Ciekawostki

10 ciekawostek o wakacjach

ciekawostki o wakacjach

Wakacje to okres,  w którym mamy okazję odpocząć po niemal całym roku pracy, a przy okazji poznać nowe miejsca czy też odwiedzić ważne i popularne atrakcje turystyczne.

Jakie ciekawostki się z nimi wiążą? Poniżej znajduje się lista ciekawych faktów na temat wakacji.

1. Według najnowszych badań długość życia człowieka, który bardzo rzadko jeździ na wakacje lub w ogóle tego nie robi, jest krótsza niż w przypadku osoby cierpiącej na alkoholizm.

2. Tak zwany syndrom braku wakacji może skutkować chorobami serca, udarem lub wieloma poważnymi dolegliwościami. Regularny odpoczynek z dala od domu i codziennych obowiązków jest więc bardzo ważny dla naszego organizmu.

3. W Rosji gwarantowane wakacje dla każdego obywatela pojawiły się dopiero w 1918 roku, a więc po rewolucji bolszewickiej. Od tamtej pory każdy Rosjanin miał szansę przez dwa tygodnie w roku odpocząć od pracy.

4. Mniej więcej jedna czwarta Amerykanów nie ma płatnego urlopy i jest zmuszona do odpoczynku na własny koszt.

5. Japończycy mają tak wielki szacunek do pracy, że wielu z nich nie chciało korzystać z wakacji. W związku z tym zmieniły się przepisy i każdy z nich musi odpocząć od pracy przez przynajmniej pięć dni w roku.

6. Od jakiegoś czasu norwescy lekarze sugerują, aby wydłużyć o trzy dni wakacje osób niepalących. Pomysł ten zrodził się z obserwacji palaczy, którzy więcej czasu poświęcają w pracy na przerwy.

7. Idealny czas trwania wakacji to od dwóch do czterech tygodni, ponieważ wtedy organizm ma szansę się zregenerować. Gdyby czas ten był dłuższy, człowiek odzwyczaiłby się od pracy i musiał na nowo oswajać ze służbowym rytmem.

8. Badania wykazują, że większość osób spędzających wakacje nad morzem lub oceanem najbardziej obawia się ataku rekina, podczas gdy szanse na taki incydent są znikome.

9. W Polsce wakacje w lipcu i sierpniu stały się faktem ze względu na rytm pracy rolników, którzy potrzebowali wówczas wielu rąk do pracy, a w związku z tym dzieci nie mogły być w szkołach.

10. Słowo „wakacje” pochodzi z języka łacińskiego. „Vacatio” to urlop lub zwolnienie.