyjskim Algatocin wypieka ten chleb, trafia on głównie do Rosji i na Bliski Wschód.
– 1168 kilogramów tyle waży najcięższy bochen chleba upieczony przez Grzegorza Mikołajczaka w mieście Pleszew. Chleb mierzył 13metrów i 43 centymetry szerokość 162 centymetry i 25 milimetrów. Został wykonany z 560 kilogramów mąki, 12 kilogramów drożdży i 8 kilogramów soli. Chleb został podzielony na 4 tysiące porcji i zjedzony.

3. Ziemniaki – pierwsze ziemniaki wywodzą się z Ameryki Południowej a ściślej z Peru, według badań ziemniak pojawił się około 10 tysięcy lat temu. W Europie zagościł wraz z okresem odkryć Krzysztofa Kolumba pod koniec XV wieku.

4. Frytki – znane wszystkim ziemniaczane przysmaki mają swój początek w belgijskim mieście Dinant około 1680 roku. Belgia uważana jest za królestwo frytek, tam w 1857 roku powstał pierwszy kiosk z frytkami prowadzony przez niejakiego Fritza. Dziś w całej Belgii znajduje się około 25 tysięcy punktów nazywanych „frietkotten”, w których oferowane są frytki.

Ciekawostek różności

1. Pierwszy traktor z silnikiem spalinowym został skonstruowany i wyprodukowany w 1898 roku.

2. Pierwszy parowóz zademonstrowano w Londynie w 1808 roku, jeździł po kolistym torze.

3. Pierwszy parowóz ciągnący wagony po torach ruszył w 1825 roku na trasie Darlington – Stockton w Anglii.

4. W 1903 roku wzbił się w powietrze pierwszy samolot napędzany silnikiem spalinowym, jego konstruktorami byli bracia Wright, ich lot trwał 12 sekund.

5. Na świecie istnieją dwa państwa które nie mają dostępu do morza, i nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że graniczą one z państwami, które również nie mają dostępu do morza. Taką podwójną śródlądowość posiada Uzbekistan w Azji i Liechtenstein w Europie.

6. Watykan jest najmniejszym państwem świata. Jego powierzchnia wynosi zaledwie 0. 44 kilometra kwadratowego i zamieszkuje je 800 osób. Jest to państwo terytorialnie położone w stolicy Włoch Rzymie.

7. Rosja jest największym państwem świata, jej powierzchnia wynosi 17 098 242 kilometry kwadratowe i położona jest na dwóch kontynentach w Europie i Azj

8. W XXI wieku istnieją nadal państwa kolonialne, zalicza się do nich Wielką Brytanię, Francję, Stany Zjednoczone, Maroko, Nową Zelandię. Najwięcej posiadłości jest w ręku Brytyjczyków. Dziś podległych terenów nie nazywa się koloniami, używa się nazwy terytoria zależne.

9. W czasach pokoju najliczniejszą armię na świecie posiadają Chiny liczącą obecnie 2 183 000 żołnierzy. Drugą co do wielkości jest armia Indii liczy ona obecnie 1 395 100 aktywnych żołnierzy.

10. Armia Korei Północnej znajduje się dopiero na 4 miejscu co do liczebności aktywnych żołnierzy, których stan wynosi 1 190 000, jednakże bezpośrednie rezerwy wynoszą 6 300 000 rezerwistów, 189 000 tysięcy liczą oddziały paramilitarne. Obraz potęgi przybliży wyliczenie, że w Korei Północnej na 1000 mieszkańców ponad 300 związanych jest z wojskiem.