Ciekawostki

10 ciekawostek o teatrze w starożytnej Grecji

starożytny teatr

W dzisiejszych czasach coraz większa część społeczeństwa uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych, które są jednym ze sposobów rozrywki. Precyzując pod pojęciem wydarzeń kulturalnych mamy na myśli wyjścia do teatru lub opery, które jeszcze kilka lat wcześniej wybierane były głównie przez, niektóre grupy społeczne w naszym kraju.

Widząc jednak zwiększone zainteresowanie tego typu rozrywką wśród osób w każdym wieku uważamy, że warto poszerzyć swoją wiedzę o historię teatru, który w życiu ludzkiego gatunku pojawił się już kilka tysięcy lat temu.

Najsłynniejszą cywilizacją, która słynęła z miłości do teatru była Grecja. To właśnie tam teatr odgrywał ważną rolę w życiu każdego człowieka. Dziś przedstawimy wam kilka ciekawostek na temat starożytnego teatru.

1. Sztuki teatralne w starożytnej Grecji organizowane były przez państwo z okazji uroczystości religijnych.

2. Każda sztuka posiadała swojego choregosa. Był to bogaty obywatel kraju, który był zobowiązany do sfinansowania sztuki oraz pomocy w jej organizacji.

3. Początkowo w sztuce występował jeden główny aktor. Z czasem Sofokles zwiększył liczbę aktorów do 3.

4. Ze względu na dużą liczbę ról oraz niewielką ilość aktorów jeden aktor zobowiązany był do odegrania kilku ról.

5. W starożytnej Grecji na scenie występować mogli tylko mężczyźni. Z tego względu odgrywali oni również role damskie.

6. W zależności od rodzaju odgrywanej sztuki aktorzy ubierali określone kostiumy inne dla tragedii, dramatu oraz komedii

7. Aktorzy ubierali specjalne koturny, które poprawiały ich widoczność dla publiczności.

8. Niewolnicy odpowiedzialni byli za zajęcie swoim panom dobrych miejsc. W związku z tym często spędzali w teatrze całą noc.

9. Jak w dzisiejszych czasach aktorzy za dobrą grę nagradzani byli oklaskami, jednak za złą grę byli wyzywani, obrzucani oraz często zmuszani do zejścia ze sceny.

10. Początkowo sztuki teatralne organizowane były w celach religijnych, bezpłatnie. Później organizowano je bez okazji, a także wprowadzono niewielką opłatę ze względu na zbyt duże zainteresowanie i brak miejsc dla widowni.