Azja

100 Zaskakujących Ciekawostek o Tajlandii

Wiang Kum Kam

Tajlandia to państwo znajdujące się w południowo-wschodniej części Azji. To jedna z najpopularniejszych destynacji turystycznych w ostatnich latach i miejsce, które ma sporo do zaoferowania nawet najbardziej wymagającym turystom. Jednocześnie jest to niezwykle interesujące miejsce pod względem kulturowym i historycznym. Co warto o nim wiedzieć?

1. Do 1949 roku funkcjonowała nazwa Syjam.

2. Tajlandia zdecydowanie nie należy do grona krajów nędzy. Warto jednak pamiętać, że jest to kraj o charakterze scentralizowanym, a obecność pieniędzy jest widoczna przede wszystkim w obrębie Bangkoku, stolicy kraju.

3. Tajlandia jest usytuowana na Półwyspie Indochińskim.

4. Do największy wysp kraju należy zaliczyć malowniczną Phuket, która znajduje się na Morzu Andamańskim oraz Koh Chang i Ko Samui, które są usytuowane w Zatoce Tajlandzkiej.

5. Tajlandia jest monarchią konstytucyjną. Głową państwa jest król Maha Vajiralongkorn znany również jako Rama X.

6. Przed objęciem tronu Rama X studiowała w australijskiej Canberze. Był także oficerem tajskiej armii. Odbył również roczną przerwą w buddyjskim klasztorze, zgodnie z tajską tradycją.

7. Król Tajlandii był czterokrotnie żonaty. W sumie ma sześcioro dzieci.

8. Hisotryczne źródła dowodzą, że tereny obecnej Tajlandii były zasiedlane już trzydzieści tysięcy lat temu.

9. Niespełna 2% ludności Tajlandii stanowią plemiona górskie, które dzielą się na około 20 grup. Każda z nich wypracowała sobie własny system wierzeń, tradycje oraz stroje.

10. Tajowie na przywitanie nie podają sobie rąk. Zwyczajem jest złożenie dłoni w sposób przypominający modlitwę i delikatny ukłon.

11. W Tajlandii uprawia się przede wszystkim ryż, trzcinę cukrową i kukurydzę.

12. Każdego roku kraj odwiedzany jest przez około trzydzieści milionów turystów.

13. Głowa to niezwykle ważny i niemal święty element ciała wśród Tajów. Dotykanie głowy, nawet w serdecznym geście, może spotkać się z wyraźnym sprzeciwem, a na pewno z wielką dezorientacją i brakiem zrozumienia.

14. Okazywanie szacunku rodzinie królewskiej i samemu królowi jest ustanowione konstytucyjnie. Jakiekolwiek próby obrażenia króla mogą skończyć się pobytem w więzieniu. Tak samo wygląda sytuacja z panującą w Tajlandii religią – buddyzmem.

15. Robiąc zdjęcia posągom Buddy należy pamiętać o tym, by aparat znajdował się zawsze poniżej jego głowy. W ten sposób okazujemy szacunek, na co Tajowie zwracają ogromną uwagę.

16. W świątyniach należy pamiętać o właściwym ubraniu. Buty trzeba zostawić przed wejściem, a ramiona powinny być zakryte. Kobiety powinny pamiętać o tym, by w żadnym wypadku nie dotykać mnichów.

17. Prawo antynarkkotykowe w Tajlandii jest bardzo rygorystyczne. Warto o tym pamiętać i przede wszystkim wystrzegać się osób, które proponują nam narkotyki. Czasami dokonują tego policjanci w przebraniu, a tego rodzaju pułapki mogą się skończyć tragicznie dla turysty.

18. Tajlandia posiada około pięciuset wysp. Niektóre z nich w ogóle nie są zamieszkane, inne są turystycznymi atrakcjami.

19. Pomimo wielu prób brytyjskich i francuskich, Tajlandia nigdy nie została skolonizowana. To dla wielu Tajów ogromny powód do dumy.

20. Porównywanie Taja do jakiegokolwiek zwierzęcia jest największą obrazą, jaką można sobie wyobrazić. Mieszkańcy Tajlandii zniosą każdą obelgę, ale nie porównania do świni czy krowy.

21. Tajowie to niezwykle spokojni i kulturalni ludzie. Cenią sobie również spokojny sposób komunikowania się z drugą osobą. Warto mieć ten fakt na uwadze i nigdy nie dać ponieść się nerwom, bo wtedy zaczniemy być traktowani jak powietrze.

22. Przed gospodarstwami Tajów bardzo często można spotkać się z niewielkimi domkami. Są one zarezerwowane dla duchów. Zostawia się w nich wodę oraz jedzenie w nadziei na to, że dobre traktowanie ducha przyniesie szczęście całej rodzinie.

23. Słynne Anielskie Dzieci to nic innego jak laleczki Luk Thep. Traktowane są przez Tajów jak normalne dzieci, którymi trzeba się zajmować, a dzięki temu będzie dopisywać nam szczęście.

24. Słynne danie Pad Thai, które kojarzy się z Tajlandią, w rzeczywistości pochodzi z Chin. Składa się z makaronu ryżowego, pasty tamaryndowej, krewetek, sosu rybnego, jaj i kolendry. Tajowie raczej unikają tej potrawy, choć dla wielu turystów stała się ona obowiązkowym daniem podczas wizyty w tym kraju.

25. Powszechnie stosowana nazwa stolicy jest pewnego rodzaju skrótem. Pełna nazwa Bangkoku w rzeczywistości składa się z 21 wyrazów i jest wpisana w Księdze Rekordów Guinnessa.

26. W Tajlandii obowiązuje cześciowa prohibicja. Alkoholu nie kupimy między 14-17 oraz między północą i godziną 11.

27. W Tajlandii nie wolno wychodzić z domu bez bielizny. Choć weryfikowanie tego zakazu może być problematyczne, to jednak trzeba liczyć się z tym, że w razie jakiejkolwiek sytuacji kryzysowej brak majtek może oznaczać karę finansową.

28. W Europie obowiązuje kalendarz gregoriański. Tajowie posługują się również kalendarzem buddyjskim i dlatego można powiedzieć, że w pewnym sensie są o ponad pięćset lat do przodu względem reszty świata.

29. Tajowie słyną z bardzo powolnego poruszania się w przestrzeniach publicznych. Zółwie tempo bywa kłopotliwe dla turystów nieprzyzwyczajonych do tego, że ktoś może tak nieświadomie blokować przejście lub spowolnić ruch na całym odcinku.

30. Do niegrzecznych zachowań zaliczanie jest również spożywanie posiłków i picie podczas spacerów. Wynika to poniekąd z kultury, w której jedzenie należy do celebracji. Nie należy tego robić w pośpiechu i bez zastanowienia.

31. Tajowie mają pewnego rodzaju obsesję na punkcie białej skóry. Unikają słońca, a niemal w każdym sklepie znajdziemy produkty lub reklamy produktów, dzięki którym można się nieco wybielić.

32. Najdłuższą rzeką Tajlandii jest Menam. Liczy sobie 365 kilometrów.

33. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w Tajlandii hoduje się przeszło tysiąc gatunków orchidei. Kraj jest największym eksporterem tych pięknych kwiatów.

34. Jedną z najpopularniejszych tajskich przekąsek na słodko jest specjalnie przygotowywany ryż z dodatkiem mango i mleka kokosowego.

35. Koty syjamskie uznawane są za najpiękniejsze koty na świecie. Niewiele osób wie, że pochodzą z Tajlandii.

36. Flaga Tajlandii składa się z pięciu pasów w trzech kolorach – białym, niebieskim, i czerwonym. Symbolizują one religię, monarchię oraz naród tajski.

37. Symbole narodowe cieszą się ogromnym szacunkiem wśród Tajów. Dowodem na to jest respektowana od lat tradycja wznoszenia flagi o godzinie 8:00 i opuszczanie o godzinie 18:00. Tradycja dotyczy zarówno większych miast, jak i najmniejszych wiosek.

38. Stopy znajdują się najbliżej ziemi, a zatem kojarzą się z nieczystością. Właśnie dlatego nigdy w Tajlandii nie należy kierować stóp w kierunku świętych posągów lub innych osób. To oznaka braku szacunku.

39. Na tajskich straganach bardzo często pojawiają się smażone skorpiony, które są wielką atrakcją dla turystów. Trzeba jednak dodać, że i tym razem jest to przekąska, która przybyła to kraju z okolicznych państw. Tajowie nigdy nie jedli skorpionów.

40. W niektórych regionach Tajlandii można napotkać małpy, które trudnią się wymuszaniem jedzenia. Są przebiegłe. Potrafią ukraść torebkę lub telefon komórkowy, którego nie wypuszczą z łapek dopóki nie otrzymają pożądanej przekąski.

41. Turyści wyjeżdżający z Tajlandii powinni pamiętać o tym, że z kraju nie wolno wywozić wizerunków Buddy przekraczających 13cm.

42. W Tajlandii można skosztować duriana. To owoc odznaczający się charakterystycznym zapachem. Badania wykazały, że owoc jest źródłem wielu substancji zapachowych, które przypominają mieszankę kapusty, cebuli, miodu, zgnilizny i siarki.

43. Jednym z najpopularniejszych trunków tajskich jest rum Sang Don, doprawiany miejscowymi przyprawami. Cieszy się on wielkim uznaniem również poza granicam kraju.

44. Powietrze w Tajlandii bywa największą udręką dla turystów z Europy. Jest ciężki i niezwykle wilgotne. Wilgotność sięga nawet do 60%.

45. Warto pamiętać o tym, że wymiana pieniędzy w kantorze możliwa jest tylko przy okazaniu aktualnego paszportu.

46. Osoby posiadające wizę turystyczną i przymierzające się do pracy zdalnej powinny mieć świadomość tego, że robią to nielegalnie. Nie należy takim procederem się chwalić.

47. Tajlandia to kraj, w którym niestety doskonale rozwija się seksturystyka. Starsi panowie z Ameryki i krajów europejskich bardzo często przyjeżdżają w ten zakątek świata, by poznać bliżej piękne i często niepełnoletnie Tajki.

48. Tajki bardzo chętnie poddają się operacjom plastycznym, mającym na celu zaokrąglnie ukośnych oczu.

49. Do niedawna jedną z największych atrakcji Tajlandii była jazda na słoniu. Obecnie to jedna z najbardziej torpedowanych atrakcji.

50. Utarło się przekonanie, że kolendra to domena Gruzinów. Ta przyprawa jest jednak bardzo ceniona również w Tajlandii. Osoby nieprzepadające za jej specyficznym smakiem powinny się upewnić przed zamówieniem, czy znajduje się w potrawie.

51. Komary to jeden z największych problemów w Tajlandii. Przenoszą malarię i wiele innych groźnych chorób, dlatego zaleca się stosowanie środków ochronnych i preparatów odstraszających owady.

52. Obowiązującą walutą w Tajlandii jest bath. Jeden bath to mniej więcej 12 polskich groszy.

53. Życzliwość Tajów jest rozbrajająca, aczkolwiek można tutaj spotkać również mniej serdecznych osobników. Należy uważać przede wszystkim na taksówkarzy, którzy bardzo często naciągają turystów lub w ogóle nie zerują licznków.

54. Spacerowanie pod palmami może być niebezpieczne. Należy tego unikać, bo spadające kokosy przyczyniły się już do niejednej śmierci.

55. Słowo „thai” oznacza wolny.

56. Odpowiednikiem polskiego kurtuazyjnego zdania „Jak się masz?” jest zdanie „Czy jadłeś już dzisiaj”

57. Tajlandia słynie z przemierzających ulice ladyboy’ów. Tajscy transwestyci odznaczają się ponadprzeciętną urodą, obok której nie sposób przejść obojętnie.

58. Jednym z rarytasów, które pojawiają się na tajskich straganach są smażone tarantule.

59. Wat Ron Khun znajduje się w połnocnej części Tajlandii. To jedna z piękniejszych świątyń, zwana „Białą Świątynią”

60. Miłośnicy przyrody powinni udać się do Khao Yai National Park. Miejsce znajduje się w południowo-wschodniej części kraju. Można tutaj podziwiać tygrysy, jadowite węże, słonie indyjskie czy bażanty nepalskie.

61. W zatoce Phang Nga kręcono ujęcia do filmu „Człowieka ze złotym pistoletem”. W roli głównej wystąpił Roger Moore.

62. Bangkok jest nazywany przez Tajów Krung Thep, czyli Miastem Aniołów.

63. W Bangkoku znajduje się ponad czterysta świątyń. Największym zainteresowaniem cieszy się Wat Pho, czyli Leżący Budda. To największa i najstarsza świątynia w stolicy.

64. O wiele szybszym rozwiązaniem jest poruszanie się metrem. OSoby poruszające się pojazdami zmotoryzowanymi muszą liczyć się z korkami, które czasami ciągną się w nieskonczoność.

65. Buddyzm to dominująca religia w Tajlandii. Warto jednak podkreślić, że w okresie Bożego Narodzenia Tajowie organizują bardzo huczne imprezy, spotkania z bliskimi i wspólne grillowanie.

66. Tajlandia posiada trzy rodzaje sił zbrojnych – siły powietrzne, marynarkę wojenną oraz siły lądowe.

67. Tajskie dzieci od najwcześniejszych lat uczone są dyscypliny. Warto jednak dodać, że dzieci są traktowane z ogromnym szacunkiem również przez dorosłych. Z okazji Dnia Dziecka otrzymują życzenia od samego premiera.

68. Jednym z najsłynniejszych miast jest Pattaya. Jest uwielbiana przez turystów ze względu na dużą ilość klubów i fakt, że to miasto nigdy nie zasypia.

69. Tajowie słyną ze skromnego ubioru. Kuse lub ekstrawaganckie ubrania należą do rzadkości.

70. W godle Tajlandii znajduje się mityczny ptak Garuda. Jest ważnym bóstwem zarówno w buddyzmie, jak i hinduizmie. Posiada ludzki tułów i ręce.

71. W Tajlandii można delektować się jednym z najlepszych streetfood’ów na świecie. Na lokalnych straganach znajdziemy całe mnóstwo przeróżnych przekąsek i pełnowartościowych posiłków, których trzeba skosztować.

72. Tajlandia jest największym producentem kauczuku na świecie, a także jednym z największych eksporterów ryżu.

73. Osoby z wizą turystyczną mogą przebywać w Tajlandii tylko 30 dni.

74. Utarło się przekonanie, że muai thai wywodzi się z Tajlandii. Nie ma jednak jednoznacznych dowodów na to, że faktycznie  dyscyplina narodziła się w tym kraju.

75. Do najpopularniejszych tajskich piw zalicza się Singa, Chang i Leo, które są dostępne niemal w każdym sklepie. Warto również skosztować tutejszej whisky w postaci Hong Thong.

76. Turyści przybywający do Tajlandii powinni pamiętać o zakazie posiadania e-papierosów. E-papieros zostanie natychmiast skonfiskowany, a właściciel może trafić przed sąd.

77. Tuk-tuki to najbardziej popularny środek transportu wśród turystów podróżujących po tajskich miastach. Na ogół są to trójkołowe i wyposażone w prowizoryczne zadaszenie.

78. Będąc w Tajlandii zdecydowanie warto wybrać się na wodny targ. Znajduje się niespełna 90 km od Bangkoku i zdecydowanie jest miejscem jedynym w swoim rodzaju.

79. Historia Bangkoku sięga XV wieku, ale stolicą Tajlandii jest od drugiej połowy XIX wieku, a dokładnie od 1872 roku.

80. Tajowie to niezwykle pracowity naród. Często pracują ponad normę, ale nie mają w zwyczaju narzekać na taki stan rzeczy.

81. Nie ma ustawy regulującej ilość urlopu. Decyzję podejmuje zawsze firma, w której jest się zatrudnionym. Tajowie przeciętnie mogą liczyć na sześć dni urlopu w roku. Dwa razy więcej przysługuje po przepracowaniu dekady w jednym miejscu.

82. Ciekawostką jest, że urlop macierzyński w Tajlandii trwa zaledwie trzy miesiące.

83. Tajowie nie należą do narodu podróżującego. Wynika to również z małej ilości dni urlopowych, które wolą spędzić w domu, odpoczywając.

84. Harmonogram przeciętnego dziecka tajskiego jest niezwykle intensywny. Po szkole dzieci najczęściej chodzą na dodatkowe zajęcia z rozmaitych przedmiotów. W weekndy zdarzają się zajęcia muzyczne. Tak naprawdę mają bardzo mało czasu na prawdziwą zabawę.

85. Tajowie zdecydowanie wolą żywić się na mieście niż samodzielnie przygotowywać posiłki. Niektórzy nie posiadają nawet własnej kuchni. Stołowanie się na mieście pozwala zaoszczędzić sporo czasu i jest stosunkowo tanie.

86. Tajowie to naród, który nigdy nie przestaje się uśmiechać. Życzliwi ludzie i chęć niesienia pomocy są tutaj odczuwalne na każdym kroku.

87. Nie należy wierzyć tajskim prognozom pogody. Zapowiedziane deszcze na ogół trwają znacznie krócej niż jest to podawane, a zatem nie należy z ich powodu rezygnować z wycieczki do danego regionu.

88. W większych miastach na ogół można dogadać się po angielsku. W nieco mniejszych i mniej znanych miejscowościach najlepiej sprawdza się mowa ciała.

89. Ze względu na długie imiona Tajowie bardzo często korzystają wyłącznie z pseudonimów, a te mogą pochodzić również ze znanych amerykańskich filmów.

90. W Tajlandii ceny dla mieszkańców i turystów różnią się od siebie. Te dysproporcje są widoczne niemal na każdym kroku począwszy od restauracji, a na transporcie publicznym kończąc.

91. W Tajlandii napotkamy się na duże ilości bezpańskich zwierząt. Nie należy ich dokarmiać, ale nie należy się ich również bać. Są elementem krajobrazu miejskiego.

92. Targowanie się jest elementem kultury tajskiej. Podczas zakupów należy się targować, nawet jeżeli zoabczymy informację, że cena nie podlega negocjacjom.

93. Tajska kuchnia na ogół doprawiana jest ostrymi przyprawami. Zamawiając jedzenie warto poprosić o mniej doprawiony posiłek. Należy bowiem pamiętać o tym, że ostre potrawy tajskie dla ludzi z Europy są praktycznie nie do zjedzenia.

94. Wifi jest dostępne niemal w każdym lokalu, kafejce, restauracji czy sklepie. Hasło najczęściej znajduje się w widocznym miejscu.

95. Jedzenie posiłków palcami nie jest w Tajlandii uznawane za niegrzeczne. Wręcz przeciwnie. Wielu Tajów uważa, że posiłek spożywany w taki sposób smakuje o niebo lepiej.

96. Jedną z najpopularniejszych przypraw tajskich jest galangal, który w smaku przypomina nieco imbir, choć odznacza się nieco bardziej pieprzowym smakiem.

97. Najsłynniejszą zupą tajską jest tom yum, ciesząca się coraz większą popularnością w krajach europejskich. Zupa powstaje na bazie mleka kokosowego. Dodaje się do niej krewetki oraz grzyby.

98. Tajowie unikają sytuacji konfliktowych. Nie ma sensu podnosić głosu w ich towarzystwie, bo przestają w takich sytuacjach reagować na cokolwiek.

99. Nie należy Tajlandii odwiedzać od czerwca do października. To okres częstych i niezwykle intensywnych opadów.

100. Dużą popularnością cieszą się tajskie cukierki na bazie mleka.